Cestování po Kypru

Autobusem - Autem - Taxi

S cestováním po ostrově je to velmi jednoduché, protože je možné jedině autem nebo autobusem. Železnice byla na Kypru budována v 60. letech a měla vést z města Ammochostos (Famagusta) do Lefkosie (Nikósie), ale kvůli okupaci byla stavba dráhy zastavena a ani se neuvažuje o její obnově.

Téměř všichni členové rodiny, kteří mají řidičský průkaz, mají na Kypru i své vlastní auto. Takže čtyřčlenná rodina mívá před domem často zaparkovaná čtyři auta! Pravděpodobně proto nemá Kypr zapotřebí zlepšovat úroveň městské hromadné dopravy. Největším problémem je, že autobusy jezdí jen velmi zřídka. MHD ve městech využívají především cizinci-turisté a cizinci-přistěhovalci.

Další zajímavostí (především pak v Lefkosii, protože ostatní velká města jsou víceméně turistická) je téměř neexistence chodníků. Tam totiž nikdo nepočítá s tím, že by se někomu chtělo někam chodit pěšky. Všichni mají auto, přinejhorším kolo (další charakteristika přistěhovalců trvale žijících na Kypru).

Autobusem po Kypru

Meziměstské autobusy jsou víceméně spolehlivé a jízdní řády se vcelku dodržují. Ceny jsou také přívětivé, jedinou nevýhodou je řídkost spojení, která je také ovlivněna sezónou. Mimo sezónu pojede třeba jen pět spojů za den z Lefkosie do Larnaky, v letní sezoně to může být až deset.

Spojení je zajištěno především mezi velkými městy, do vesnic už to bez vlastního auta půjde jen těžko. Relativně dobré spojení je jen do turisticky navštěvovaných vesnic v pohoří Troodos.

Meziměstská autobusová doprava má obrovskou výhodu a tou je cena! Napoprvé se mi tomu ani nechtělo věřit, ale třeba z Lefkosie si zajedete do Larnaky jen za 4 €. Jízdní řády a orientační ceny najdete na Cyprus By Bus. Tamtéž najdete i čísla linek s popisem jejich tras pro MHD v Lefkosii a Lemesosu. Jízdenku vám prodá řidič při nástupu, a jak už jsme zmínili, spoje využívají především cizinci…

Autobusová spojení na severní straně jsou o poznání častější a hustší (asi proto, že tam nemá každá rodina několik aut), a tak je jednoduché dostat se z Lefkosie do dalších měst. Cena je také přívětivá, je srovnatelná s cenami na jihu. Například spoje Lefkosia-Famagusta jezdí minimálně 6x denně (podzim-zima), v létě poté spojů ještě přibývá a jedna cesta vás bude stát 5 €. Jízda trvá dvě hodiny.

Z mezinárodního letiště v Larnace se do největších měst dostanete nejlépe autobusem, který má stanoviště přímo před příletovou halou v přízemí. Např. do Lefkosie se dobře dopravíte s autobusovou společností Kapnos. Jízdenka stojí 8 €.

Cestování po Kypru autem

Důležitá informace je, že se na Kypru jezdí vlevo! Pokud s tím nemáte zkušenosti, doporučuji dávat si velmi dobrý pozor (především pak na kruhových objezdech). K řízení auta budete potřebovat platné doklady a řidičský průkaz, nejlépe mezinárodní.

Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, na dálnici 100 km/h a minimálně můžete po dálnici jet 65 km/h. Na ostatních silnicích je maximální povolená rychlost 80 km/h. Vozovky jsou na Kypru ve velmi dobrém stavu a mezi velkými městy jsou čtyřproudové silnice.

Pokud budete chtít na Kypru řídit auto, zcela jistě si jej budete muset vypůjčit. Potom vás možná může uklidnit, že všichni turisté dostávají auta s červenými poznávacími značkami (místní mají přední bílou a zadní žlutou), a proto vás všichni rozeznají a budou si na vás dávat pozor :-) Auto si můžete zapůjčit jak na řecké straně, tak i na turecké.

Problém může nastat ve chvíli, kdy si zapůjčíte auto na řecké straně a budete s ním chtít cestovat do turecké části. Některé autopůjčovny totiž přejezd tureckých hranic nedoporučují nebo ani nepovolují, jiné po vás budou požadovat blokaci přemrštěné zálohy na vaší kartě (4 000 až 7 000 €). Proto je možná lepší tuto skutečnost spíše zamlčet. Na turecké straně je zpravidla nutné sjednat si speciální pojištění (např. 20 € na 3 dny nebo 35 € na měsíc), které by vás mělo chránit při problému s autem. Pokud všechny tyto překážky překonáte, můžete bez potíží objevovat celý Kypr.

Stopování bych jako v téměř každé jižní zemi nedoporučovala. Pokud to však budete chtít za každou cenu zkusit, tak pro ženu platí, aby to bylo raději ve dvojici a nejlépe s mužem (čímž zase ale určitě klesne procento úspěšnosti…).

Na severní straně ostrova se také jezdí vlevo. Auto vám zde samozřejmě také půjčí, ale většinou je problém, když ho chcete jen na jeden den. Ceny jsou buď neúměrně vysoké, nebo vám ho prostě nepůjčí. Turecké SPZ jsou skoro stejné jako kyperské, jen jsou okolo ohraničeny červenou linkou.

Taxi

Taxislužby jsou na Kypru relativně drahé. Po celém ostrově funguje velké množství společností, například Atreuscyprustaxi, Andytaxipaphoscyprus, Acropolis-transport a další, které provozují různé taxi služby.

Autorkou textu je Michaela Smékalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.