Hory, turistika a národní parky na Kypru

Hory - Pěší turistika - Národní parky - Cyklistika - Outdoor

Hory Kypru

Pohoří Troodos

Největší a nejvyšší kyperské pohoří Troodos je situováno téměř uprostřed ostrova. Nejvyšší hora Olymp je zároveň nejvyšší horou ostrova a měří 1 952 m n. m. Oblast byla již od starověku známá svými doly na drahé kovy a v byzantském období se stala centrem klášterů a tím pádem i vzdělanosti a umění. Nejznámějším klášterem je bezesporu Kykkos, protože je zde pochovaný první kyperský prezident, patriarcha Makarios III. Celkem 10 klášterů a kostelů bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Pohoří je známé taky tím, že je zde v zimě možné lyžovat.

Pohoří Kyreneia (Pentadaktylos)

Toto pohoří se nachází na severní straně ostrova a jeho hlavní výhodou je, že severní část chrání před horkým vzduchem z Afriky. Proto když toto pohoří překročíte, rozprostře se před vámi mnohem zelenější část ostrova a ovzduší zde bude taky příjemnější. Pohoří je porostlé piniovými lesy, cypřiši a vavříny. Jeho druhé jméno Pendaktylos znamená v překladu pět prstů a na leteckých pohledech poznáte proč.

Pohoří Kyreneia sehrálo důležitou roli během obsazování severního Kypru tureckým vojskem. Turci se vylodili na severním pobřeží a pohoří tvoří jakousi ochrannou zeď, která by za normálních okolností dokázala hlavní město Lefkosii a další části ostrova ochránit. Před Lefkosií je totiž jen jeden jediný přírodní průchod pohořím, který kdyby byl dostatečně chráněný, Turci by nikdy nemohli pohoří překonat. Dostatečně chráněný ale nebyl.

Dnes je stěna tohoto pohoří směrem k Lefkosii využívána k propagandě a provokaci řeckých Kypřanů. Byla zde totiž z kamenů vytvořena obrovská turecká vlajka, která je z řecké části dobře viditelná, v noci dokonce světélkuje.

Pěší turistika

Na Kypru byla vybudována nejvýchodnější část evropské turistické stezky E4. Měří 539 km a vede od jihovýchodního až k severozápadnímu pobřeží ostrova. Dalších 72 turistických stezek v celkové délce 322 km bylo vytvořeno v různých částech ostrova od mysu Greko na jihovýchodě až po Akamas na severozápadě. Podrobné mapy a rady najdete v kanceláři Cyprus Tourism Organisation, která se nachází i v ČR.

Na Kypru existují i dvě trasy pro zdravotně postižené, a to v pohoří Troodos, konkrétně Kampos tou Livadiou je okružní cesta, která měří 1,5 km. Druhá je v národním parku Machairas ve východní části Troodosu, která se nazývá Mandra tou Kampiou a jedná se opět o okružní cestu v délce asi 1 km.

Národní parky a chráněná přírodní území

Troodos

Tato přírodní rezervace se rozkládá ve stejnojmenném pohoří Troodos a zabírá plochu 93 km2. Rostou zde především borovice černé a pinie. Rezervace má pro Kypr vysoký ekologický, rekreační, hydrologický a geologický význam. Vyskytuje se zde mnoho endemických rostlin, z nichž má 12 druhů zcela výjimečnou hodnotu.

V parku je také spousta možností k rekreačním aktivitám, například místa vyhrazená pro pikniky, kempování, zimní sporty atd. Informační centrum pro turisty a zájemce o ochranu životního prostředí najdete 200 m západně od Troodos Paltia (Square).

Tripilos

Nachází se uprostřed Pafoského lesa a je to oblast, kde roste endemický kyperský cedr spolu se starověkým dubem olšolistým (Quercus alnifolia). Díky těmto stromům je Tripilos jedinečný především z ekologického hlediska. Navíc zde žije i chráněný muflon kyperský a vzácné druhy ptáků. Oblast je přísně chráněným přírodním územím.

Akamas

Oblast na nejseverozápadnějším výběžku ostrova je posledním místem na Kypru, kde se zachovala nízká rostlinná vegetace v dobrém stavu. Navíc jsou místní pláže součástí mořské rezervace mezinárodního významu, jelikož zde hnízdí želvy - karety obrovské a karety obecné. Pláže tudíž nejsou určeny pro širokou turistickou veřejnost.

Cyklistika na Kypru

Kypr má díky svému povrchu a kvalitním cestám dobré podmínky pro cyklistiku. Co se týče počasí, záleží samozřejmě na tom, kam na kole vyrazíte. V horách to nebude problém ani v letní sezoně, podél pobřeží to nechte radši na jaro nebo na podzim. Jízdní kola (obyčejná i ta profesionální) si můžete vypůjčit v jakémkoliv větším městě nebo turistické oblasti. Hlavně mějte na paměti, že na Kypru se jezdí vlevo!

Kyperská cyklistická společnost pořádá různé mezinárodní závody, hromadné cyklistické okruhy a v neposlední řadě se stará o cyklistické stezky.

Další outdoorové aktivity

Air sports

Na Kypru se více než 330 dní v roce díky vynikajícímu počasí dají provozovat letecké sporty. Cyprus Airsports Federation nabízí různé aktivity od paraglidingu přes seskoky padákem až po výlety do okolních států soukromým letadlem.

Horolezectví

Horolezectví na Kypru je stále populárnějším sportem. Nejznámějšími místy jsou Orlí skála poblíž vesnic Ineia a Drouseia asi 30 km severně od Pafosu, skála Chasamboulia v údolí okolo řeky Diarizos a mys Greko poblíž Agia Napy, kde můžete lézt po skalách tyčících se z moře.

Golf na Kypru

Pro milovníky golfu jsou na Kypru k dispozici čtyři 18jamková hřiště: Vikla asi 20 km severovýchodně od Lemesosu, Tsada asi 20 min jízdy severně od Pafosu, Secret Valley asi 18 km východně od Pafosu a Aphrodite Hills, což je hřiště odpovídající mezinárodním standardům a nachází se poblíž rodného místa bohyně Afrodity (Petra tou Romiou).

Lyžování

Jediným lyžařským centrem je na Kypru vrcholek pohoří Troodos. Lyžuje se na svazích nejvyšší hory Olymp většinou od začátku ledna do konce března. K dispozici jsou čtyři lanovky. Pro více informací navštivte web věnovaný kyperskému lyžařskému klubu.

Waterworld Waterpark

Někoho by možná mohlo zajímat, jestli je na Kypru akvapark. Ano, je zde jeden jediný, jmenuje se Waterworld a nachází se poblíž města Agia Napa.

Autorkou textu je Michaela Smékalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.