Nepál

Proč cestovat do Nepálu - Stručné základní informace

V této malé republice schované mezi velmocemi Indií a Čínou (Tibetem) se nachází obrovské přírodní i kulturní bohatství. Z celkového počtu čtrnácti osmitisícových vrcholů jich osm vyrostlo právě v Nepálu, včetně toho nejvyššího, Mount Everestu. Říká se, že Nepál si buď zamilujete, anebo už se tam nikdy nevrátíte.

Leťte do Nepálu v dobré partě

Asijská klidná povaha je velmi odlišná od té naší a pro nás často nepochopitelná. Mnohdy nás to donutí zamyslet se nad naším způsobem života a na chvíli třeba zastavit a nesnažit se vše změnit. Jedno chytré přísloví říká: „Nehas, co tě Nepálí“, to je myslím univerzální rada pro všechny cestovatele do Asie. Prostě to neřeš a vychutnej si okamžiky překvapení, které jistě přijdou.

Proč cestovat do Nepálu?

Treking. Vysokohorská turistika. Rafting. Paragliding. Kaňoning. Návštěva džungle. Města. Buddhismus. Hinduismus. Architektura. Lidé. Meditace. Jóga. Fotografie.

Nepál je rájem pro trekaře, milovníky hor a přírody. Můžete si vybrat z více než dvaceti trekových tras a v horách strávit měsíce, aniž byste je objevili celé. Chcete podstoupit měsíční trek k Everestu, během týdne se podívat do základního tábora Annapuren či vylézt na některý z nepálských vrcholů? Možností je nespočetně a po treku můžete sednout na raft nebo si zkusit paragliding.

Ale i nesportovci najdou v Nepálu bohaté vyžití, překrásná středověká města s dřevěnými chrámy lákají k objevení, stejně jako četné buddhistické a hinduistické kláštery, které překypují životem. V některých z nich si můžete vyzkoušet meditaci nebo jógu pod vedením pravých mistrů. Milovníci přírody si také přijdou na své, v národních parcích na jihu země lze pozorovat nosorožce nebo tygra a na severu zase yettiho, kterého se ještě nikomu nepodařilo vyfotit, proto je vždy třeba mít po ruce fotoaparát.

Stručné základní informace

Oficiální název země zní Nepálská federativní demokratická republika. V této zemi mezi Indií a Čínou žije na ploše 147 181 km2 více než 29 milionů obyvatel. V hlavním a největším městě Káthmándú žije kolem milionu lidí. Nepál patří mezi jednu z nejchudších a nejméně rozvinutých zemí na světě, kde žije pod hranicí chudoby 31 % obyvatel. Míra gramotnosti je 48 %. Nárůst populace jsou přibližně 2 procenta ročně a přes 40 % obyvatel je mladších čtrnácti let. Průměrná délka života dosahuje 64 let a kojenecká úmrtnost dosahuje 65 promile.

Nepálská populace sestává z 60 různých etnik a kastovních skupin. Lze je rozdělit na obyvatele tibetsko-nepálského a indicko-nepálského původu. Mezi nejpočetnější patří Četrijové, Brahmáni, Nevárci nebo Gurungové.

Přes 80 % Nepálců se hlásí k hinduismu, 10 % vyznává buddhismus a kolem 4 % jsou muslimové. Někteří obyvatelé se hlásí k tibetským buddhistickým sektám nebo vyznávají šamanismus. Dále v Nepálu najdeme i křesťany a džinisty.

Oficiálním jazykem je nepálština a platí se nepálskými rupiemi. Anglicky se domluvíte v turistických oblastech i úřadech a cestovních kancelářích.

Tři čtvrtiny obyvatel pracují v zemědělství, které tvoří přes 30 % hrubého domácího produktu. Lidé obdělávají půdu většinou pouze pro svou vlastní potřebu, pěstují pšenici, kukuřici, rýži, proso, brambory a cukrovou třtinu. Ve vyšších polohách rostou pouze brambory. Dále lidé chovají skot, ovce, kozy, prasata, drůbež a vodní buvoly. Další důležitou součást příjmů tvoří turistický ruch. Průmysl je málo rozvinutý. Ve městech žije jen 19 % obyvatel. Hlavní vývozní komoditou jsou konfekce, vlněné šály a koberce.

Autorkou textu je Klára Jakešová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Nepálu v dobré partě