Jeruzalém

Proč Jeruzalém navštívit - Základní informace - Informační centra

Proč Jeruzalém navštívit?

Jeruzalém, hebrejsky zvaný Jerušalajm, je bezesporu městem několika tváří, kultur a nejsvatějším místem světa. Podle židovské tradice je Jeruzalém nazýván sedmdesáti jmény a v Talmudu se uvádí, že jméno Jerušalajm (jira – viděti, šalom – mír) mu bylo dáno samotným Stvořitelem. Podobně také muslimové nazývají město „svatým“ – al-Quds. Říká se, že v Jeruzalémě má každý kámen svou historii a místní zdi drží mnohá tajemství. Na některých mapách byl Jeruzalém dokonce považován za střed světa. Jeruzalém tak pro návštěvníka představuje směsici historie, kultury a nádechu mystična. Osloví tak nejen nadšence do historie, ale také milovníky umění, architektury, náboženství a v neposlední řadě také obdivovatele rozdílných kultur.

Leťte do Izraele a Palestiny v dobré partě

Základní informace o Jeruzalému

Obyvatelstvo a víra

V Jeruzalémě žije podle posledního sčítání lidu na 900 tisíc obyvatel. Číslo je však značně orientační. Mnoho obyvatel Jeruzaléma není registrováno, zároveň sem každoročně míří tisíce Židů z celého světa, kteří v Jeruzalémě nachází prozatímní útočiště. Díky neustálé cirkulaci lidí je obyvatelstvo Jeruzaléma nadmíru pestré a najdete zde lidi všech ras, národností i vyznání. Zatímco západní Jeruzalém je židovský, východní Jeruzalém má sice většinovou palestinskou populaci, ale zároveň se zde nachází mnoho židovských čtvrtí.

Jeruzalémští Židé se ve většině případů řadí k ortodoxnímu proudu judaismu a velké procento dokonce spadá k tzv. charedim, tedy ultraortodoxním Židům. Pokud se tak chcete vyhnout nepříjemným pohledům, je rozhodně vhodné pohybovat se po Jeruzalémě v cudnějším oblečení. To samé platí i pro muslimské oblasti Jeruzaléma. Místní obyvatelé často od turistů vyžadují respekt své víry, který zahrnuje například nefotografování, zdrženlivost v oblékání apod. Ničeho se však nemusíte obávat. Najdete zde mnoho příjemných a zajímavých lidí, kteří se vám budou snažit poradit a zpříjemnit váš pobyt v tomto svatém městě.

Měna a ceny

Izrael je všeobecně drahou zemí, a to nejen co se týče památek. I přesto, že je zde možné nalézt levnější ubytování v podobě hostelů, je nutné počítat s poměrně vysokým rozpočtem. Investice do návštěvy Jeruzaléma se však skutečně vyplatí. Na týdenní pobyt počítejte s rozpočtem cca 8 000 Kč na osobu (včetně ubytování). Místní měnou je tzv. izraelský šekel (aktuální kurz: 1 ILS= 6.33 CZK). V ČR je nutné směnit si koruny na některou mezinárodní měnu, nejlépe na americký dolar i vzhledem k tomu, že dolarem se dá v případě nouze platit na většině míst v Izraeli.

Během směny na izraelský šekel buďte ostražití a dobře si přepočítejte, kolik peněz vám opravdu náleží za směněnou částku. Nedoporučujeme směňovat na arabském trhu, a to vzhledem k nejasným kurzům a také několika případům směny starých či falešných šekelů. V centru Nového Města je možné najít několik směnáren, které většinou nabízejí podobné kurzy. Ve většině hotelů, kaváren a obchodů (kromě obchůdků ve Starém Městě) se dá platit kreditní kartou.

Jídlo a pití

Jeruzalém má jednu velkou výhodu, jeho poloha na hranicích mezi Izraelem a Západním břehem vám umožní ochutnat jak typické židovské jídlo, tak i arabské speciality všeho druhu. Pro turisty budou jistě zvláštní zdejší košer restaurace. Vzhledem k tomu, že Židé podle Tóry nesmí míchat maso a mléko, striktně oddělují tyto dva pokrmy nejen na talíři, ale i v kuchyni. Židovská kuchyně tak má povětšinou mléčnou a masovou část. Zároveň je oddělené veškeré nádobí a příbory, dokonce i trouby najdete v židovských domácnostech dvě. Proto i zdejší restaurace se dělí na masové a mléčné. Pokud si tak budete chtít dát v některé restaurace steak, nepočítejte s tím, že poté dostanete kávu s mlékem.

izraelské kuchyně byste neměli vynechat izraelskou snídani. Podává ji každá zdejší kavárna. Skládá se ze salátu, vajec, chleba, kávy, čerstvého džusu a velkého množství malých dipů. Pokud byste rádi okusili tradiční židovskou kuchyni Židů z Evropy, zajděte si do ultraortodoxní čtvrti Mea Šearim. V nákupní ulici Geula najdete i mnoho restaurací (např. Hadar Geula) s těmito tradičními pokrmy. Dejte si třeba šoulet (omáčka s brambory a luštěninami), kugel (zapečená buchta z brambor), jeruzalémský kugel (zapečená buchta z těstovin), gefiltefish (vařené koule z kapra, celeru a mrkve).

Pokud neholdujete tradiční kuchyni, okuste např. šawarmu (maso na grilu zabalené do chleba se spoustou zeleniny). Masové pokrmy také stojí za to ochutnat v arabské části města. U Damašské brány najdete hned několik rychlých občerstvení, kde si můžete nechat ugrilovat např. kuřecí steak nebo mleté maso. Vzhledem k tomu, že jak židovská, tak i muslimská kuchyně se řídí náboženskými pravidly, zdejší maso je buď košer, nebo halal (v překladu čisté). Zvíře je vždy nejprve rituálně podříznuto a poté zbaveno veškeré krve. Zároveň nečekejte, že byste si tu dali vepřová žebírka (vepřové maso je považováno za nečisté). Židé taktéž nepožívají mořské plody (z vody se smí jíst pouze ryby, které mají ploutve a šupiny). I přes tyto zákazy je však zdejší kuchyně pestrá a rozhodně pro vás bude kulinářským zážitkem.

Informační centra v Jeruzalémě

Jaffa Gate informační centrum

Hlavní informační centrum podporované izraelským Ministerstvem turismu se nachází ve Starém Městě, hned za Jaffskou bránou. V informačním centru můžete mj. zdarma získat podrobnou mapu Starého Města a zajímavé informační letáky.

Křesťanské informační centrum

Toto informační centrum se nachází taktéž hned vedle Jaffské brány. Je provozováno za podpory řádu Františkánů a zaměřuje se především na křesťanské památky a svatá místa. Pokud se tak chystáte putovat především po stopách Ježíšových, v tomto centru dostanete rozhodně zajímavé tipy.

Návštěvnické centrum Safra Square

Nově otevřené centrum se nachází na náměstí před Jeruzalémskou radnicí (tzv. Safra Square) a i zde dostanete užitečné rady a tipy.

Autorkami textu jsou Marie Fritzová a Michaela Ježová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Izraele a Palestiny v dobré partě