Ubytování v Srbsku

Hotely - Hostely - Kempy - Kláštery - V soukromí

Hotelový standard se téměř všude v Evropě poměrně sjednocuje. Totéž se dá říci i o srbských ubytovacích službách. A stejně tak jako v každé zemi můžete najít různou úroveň ve stejném typu ubytování, i v Srbsku tomu tak je. Standard je tedy v podstatě srovnatelný s tím, co známe z České republiky.

Hotely

Výběr je široký, od nejluxusnějších až po skromné, cenově samozřejmě znatelně méně náročné. Celkově by se dalo říci, že mimo Bělehrad jsou ceny nižší a obvykle není problém nalézt volný pokoj v období mimo významnější události, slavnosti, festivaly atp. i takzvaně "na blind", bez předchozího objednávání. Ale jistota je jistota... Celkově si můžete udělat dobrý obrázek o stavu ubytování a o cenách na webových stránkách Booking.com.

Hostely

Hostelů v Srbsku zdaleka nenajdete tolik jako v zemích s vysokým podílem turistiky mladých lidí. V Bělehradě se ale hostely dají najít a ani jich není málo.

Mimo Bělehrad se budou hostely hledat hůře. Na druhou stranu i ostatní typy ubytování jsou cenově velmi dostupné, a tak netřeba na hostelu bazírovat. Přesto si turisticky atraktivní lokality začínají hledět i návštěvníků "hostelového typu". Hostely najdete v Srbsku přibližně ve třinácti lokalitách, což není zas tak špatné.

Pro bližší informace navštivte odkaz s hostely v Srbsku, který by měl dobře reflektovat současnou situaci.

Kempy

Domácí klientela, což platí i v případě hostelů, přesně netuší, o co se jedná. Vzhledem k cestovním omezením a celkové domácí situaci se Srbové do cestování moc nemají, a to především do cestování poněkud "nepohodlného typu" (rozuměj kempu). Proto i poskytovatelů takového ubytování je méně.

Opět očekávejte kempy spíše v turisticky hojně navštěvovaných oblastech, jako je Kopaonik, Bělehrad či Zlatibor. Od kempů se také dá spíše čekat úroveň autokempů. Obecně se však dá také říci, že postavit si stan někde, kde nikomu nepřekážíte, není žádný problém. A tak to s tím kempováním zas tak úplně ztracené není.

Zkuste se podívat na stránky založené Kamping Asocijacija Srbije nebo „googlujte“.

Kláštery

Srbsko je nábožensky založená země se silnou pravoslavnou tradicí a víra prostupuje každodenním životem lidí, což také v praxi znamená, že církev není každodennímu životu tak vzdálena. A tak je také možné požádat o ubytování v klášterech, kterých je po celém státě rozseto požehnaně!

Situace s ubytováním je individuální klášter od kláštera, na webovkách obyčejně nenajdete možnost zarezervovat si pokoj, ale je možné vycházet z toho, že pravoslavné kláštery obvykle myslí na utrmácené poutníky, kteří potřebují někde složit hlavu, skromně pojíst atd. Přespání v klášterech je obvykle nějak zpoplatněno, ale nejedná se o horentní sumy.

Nejjednodušší je zeptat se na místě, až nějaký klášter navštívíte, nebo dát na doporučení známých, podívat se na blogy... Pravdou však je, že i místní často navštěvují klášter a přespávají tam, meditují, pomáhají – nejčastěji před Velikonocemi.

Ubytování v soukromí

Tímto označením máme na mysli dvě možnosti: buď se jedná o soukromého poskytovatele turistického ubytování, opět častěji v turisticky zajímavějších oblastech (ale daleko častěji v okolních zemích – v Černé Hoře, ;Chorvatsku...), anebo se ubytováním v soukromí může mínit i pověstná srbská pohostinnost.

Noclehy u soukromníků, kteří poskytují ubytování, nejsou nic zas tak zvláštního, obvykle se na takovou možnost doptáte v konkrétní obci – místní zpravidla vědí, kam vás poslat. Anebo funguje spolupráce mezi turistickým informačním centrem a soukromníkem. Ptejte se tedy v informacích.

A kdyby se vám poštěstilo, že vám nějaký Srb například nabídl přespání u něj (zdarma), nelekejte se, obvykle je to velmi seriózní a dobře myšlená nabídka. Srbové se posledních asi dvacet let nesetkávali s cizinci tak často, a tak je pro ně ctí ukázat jim pověstnou srbskou pohostinnost, "pochlubit" se svým příbytkem, a později se také pochlubit sousedům, že měl u sebe cizince.

Češi mají v Srbsku velmi dobrou pověst, a tak se vám taková nabídka může snadno přihodit! Pokud je vám nabízející osoba sympatická a máte důvod jí důvěřovat, není proč nabídku odmítat, je obvykle skutečně dobře myšlena.

Autorkou textu je Radka Nováková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.