Doprava aneb jak se dostat do Moskvy?

Vlakem či autobusem - Letecky - Autem - S cestovní kanceláří

Vlakem či autobusem do Moskvy

Pokud se rozhodnete jet vlakem, stačí nastoupit v Praze na přímý noční vlak EN 404/405 „Vltava“ a pak už vás čeká pouze 30 hodin jízdy. Vlak vyráží na trasu Praha–Moskva a zpět jednou týdně. Přímé vozy odjíždí z Prahy večer a do Moskvy dorazí před půlnocí dalšího dne. V opačném směru lze cestovat ráno z Moskvy s příjezdem do Prahy ráno dalšího dne. Vlak je sestaven pouze z komfortních lůžkových vozů. Cena jízdenky pro cestu Praha-Moskva se pohybuje okolo 4 000 Kč za cestu v oddílu se čtyřmi lůžky. Cesta vede přes Bělorusko, takže budete potřebovat také běloruská tranzitní víza.

Pokud nechcete cestovat přes Bělorusko, můžete jet autobusem. Cesta Praha-Moskva sice trvá skoro 36 hodin, ale je na trase pouze jeden přestup, a to v Rize. Autobusové jízdenky můžete zakoupit na stránkách Ecolines.

Letecky do Moskvy

Moskva má k dispozici tři mezinárodní letiště – Šeremetěvo (SVO), Domodědovo (DME) a Vnukovo (VKO). Přímý let z Prahy v současnosti funguje pouze na trase Praha-Šeremetěvo. Let trvá necelé 3 hodiny a je operován buď českými leteckými společnostmi ČSA a Smartwings, nebo ruským dopravcem Aeroflot. Ceny zpátečních letenek začínají na 5 000 Kč. Na zbylá dvě letiště se z Prahy dostanete jedině s přestupem. Na letiště Domodědovo létá například Lufthansa, Belavia nebo Brussels Airlines. Na letiště Vnukovo pak pouze Turkish Airlines.

Letiště Šeremetěvo (SVO)

Letiště Šeremetěvo se nachází severozápadně od Moskvy. Z okraje Moskvy se tam dostanete (není-li dopravní zácpa) za cca 30 minut, z centra asi za hodinu. Ale raději si na cestu nechte mnohem více času. Trasu z letiště do centra města je možné absolvovat:

 • Aeroexpressem - přímý vlak, který jezdí v 30 nebo 60minutových intervalech. Za 35 minut se odsud dostanete na stanici metra Belorusskaja.
 • autobusem - z letiště jezdí linky číslo 851 (jede do stanice metra Rechnoi Vokzal) a číslo 817 (metro Planernaja), délka jízdy je 40 minut a více (podle dopravní situace).
 • maršrutkou - z letiště jezdí linky číslo 48 (jede ke stanici metra Rechnoi vokzal), číslo 49 (metro Planernaja), a číslo 200 (metro Dinamo), doba jízdy je též 40 minut a více.
 • taxi - cena za taxi do centra by neměla přesáhnout 1 800 rublů. Pozor na nejisté nabídky taxikářů.

Letiště Domodědovo (DME)

Vcelku moderní letiště Domodědovo leží jihovýchodně od Moskvy. Možností, jak se sem dopravit, je opět několik:

 • Aeroexpressem - přímý vlak z Paveleckého nádraží (stanice metra Paveleckaja) – za cca 50 minut.
 • standardním vlakem - z Paveleckého nádraží (staví na všech zastávkách) – za cca 70 minut.
 • autobusem - ze stanice metra Domodedovskaja, linka číslo 308 (jezdí od 6 hodin ráno do půlnoci, délka jízdy je cca 30-40 minut).
 • maršrutkou - ze stanice metra Domodedovskaja.

Letiště Vnukovo (VKO)

Docela malé a přehledné letiště Vnukovo leží jihozápadně od Moskvy. Spojení do centra je opět možné:

 • Aeroexpressem - přímý vlak do stanice Kyjevské nádraží (metro Kyjevskaja).
 • autobusem - do stanice metra Jugo-Zapadnaja linkou číslo 611.
 • maršrutkou - též do tanice metra Jugo-Zapadnaja linkou číslo 45.

Praktické rady

Pozor na taxikáře! Taxikářům, kteří na vás budou dorážet a nabízet výhodný spoj na/z letiště se raději vyhněte velkým obloukem. Cizincům s oblibou nasadí cenu několikanásobně vyšší. Rovněž si na cestu nechte dostatečně velkou časovou rezervu (minimálně hodinu navíc) pro případ dopravní zácpy. Cenově nejvýhodněji samozřejmě vychází buď autobusová doprava a nebo maršrutka.

Autem do Moskvy

Nejrychlejší cesta autem vede přes Polsko a Bělorusko. K průjezdu Běloruska je zapotřebí tranzitních víz, pohyb autem je omezen pouze na vyznačené mezinárodní silnice a z určené trasy nelze odbočit. Území Běloruska se musí projet do 48 hodin po překročení hranic a poplatek za den tranzitu v Bělorusku je cca 68 USD na osobu. Pokud tedy máte čas, je lepší se Bělorusku vyhnout a jet o něco delší trasou přes Litvu a Lotyšsko. V tomto případě počítejte v Polsku s náklady na průjezd dálničních úseků zpoplatněných prostřednictvím mýtného. Pokud byste si chtěli nastudovat celní a dopravní předpisy jednotlivých zemí, můžete se podívat například na stránky ÚAMK.

S cestovní kanceláří

Chcete-li si starosti s dopravou ušetřit, můžete se do Mosky vydat také s cestovní kanceláří. CK Mundo pořádá poznávací zájezd do Ruska, v rámci kterého můžete strávit tři dny v Moskvě a kromě toho navštívíte také Petrohrad.

 

Autorkou textu je Pavla Tomášková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.