Kypr

Proč jet na Kypr? - Kypr není Řecko! - Základní informace

Proč jet na Kypr?

Protože na tak malém území naleznete tak velké množství památek. Kypr pro vás bude dobrou volbou, ať už vyhledáváte památky z nejstarších dob lidského osídlení, z doby neolitu, nebo vás zajímá antika, byzantské kostely a kláštery, francouzská gotika či fortifikační umění Benátčanů. Nebo vás zajímá vliv turecké kultury na křesťanství? Stejně zajímavá je návštěva ostrova pro zájemce o novodobou historii. Kde jinde se můžete po pádu Berlínské zdi setkat s rozpůleným hlavním městem? Už nikde, jen na Kypru.

Kypr je taktéž ideální destinací pro turisty, kteří nechtějí strávit dovolenou jen na pláži u moře (i když pro ty se hodí samozřejmě také), ale aktivní turisté budou mít jedinečnou možnost v jeden a ten samý den vyrazit na pěší túru nebo na cyklistickou vyjížďku do hor a potom si ještě zaplavat v teplém moři.

Díky své geografické poloze v sobě ostrov snoubí různé vlivy. Mísí se zde řecké, turecké, anglické a blízkovýchodní prvky, a tak zde vzniká opravdu pestrá škála zvyků, slavností, jídel, jmen a slov. Jako kdybyste navštívili hned několik zemí najednou.

A v neposlední řadě je na Kypru 330 slunečních dnů v roce a teplota zde ani v těch nejstudenějších měsících neklesá pod 15 °C.

Kypr není Řecko!

To je potřeba si uvědomit vždy, když na ostrov přiletíte (nebo radši ještě před nástupem do letadla). Kypřané jsou velmi hrdí a byli by neradi, kdybyste je strkali do jednoho pytle s těmi „v krizi se topícími línými Řeky“. I když, co si budeme povídat, jejich mentalita je velmi podobná.

Vždy když budeme mluvit o Kypru jako o ostrově, musíme mít na paměti, že je rozdělený na dvě části. Na demokratickou Kyperskou republiku v jižní části ostrova a Severokyperskou tureckou republiku nezákonně okupovanou tureckými vojsky. Od roku 1974, kdy k okupaci a rozdělení došlo, je tento problém stále velmi citlivý. Informace o Severokyperské turecké republice se získávají podstatně složitěji. Tištěné průvodce a informační materiály ve velké míře neexistují, mapu a podrobnější popis památek dostanete pouze v hlavním městě Nikósii (Lefkosii).

Zelená linie je název demarkační čáry, která rozdělila ostrov na dvě části. Proč zelená? Říká se, že když chtěl jeden britský důstojník namalovat Turkům hranici, ke které až může jejich vojsko dojít, neměl po ruce nic jiného než zelenou fixu. Zelená linie je obdobou Berlínské zdi, nesmí se fotit, nesmí se překračovat kromě míst k tomu určených a hlídají ji ozbrojení vojáci. Zelená linie už se pro Kypr stává jakýmsi symbolem a turisté, kteří na ostrov přijíždějí, by si rozhodně neměli nechat ujít příležitost ji alespoň vidět a uvědomit si, jak jsou životy obyčejných lidí řízeny vůlí „mocných“.

Základní informace

Kypr je svou rozlohou 9 251 km2 po Sicílii a Sardinii třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Když si jej vyhledáte na mapě, jednoznačně byste jej zařadili k Asii. Politicky s ním však musíme počítat v Evropě (i když i samotní Kypřané cestující například do Paříže vám řeknou, že jedou „do Evropy“ a ne do Francie). Vzdálenost z Kypru na řeckou pevninu je asi 800 km, k Turecku 75 km, Sýrie a Libanon leží od ostrova asi 105 km a Egypt 380 km.

Kvůli situaci, která na Kypru panuje, je ostrov rozdělen na několik částí. 57 % se nachází pod kyperskou vládou, 37 % pod tureckou, na 3 % území jsou rozmístěny britské vojenské jednotky a zbylá 3 % představuje Zelená linie, kde operují mírové sbory OSN.

Z geografické polohy Kypru je naprosto jasné, odkud pramenilo jeho bohatství a kulturní vyspělost už dlouhou dobu před vznikem civilizace na území Řecka, ale také tisícileté problémy s různými okupanty, kteří si ostrov nárokovali pro sebe. Leží totiž na rozhraní tří světadílů – Evropy, Asie a Afriky. Strategická poloha je tak pro Kypr požehnáním i prokletím zároveň.

Ostrov Kypr má na délku maximálně 240 km a na šířku 100 km. Ze satelitní mapy lze krásně rozpoznat jeho členění. Na východě se rozkládá nižší pohoří Kyreneia, na západě pak vyšší pohoří Troodos s nejvyšší kyperskou horou Olymp (1 952 m). Mezi nimi se rozprostírá nevelká planina Mesaoria s hlavním městem Nikósií (Lefkosií).

Kyperská příroda je velmi rozmanitá. Najdete zde jak svěží lesy a zelené louky, tak i krajinu připomínající vyprahlou poušť. Jeden den se můžete koupat na dlouhé písečné pláži a druhý se procházet v tisíci metrech nad mořem. Díky vysokému pohoří Troodos je Kypr i nevšední lyžařskou destinací.

Kyperská republika

Je parlamentní republikou v čele s prezidentem. Kyperská republika vstoupila do EU společně s ČR a dalšími státy k 1. 5. 2004. V roce 2008 přistoupila do eurozóny, ve které euro nahradilo kyperskou libru.

Severokyperská turecká republika

Je formálně parlamentní republikou v čele s prezidentem. Jako samostatný stát ji neuznal nikdo jiný než Turecko. Okupace severního Kypru také komplikuje přijetí Turecka do EU. Měnou na severu jsou turecké liry (TRY).

Autorkou textu je Michaela Smékalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.