Doprava do Srbska aneb jak se tam dostat

Autem - Autobusem - Vlakem - Letecky - Stopem

Autem do Srbska

Nejrychlejší trasa autem do Srbska je Praha–Brno–Bratislava–Budapešť–Szeged–Novi Sad–Bělehrad. Cesta je dlouhá 900 km a zabere vám zhruba 10 hodin jízdy. Téměř celá trasa vede po dálnicích. Ty jsou také náležitě zpoplatněny. Kdo má tedy například rakouskou dálniční známku, možná se mu více vyplatí jet přes Vídeň rovnou do Maďarska. Konkrétní ceny jednotlivých dálničních známek najdete například na stránkách Tolls. V samotném Srbsku je poté průjezd dálničních úseků zpoplatněn prostřednictvím mýtných bran.

Režim vstupu do země osobním automobilem je doprovázen požadavkem zelené karty a dalších běžných dokladů k vozidlu. Na hranicích vás mohou kontrolovat, mohou po vás chtít otevřít zavazadlový prostor, ale dnes už se jedná spíše o výjimečné, namátkové kontroly.

Autobusem do Srbska

Cesta autobusem do Bělehradu je poměrně pohodlná, pokud zrovna neprobíhá nějaký masový přesun z důvodu svátků apod., nebývá problém udržet si dvě sedadla, a tak cestu přečkat s určitým životním prostorem. Cesta trvá 14 hodin.

Vlakem do Srbska

Od poloviny černa do začátku září jezdí do Bělehradu 2x týdně přímý spoj z Prahy (s možností využít lůžkový vůz). Odjezd z Prahy je odpoledne a v Bělehradu jste druhý den ráno. Jízdenky zakoupíte přímo na stránkách Českých drah. Mimo toto období lze cestovat do Bělehradu vlakem s jedním přestupem v Budapešti. Celkově trvá jízda zhruba 17 hodin. Pro vyhledání podrobnějších informací a konkrétního spoje můžete využít například stránky Idos.cz nebo Vlakem.net.

Letecky do Srbska

Z Prahy do Bělehradu existuje pouze jeden přímý spoj, a sice linka srbské národní letecké společnosti Air Serbia. Letiště Nikoly Tesly leží cca 18 km od centra města, kam se z letiště dostanete autobusem (linka A1 nebo 72) zhruba za 30 minut. Cena zpáteční letenky začíná na cca 5 500 Kč. Cenově výhodnější letenky zakoupíte s odletem z Vídně, odkud kromě Air Serbia létají přímo do Bělehradu také Austrian Airlines a Air Berlin. U těchto dopravců vás zpáteční letenka v letní sezóně vyjde na necelé 4 000 Kč. Další možností je pak letět (2x týdně) s nízkonákladovou společností Ryanair ze sousední Bratislavy do města Niš v jižní části Srbska.

Stopem do Srbska

V podstatě platí pro cestování autostopem stejné body jako pro cestování automobilem – tedy ideální trasou je cesta přes Slovensko/Rakousko a Maďarsko. Problém je v tom, že ony nejlepší cesty jsou dálnice, a jak dobře víme, dálnice jsou nestopovatelné, respektive špatně stopovatelné.

Pokud vás již někdo vezme, nejspíš to bude na delší vzdálenost, ale pokud vás má vysadit někde po cestě, zkuste s ním vyjednat, aby to bylo ideálně na benzínce, nebo alespoň na stopařsky dobře zařízené výpadovce, kde se dá dobře zastavovat.

Autorkou textu je Radka Nováková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.