Srbsko - praktické informace

Časové pásmo - Otevírací hodiny - Elektřina - Telefon a internet - Zastupitelský úřad - Vízum

Časové pásmo a vnímání času

Srbsko leží ve stejném časovém pásmu, v jakém je celá střední a západní kontinentální Evropa, tj. GMT +1. Stejně tak dodržují Srbové střídání zimního a letního času. Ovšem země východně od Srbska, Rumunsko, Bulharsko, Řecko již podléhají pásmu následujícímu, tj. GMT +2. A tak pokud se vydáte ze Srbska dále na východ, nezapomeňte si přeřídit hodinky.

Stejně tak, jak platí ve většině ostatních zemí bývalé Jugoslávie (výjimkou je Slovinsko), i v Srbsku platí ono "balkánské" časové pásmo, tedy to odlišné vnímání času, nedochvilnost a celkově laxní přístup k dohodnutým termínům. Pro návštěvníka tedy platí: obrňte se trpělivostí a přizpůsobte se, nic jiného vám totiž ani nezbude.

K "syndromu balkánského časového pásma" samozřejmě patří také všechny volně související záležitosti: (ne)přesnost hromadné dopravy, občas také určitá "benevolence" u otevírací doby, což platí spíše u soukromníků, menších obchůdků – mohou být otevřeny i výrazně déle – ale stejně tak se může stát, že už půl hodiny před "zavíračkou" tam nikoho nenajdete. To platí spíše pro venkov, ve městech je konkurence nesmlouvavější, a tak si uváděný model dovolí jen málokdo.

Otevírací hodiny

Obecně je možné říci, že hlavně ve městech se otevírací hodiny příliš neliší od toho, co známe ze své domoviny. Ve městech už je málokdy k vidění polední pauza, i když možná stále o něco častěji než u nás. Celkově je tendence zavírací doby posunovat na pozdější hodiny, i když to není sjednoceno. Ale dalo by se říci, že i v létě po setmění není problém zajít si do "sámošky".

Otevírací doba bank a podobných institucí je téměř totožná s našimi. Pokud se někam na úřad či do banky chystáte, doporučuje se zjistit si dopředu konkrétní úřední hodiny a dostavit se s určitou časovou rezervou, nechodit na poslední chvíli, aby se nestalo, že už tam nikoho nechytíte! A připravte se na to, že na úřad budete muset zajít více než jednou, protože i přes veškeré čerstvé informace po příchodu naleznete lísteček, že zrovna ten den se z nějakého důvodu neotevřelo – platí spíše pro ty úřady, u bank by se to stát nemělo.

Elektřina a elektronika

V Srbsku jsou zásuvky klasické, nám dobře známé, a tak není potřeba žádný adaptér. Akorát někde ze zdí koukají trojfázové zásuvky, tak do nich určitě telefon nezapojujte. Pokud se vám někdy na cestách vybije baterka u telefonu atp. a chystáte se např. někam do restaurace, nebojte se požádat personál, aby vám telefon dali někam za bar nabít. Neměli by vás odmítnout.

Pokud si nabíječku zapomenete, rozbije se telefon, kamera, fotoaparát, ničeho se nebojte, v Srbsku nejste mimo civilizaci, v každém městečku nějaký ten obchůdek najdete a svou situaci určitě nějak vyřešíte. Ceny jsou téměř srovnatelné, možná o něco nižší, kradené a nelegální zboží je pak obvykle odlišitelné jak svou neúměrně nízkou cenou, tak způsobem prodeje.

Telefonování a internet

Pro telefonování ze svého mobilního mazlíčka nebudete v Srbsku potřebovat nic jiného, než co byste potřebovali jinde. Roaming bude nezbytný a ceny, jsou-li pro vás důležité, si raději předem zjistěte, Srbsko obvykle není cenově nijak zvýhodňované, SMS obvykle vyjdou na 5-10 Kč, volání a příjem hovorů je ještě dražší. Informujte se před odjezdem u svého mobilního operátora.

Chystáte-li se v Srbsku setrvat alespoň několik týdnů a budete telekomunikačně aktivní, přemýšlejte o nákupu lokální simkarty. Vlastní nákup je finančně nenáročný, volání a SMS se vám určitě vyplatí jak při komunikaci s jinými místními simkartami, tak pravděpodobně i se zahraničím. Pokud je pro vás tato možnost zajímavá, nezapomeňte si zkontrolovat, zda nemáte zablokovaný telefon pouze na simkartu jednoho operátora.

Internet bývá k dispozici v hotelech i v soukromých ubytováních, wi-fi v kavárnách ve větších městech je samozřejmostí a prakticky vždy je zdarma, přičemž se počítá s konzumací alespoň nápoje. Kdybyste si potřebovali pořídit internet třeba do notebooku, mobilní operátoři vám jistě vyjdou vstříc a cena bude rozumná. Internetová doména je .rs (dříve .yu nebo co.yu).

Předvolačka, důležitá čísla a kontakty

Potřebujete-li zavolat do Srbska, dají vám číslo, ale zapomenou-li uvést předvolbu, pak před číslo ještě namačkejte +381 (nebo 00381). Voláte-li ze Srbska do Čech, nezapomeňte si zkontrolovat, zda máte u čísel ve svém seznamu zase českou volačku! Obecně mají všechny země bývalé Jugoslávie předvolačku začínající na +38? (0038?) – otazník označuje číslo konkrétní země.

Důležitá telefonní čísla pak jsou:
Policie – 92
Hasiči – 93
Záchranáři – 95
Informace – 988

Zastupitelský úřad

Pokud by se vám při cestování po Srbsku cokoli přihodilo, potřebovali jste informace, vystavit náhradní pas za ztracený či odcizený, anebo kdybyste třeba potřebovali volit, obraťte se na zastupitelský úřad, tzn. detašované pracoviště ministerstva zahraničních věcí.

Bělehradská ambasáda zajišťuje diplomatické a konzulární služby pro Srbsko, Černou Horu a Severní Makedonii.

Velvyslanectví České republiky v Srbsku

Bulevar kralja Aleksandra 22
11 000 Bělehrad
tel.: +381/11/33 36 200
e-mail: belgrade@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/belgrade

A kdybyste potřebovali kontakt na zastupitelský úřad Srbska v České republice:

Velvyslanectví republiky Srbsko

Mostecká 15
118 00 Praha
tel.: 257 532 075, 257 531 582
konzulát: 00420 257 533 949
e-mail: embassy.prague@mfa.rs
provozní hodiny: 08.00 - 16.30 (po-pá)
provozní hodiny konzulárního oddělení: 09.00 - 12.00 (po-pá)

Vízum a režim vstupu

Občané České republiky turistické vízum do Srbska nepotřebují. Jediné, co byste měli mít u sebe, když chcete legálně překročit hranici, je cestovní pas. Ovšem z osobní zkušenosti svých spolucestujících mohu říci, že pokud po cestě zjistíte, že někdo pas zapomněl, ale občanku má, je-li návrat komplikovaný nebo až nemožný, prostě zkuste přejít hranice pouze s pasem. Srbští celníci se k předložené občance občana Evropské unie chovají obvykle jako k pasu a vstup nijak nekomplikují. Samozřejmě, nejedná se o vaše právo, aby vás vpustili bez pasu, ale v nejhorším to skutečně můžete risknout.

V režimu turistického (tj. bezplatného – automatického) víza můžete jako turisté pobývat na území Srbska maximálně 90 dní, pak je třeba alespoň překročit nejbližší hranici, dostat razítko do pasu a pobyt se vám opět počítá od začátku.

Po překročení hranice existuje povinnost přihlásit se do 24 hodin na policejní stanici dle místa pobytu. Jste-li ubytováni v hotelu, penzionu, hostelu či ubytovně, měl by se provozovatel o nahlášení postarat. Přihlášení velmi doporučuji, kdykoli vás mohou zastavit a po prověření data překročení hranice mohou onu "bílou kartu" žádat – například na policii, při opouštění země, mohlo by se to stát i na úřadech. Kdybyste ji nepředložili, vystavujete se vysokým pokutám nebo dokonce až sedmidennímu věznění! Před odjezdem se nezapomeňte odhlásit.

Autorkou textu je Radka Nováková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.