Londýn – Tower of London

Londýn – Tower of London můžete navštívit v rámci zájezdu Skotsko a ostrov Skye

Tower of London patří k nejpozoruhodnějším stavbám v Londýně. Tyčí se nad řekou Temží na východním okraji starých městských hradeb. To, co jej činí tak unikátním, je také fakt, že se jedná o nejlépe zachovalou středověkou pevnost v zemi.

Jeho stavbu začal Vilém Dobyvatel, a přestože Tower původně sloužil pouze jako rozhledna, svou současnou podobu získal již ve 13. století. Postupem let byl dějištěm mnoha krvavých událostí v historii národa, byli zde vězněni a popravováni lidé. Za všechny můžeme jmenovat Thomase Mora (angl. politik a autor díla Utopia) nebo královnu Annu Boleynovou, jež byla připravena o hlavu za údajnou zradu krále Jindřicha VIII. Právě o ní koluje strašidelná pověst, že prochází chodbami Toweru s hlavou pod paží. Byla zde také vězněna Alžběta I. za vlády své sestry Marie. Naposledy byl hrad použit jako vězení během druhé světové války, kde v jeho chladných zdech strávil 4 dny Hitlerův zástupce Rudolf Hess. Mimo to sloužil Tower of London také jako královská rezidence, zbrojnice, mincovna nebo zvěřinec.

Jedna z jeho nejdůležitějších funkcí se dochovala dodnes – je místem, kde jsou uloženy korunovační klenoty. Ty se nachází v kasárnách Waterloo Barracks a mimo jiné zde můžete obdivovat i tři největší opracované diamanty na světě, z nichž nejslavnější je Koh-i-Noor. Ten byl vsazen do koruny vyrobené v roce 1937 pro královnu matku. Ve White Tower, ozdobeném za vlády Jindřicha VIII. rohovými kupolemi, se nachází ukázky královských zbraní. Ve druhém poschodí naleznete Chapel of St. John, který je nejstarším londýnským kostelem. Uniknout vaší pozornosti nesmí ani Tower Green (Towerský trávník), kde se konaly popravy zrádců. Nedaleko odsud stojí tudorovský kostel Chapel of St. Peter-and-Vincula, který se stal místem posledního odpočinku urozených vězňů Toweru.

K pevnosti se vztahuje legenda, týkající se slavných towerských krkavců. Ti mají přistřižená křídla, aby nemohli odlétnout. Legenda praví, že pokud odletí, postihne Tower i celý národ zkáza. V každém případě, Tower of London je jednou z památek, kterou by každý návštěvník Londýna měl alespoň 1x vidět.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.