Základní informace - Proč cestovat do Gruzie
Základní informace
Poloha a rozloha
Gruzie je malá země na pomezí Evropy a Asie. Ze severu ji svírají hřebeny Velkého Kavkazu, na jihu se rozprostírá menší, ale na naše české poměry nikoliv malé pohoří Malý Kavkaz. Od pobřeží Černého moře k polopouštní krajině u východních hranic s Ázerbájdžánem je krajina velice rozmanitá, přestože je rozlohou srovnatelná s Českou republikou, má totiž plochu 70 tisíc km². A to se udává rozloha platná po odtržení od Sovětského svazu. Po ztrátě Abcházie a Osetie je Gruzie ještě zhruba o třetinu menší.
Evropa nebo Asie?
Je Gruzie Evropa nebo Asie? Gruzíni se sami považují za Evropany. Je to druhá země na světě, která přijala křesťanství jako svoje státní náboženství a jejich dlouhodobým, byť velmi vzdáleným cílem je vstup do Evropské unie.. I na několik set let starých mapách hranice Evropy a Asie probíhá Uralem, v lepším případě po hřebenech Velkého Kavkazu, což řadí Gruzii geograficky do Asie. Proto o tomto tématu mluvte diplomaticky. :-)
Pohořím Likhi je Gruzie rozdělena na dvě části, východní a západní. Tradiční, historická jména pro tyto oblasti jsou Kolchida na západě, známá z i řecké legendy o Argonautech, zatímco východní část nese tradiční označení Iberie. V severním hřebenu Velkého Kavkazu vrcholky přesahují 5 000 m n. m. a nejvyšší je Škara (5 068 m n. m.), známější je ale Kazbek (5 047 m n. m.). Hlavními řekami jsou Mktvari a Rioni, první z nich protéká hlavním městem Tbilisi.
Regiony Gruzie
Administrativně se Gruzie dělí na 12 regionů, včetně Abcházie, kterou Gruzie stále považuje za svoje teritorium. Na severozápadě leží region Samegrelo-Zemo Svaneti, který má ve svém nejsevernějším cípu velmi atraktivní horskou oblast Svaneti. Na jih od něj se rozkládá chudá a nepříliš navštěvovaná Guria. Ještě dále na jih je to spolková republika Adžara s hlavním letoviskem současné Gruzie, městem Batumi. Rača Lečchumi a Kvemo Svaneti je převážně horský region na severu západní Gruzie. V centru západní Gruzie je historicky velmi významný kraj Imereti, který býval svébytným královstvím a jehož hlavním městem je druhé největší gruzínské město Kutaisi.
Za hřebenem Likhi leží rozlehlý region Šida Kartli, jehož centrem je Gori a formálně zahrnuje i území dnešní Osetie, která není pod kontrolou gruzínské vlády. Z jihu k hřebenu přiléhá suchý hornatý region Samcche-Džavacheti s významnou arménskou menšinou a jednou z nejnavštěvovanějších gruzínských památek, klášterním komplexem Vardzia. Tbilisi je samostatný region, k němuž ze severu přiléhá region Mccheta-Mtianeti, jehož hlavním městem je duchovní centrum Gruzie Mccheta a který zahrnuje i turisticky významnou oblast Kazbegi na severu u ruských hranic.
Na úplném východě leží jeden z nejúrodnějších regionů Gruzie, vyhlášený svým vínem – Kachetie. Na jih od Tbilisi se rozléhá až k arménským hranicím region Kvemo Kartli, který zahrnuje tak odlišná místa, jako je zemědělská klidná krajina kolem Marneuli a Dmanis, i industriální Rustavi, jež je úředním centrem regionu.
Dělení země na regiony se může hodit i v praxi, protože informační mapy jsou vydávány podle regionů a navíc, všichni Gruzíni si na svůj region potrpí, takže pokud budete vědět, kde jste, potěšíte je.
Proč cestovat do Gruzie
Gruzínská pohostinnost
Gruzie je známa svou pohostinností a Gruzíni vám chtějí nabídnout a představit to nejlepší ze své země, ať už jste hosty v jejich ubytovacím zařízení, nebo jste se potkali na cestách. Rádi jedí, pijí, zpívají a tancují, a pokud se nebudete bránit, dostane se vám toho dosyta a budete mít možnost poznat gruzínskou kulturu a pověstnou pohostinnost z první ruky.
Křesťanské památky
Gruzie je jednou z nejstarších křesťanských zemí, i proto se dodnes chlubí velkým množstvím církevních památek. Kromě rozlehlých klášterních komplexů a katedrál ze zlatého věku středověké gruzínské kultury stojí za to navštívit i některé z menších kostelíků, které mají neopakovatelnou atmosféru. Staří Gruzíni totiž místa pro kostely a kláštery vybírali s dokonalým citem pro spojení přírody a architektury. Mnohé ze staveb tak leží na odlehlých místech v horách, a proto vás výlet k takovému kostelíku často odmění krásným prostředím či výhledy do okolí.
Horská turistika
V posledních letech roste i význam horské turistiky. Infrastruktura je sice stále málo rozvinutá a v horách najdete značených cest pomálu, ale horské louky, pětitisícové hory, ledovce a hluboká údolí bohatě vynahradí možné drobné nepohodlí. Moderní turistické mapy se vyskytují sporadicky a jsou většinou k zakoupení pouze přímo v dané oblasti (Kazbegi, Svaneti), takže pro plánování cesty lze doporučit staré sovětské vojenské speciálky, které lze nalézt i na internetu. Hory se za ta léta nezměnily. Pozor, občas se změnila jména obcí.
Autorkou textu je Kamila Sirotná, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.