Londýn – Westminster Abbey

Londýn – Westminster Abbey můžete navštívit v rámci zájezdu Skotsko a ostrov Skye

Westminster Abbey nacházející se v londýnském obvodu Westminster je tradičním místem korunovací, svateb a také místem posledního odpočinku anglických panovníků. Bez nadsázky o něm můžeme říci, že je ztělesněním velké části anglické historie.

Opatství bylo založeno v 8. století a od té doby dvakrát přestavěno. Od dob Viléma Dobyvatele bylo svědkem všech královských korunovací (kromě dvou). Ty tradičně provádí arcibiskup canterburský. Opatství také opatruje korunovační křeslo krále Eduarda, na němž sedí britský panovník při korunovaci. Mimo jiné je ve Westminster Abbey pochována řada slavných občanů Anglie. Uvádí se, že aristokraté byli pohřbívání v postranních kaplích, zatímco mnichové v křížových chodbách. Jedním z pohřbených je Geoffey Chaucer, který v opatství bydlel v době, kdy sloužil panovníkovi. Poets´s Corner je označení právě okolí jeho hrobu, kde se nacházejí i ostatky dalších básníků. Celkem zde spočívá více než 400 osobností spojených s historií Anglie. Často také narazíte na památníky známých umělců, kterým je věnována památka, i když zde pohřbeni nejsou (William Shakespeare, T. S. Eliot nebo G. G. Byron).

Tím, čím se však musí opatství pochlubit, je Lady Chapel. Ta byla přistavěna v roce 1503 na přání Jindřicha VII. jako místo jeho věčného odpočinku. Kaple představuje umění pozdně-gotického slohu a na východním konci naleznete místo, kde spočívalo tělo Olivera Cromwella (před tím než bylo vyneseno z hrobu). V opatství můžete vidět také Great Cloisters (Velká křížová chodba) nebo Chapter House (kapitula), kde se již od roku 1257 až do dob vlády Jindřicha VIII. konaly schůze Sněmovny poslanců. Vstupenka do Chapter House platí také do Undercroft Museum, které je plné královských posmrtných masek. V samotné střední lodi, která je s třiceti metry výšky nejvyšší v celé zemi, narazíte na náhrobek neznámého vojína.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.