Londýn – katedrála svatého Pavla (St Paul's Cathedral)

Londýn – katedrála svatého Pavla (St Paul's Cathedral) můžete navštívit v rámci zájezdu Skotsko a ostrov Skye

St Paul's Cathedral je katedrála nacházející se v londýnském obvodu City. Je sídlem londýnského arcibiskupa a její současná podoba pochází ze 17. století. Všeobecně je považována za pátou stavbu postavenou na tomto místě. Její předchůdkyní byla obrovská gotická katedrála, která byla nenávratně zničena během Velkého požáru v roce 1666. Její rekonstrukcí byl roku 1668 pověřen světoznámý architekt Christopher Wren, který měl spolu s ní navrhnout dalších 50 kostelů v Londýně. Katedrála byla dokončena přesně 20. října 1708, v den Wrenových 76. narozenin.

Chrám je postaven z portlandského vápence v renesančním a barokním stylu. Obrovská kupole pokrytá olovem (největší po kupoli Sv. Petra v Římě) se stala dominantní stavbou celého City. Hlavní loď je plná pomníků vojenských hodnostářů a těla pohřbených se údajně nacházejí ve sklepení. To patří mezi jedno z největších v Evropě. Zde je také pochován samotný Christopher Wren, admirál Nelson nebo Wellington. Právě Wren se v roce 1723 stal prvním člověkem pohřbeným v kryptě.

Nejbohatěji zdobenou částí katedrály je její oltářní prostor s mozaiky zvířat a zeleně. Varhany, které se zde nacházejí, jsou třetími největšími ve Velké Británii. V jižní lodi se nachází jediná kompletní socha, která se dochovala z původní katedrály – portrét Johna Donna, který byl svého času i děkanem St Paul's Cathedral. Kupole se může pochlubit třemi galeriemi, z nichž první je vnitřní. Jmenuje se Whispering Gallery (šeptací galerie) a svůj název získala pochopitelně zásluhou svých akustických vlastností. Další dvě jsou venkovní – Stone Gallery (Kamenná galerie) a Golden Gallery (Zlatá galerie). Britská královská rodina sice pro oficiální a důležité události využívá Westminsterské opatství, nicméně i tato katedrála byla svědkem mnohých významných obřadů. Konal se zde sňatek Charlese a Diany Spencerové nebo smuteční obřady za oběti teroristických úroků z 11. září 2001.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.