Londýn – Greenwich

Londýn – Greenwich můžete navštívit v rámci zájezdu Skotsko a ostrov Skye

Greenwich, nacházející se v jihovýchodní části Londýna, dnes navštěvují stovky návštěvníků. Samotné centrum postavené ve 20. letech 19. století je dnes rušným místem. Hlavním důvodem návštěvy Greenwiche je Královská observatoř, umístěná na pahorku nad řekou Temží. V tomto komplexu stojí také Flamsteed House navržený architektem Christopherem Wrenem. Právě John Flamsteed byl prvním královským astronomem, který zde na přání Karla II. začal v roce 1675 s výzkumem. Jeho hlavním úkolem bylo pozorování noční oblohy a objevení metody, jak by kapitáni mohli stanovit zeměpisnou délku, v níž se nacházejí jejich lodě. Flamsteed House je nejstarší částí observatoře a jako zajímavost můžeme uvést, že jeho severovýchodní věž je opatřena časovou signální koulí, podle které si lodě plující na Temži mohou seřizovat svůj čas.

Čas je koneckonců tím, co oblast proslavilo. Greenwich je totiž nejznámější díky greenwichskému střednímu času (GMT) a nultému poledníku. Ten prochází Greenwichem od roku 1884. Zajímavou budovou je také bezpochyby Royal Naval College, která je dalším klenotem z dílny Christophera Wrena. Barokní komplex byl sice původně postaven jako královský palác, nakonec se ale stal nemocnicí pro zmrzačené námořníky. Později zde sídlila také Royal Naval Colllege a dnes je domovem University of Greenwich a Trinity College of Music. Nedaleko se nachází National Maritime Museum. Zde si můžete prohlédnout modely plachetnic, poučit se o válečných konfliktech nebo o admirálu Nelsonovi, kterému je věnována jedna část galerie. Součástí muzea je Queen´s House navržený Inigo Jonesem. Queen´s House je nejstarší neoklasicistní stavbou v zemi a kromě nejstaršího konzolového schodiště v Británii (Tulip Staircase) můžete nahlédnout také do královských komnat, které jsou vybaveny dokonalými replikami nábytku.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.