Moskva - praktické informace

Vízová povinnost - Ohlašovací povinnost - Užitečné kontakty - Informační centrum - Na co si dát pozor

Vízová povinnost

Pro vstup na území Ruské federace je nutné mít platné vízum. To si můžete vyřídit sami na Konzulárním oddělení velvyslanectví Ruské federace v Praze, Brně nebo v Karlových Varech. Pro získání víza potřebujete platný pas (platnost musí být o 6 měsíců delší než platnost ruského víza a mít minimálně dvě volné stránky), vyplněnou vízovou anketu, kopii cestovního pojištěnípozvání do Ruské federace (nejlépe od příbuzných v Rusku, bývá problém jej získat), 1 fotografii pasového formátu, 3,5 x 4,5 cm na světlém pozadí, ne starší než 6 měsíců.

Pokud cestuje dítě do 6 let na návštěvu rodinných příslušníků (babička, dědeček), bude mít vízum zdarma, potřebuje pouze kopii svého rodného listu. Cena za vyřízení víza se pohybuje v závislosti na rychlosti vyřízení, typu víza a délce pobytu přibližně od 1 000 Kč do 2 000 Kč.

Jinou variantou k získání víza je využít služeb cestovních kanceláří, např. Condor nebo Student Agency, které vám za poplatek poskytnou zvací dopis a vyřídí celou proceduru získání víz. Pokud si u společnosti koupíte i letenku, bývá to většinou se slevou. Aktuální informace ohledně vízové povinnosti sledujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Ohlašovací povinnost a registrace

V Rusku platí tzv. ohlašovací povinnost. Zaregistrovat se musíte do tří dnů po příjezdu. Tuto povinnost za vás vyřídí v hostelu či hotelu. A jelikož je k vyřízení potřeba pas, počítejte s tím, že vám ho hned po příjezdu odeberou. Raději proto s sebou mějte alespoň kopii pasu a víza, abyste se mohli prokázat případné kontrole. Budete-li pobývat u příbuzných či známých, měli by vás zaregistrovat oni. A jestliže opustíte Moskvu na dobu delší než tři dny, musíte se zaregistrovat na novém místě pobytu.

Užitečné kontakty v Moskvě

Velvyslanectví ČR v Rusku

Sídlí na ulici Julia Fučika 12/14, stanice metra Bělorusskaja, Majakovskaja, tel.: +7 495 276 07 01 (ústředna), nouzová linka: +7 916 353 26 01, e-mail: moscow@embassy.mzv.cz.

Záchranná služba, hasiči, policie

V Moskvě je jednotné telefonní číslo pro lékařskou záchrannou službu, policii, hasiče a havarijní plynárenskou službu. Z pevné linky je to číslo 911-82-41, z mobilního telefonu 0911.

Informační centrum

Kupodivu v Moskvě jen tak snadno turistické informace neseženete. Informační centrum v Moskvě je na adrese Gostiny Dvor, 4 Iljinka, Moskva, 103012. Tel.: +7 095 232 5657.

Na co si dát pozor

Pitná voda

V Moskvě se nedoporučuje pít vodu z kohoutku, po převaření je možné ji použít na čaj či kávu, jinak se doporučuje kupovat balenou vodu.

Bezpečnost

Stejně jako v jiných velkých městech si dejte pozor na svoje osobní věci, doklady a peněženky. Dopravní špička v metru kapsářům vyloženě nahrává. Okrajovým částem Moskvy se po setmění raději vyhýbejte, nebo alespoň nechoďte sami, ale ve skupině.

Pozor na silnici

Dbejte zvýšené pozornosti na silnici při přecházení i na zelenou. Někteří řidiči jsou dost neohleduplní a arogantní a ohrožují svým chováním bezpečnost dopravního provozu. Troubí, vztekají se, nadávají, jezdí na červenou, ohrožují chodce anebo si dokazují sílu skrytých koní pod kapotou, až pneumatiky hvízdají.

Autorkou textu je Pavla Tomášková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.