Londýn – Westminsterský parlament (Houses of Parliament)

Londýn – Westminsterský parlament (Houses of Parliament) můžete navštívit v rámci zájezdu Skotsko a ostrov Skye

Houses of Parliament, nacházející se na jižním konci Whitehall, platí za jednu z nejznámějších pamětihodností Londýna. Můžete se také setkat s označením pro budovy parlamentu jako Palace of Westminster. Tato novogotická stavba se stala spolu se svou známou zdobenou věží Big Ben symbolem celého národa. Autory současného vzhledu jsou Charles Barry a Augustus Welby Pugin, kteří zvítězili v architektonické soutěži mezi dalšími 96 návrhy.

Palác na severním nábřeží řeky Temže je sídlem Parlamentu Spojeného království – Sněmovny lordů (House of Lords) a Dolní sněmovny (House of Commons). Původní Westminsterský palác postavil Edward Vyznavač v 11. století. Postupem let se palác používal jako sídlo anglických panovníků a místo, kde se konaly schůze Sněmovny lordů. V roce 1834 původní palác vyhořel a jediné, co se dochovalo, je Westminster Hall. Ten je dnes jedním z nejvýznamnějších středověkých sálů v Evropě. Kromě toho se dochoval také Jewell Tower, kde naleznete výstavu o historii parlamentu.

Z public galleries (galerie pro veřejnost) můžete sledovat jednání Sněmovny poslanců nebo Sněmovny lordů. Celkem se v paláci nachází asi 1 100 místností, 100 schodišť a 3 km chodeb. Nejvyšší věží v Houses of Parliament je 98 metrů vysoká Victoria Tower. Ta byla pojmenována po vládnoucí panovnici v době rekonstrukce paláce. Na vrcholu věže vlaje standarta nebo vlajka Velké Británie. U paty věže je potom vchod pro panovníka, kudy vstupují král nebo královna při oficiálních příležitostech. V okolí paláce se nachází mnoho zahrad, např. Victoria Tower Gardens.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.