Finská hudba, literatura a umění

Literatura - Filmy - Architektura - Hudba

Literatura

Bezkonkurenčně nejslavnějším dílem finské literatury je epos Kalevala. Při svých cestách po východním Finsku v první polovině 19. století posbíral její autor, zdravotník Elias Lönnrot, náměty především od lidových pěvců. Výsledkem je monumentální dílo severské mytologie, které obsahuje 23 000 veršů. Knihu do češtiny přeložil už v roce 1894 Josef Holeček.

Jeďte do Finska v dobré partě

Aleksis Kivi byl autorem prvního významnějšího finsky psaného románu Sedm bratří. Frans Eemil Silinpää získal v roce 1939 Nobelovu cenu za literaturu. Jeho romány jsou úzce spjaté se vztahem člověka a přírody. Proslavil se také dopisem diktátorům Hitlerovi, Stalinovi a Mussolinimu v předvečer války, který končil větou: „Vaše moc totiž nesahá nad prach země.“

Švédsky píšící spisovatelka a ilustrátorka Tove Jansson stvořila veleúspěšné obrázkové knížky s mumínky. Z dalších světově známých spisovatelů jmenujme Miku Waltariho. Kdo by neznal Egypťana Sinuheta? Kniha byla poprvé vydána v roce 1945, Waltari ovšem napsal řadu dalších románů různých žánrů. Pro prázdninovou četbu zkuste sáhnout k některým z jeho inteligentních a čtivých detektivek.

Ve Finsku je i dnes velké množství nadějných spisovatelů a spisovatelek. Jednou z nich možná je i Alexandra Salmela, která se narodila v Bratislavě a nedávno zaujala svým románem 27 aneb smrt Vás proslaví.

Finské filmy

Aki Kaurismäki je režisérem oceňovaným v celém světě. Mezi jeho nejznámější filmy patří Muž bez minulosti. Pokud chcete nasát severskou atmosféru, musíte ho zhlédnout! V Hollywoodu dosáhl proslulosti i Renny Harlin, autor snímků Noční můra v Elm Street 4 nebo Cliffhanger. Nejpopulárnějším filmem ve Finsku je Neznámý vojín (Tuntematon sotilas), který televize vysílá každý rok na Den nezávislosti.

Finská architektura

Finská moderní architektura vzbuzuje velký zájem v zahraničí. Jednoznačně nejznámějším finským architektem je Alvar Aalto. Věnoval se především projekci veřejných budov a prostor, ale úspěšně navrhoval také nábytek, sklo a textil. Připravil návrh center několika měst ve Finsku jako Rovaniemi a Seinäjoki, technické univerzity v Espoo, koncertní síně Finlandia Talo nebo kulturního domu v německém Wolfsburgu. Přehled nejvýznamnějších děl Aalta najdete na GreatBuildings.com.

Finská hudba

Možná ani netušíte, kolik hudebních skupin pocházejících z Finska znáte. Je obdivuhodné, jaké množství světoznámých muzikantů dokázala země s pěti milióny obyvatel vychovat. Možná je to dané i jednoduše přístupnými hudebními školami v každém městě nebo dlouhou tmavou zimou. Finové velmi rádi navštěvují i mimořádně populární bary karaoke, kde zpívají.

Jednou z nejznámějších postav finské historie je hudební skladatel Jean Sibelius, který se proslavil především svými sedmi symfonickými básněmi. V centru Helsinek se nachází jedna z nejmodernějších koncertních síní světa: Finlandia Talo. Největším finským hudebním festivalem je Provinssirock, který v červnu navštěvuje téměř 100 000 diváků.

Severský metal

Ve Finsku vás na každém kroku překvapí velké množství teenagerů v černém, s několika náušnicemi v různých částech těla a nepřehlédnutelným černým malováním. Metal a tvrdá muzika ovládá tuto chladnou zemi, ale také proslavuje Finsko na celém světě. Komerčně nejúspěšnější je skupina Nightwish, která už ve světě prodala více než 8 miliónu alb.

Znalcům moderní muziky není třeba představovat skupinu Apocalyptica. Ta se ve světě proslavila zejména přehráním nejslavnějších písniček Metallicy na violoncella. V zahraničí jsou velmi úspěšné i kapely HIM, Waltari, Sonata Arctica. Bývalá zpěvačka Nightwish Tarja Turunen se vrhla na sólovou dráhu. Ve svém žánru patří ke světovým špičkám kapely Children of BodomStratovarius.

Skvělou show při koncertech garantují extravagantní Lordi, vítězové soutěže Eurovision v roce 2006. Jejich triumf v mimořádně populárním pořadu vzbudil v zemi skoro stejný ohlas jako vítězství hokejistů na mistrovství světa.

Výše zmíněné kapely působí v angličtině a ve Finsku už moc často nevystupují. Občas je můžete spatřit i na koncertech a letních festivalech v České republice. Pokud chcete objevit další kvalitní metalovou hudbu ve finštině, poslechněte si písničky od kapel Apulanta, Viikate nebo jedničky domácí scény Kotiteollisuus.

Rock a pop

Německu už řadu let patří k vůbec nejpopulárnějším skupinám sympatičtí Sunrise Avenue. Jejich hitovky i ty skupiny Rasmus pravidelně znají i posluchači českých rádií. V samotném Finsku jsou úspěšné skupiny například Eppu Normali, PMMP. Z populárních místních zpěvaček je třeba zmínit Maiju Vilkkumaa nebo Annu Eriksson.

Netradiční hudební styly

Úsměv na tvářích vykouzlí hrátky s finštinou v písničce Ievan Polka skupiny Loituma. Värttinä sbírá ocenění na festivalech etnické hudby po světě. Velké seskupení Leningrad Cowboys je známé v celé Evropě mj. společnými vystoupeními s Alexandrovci.

Populární finská hudba

Tradiční finským hudebním stylem, který pronikl za hranice své země, je tzv. humppa, který oprašuje skupina Eläkeläiset vystupující občas i v Česku. Seskupení je populární především v Německu. Těžko říci proč…

Žánr iskelmä reprezentují staré oposlouchané hitovky. Tradičně je poslouchají spíše starší lidé na venkově, ale věřte, že i mladí, kteří se k této muzice vůbec nehlásí, písničky moc dobře znají. Poznáte to třeba v pozdních nočních hodinách na diskotékách. Když DJ vymění Lady Gaga za starý finský hit, okamžitě je taneční parket nacpaný k prasknutí.

Ve Finsku asi neexistuje nikdo, kdo by neznal hity skupiny Leevi and the Leavings (písnička o výletu do Karélie nebo o kocovině v pondělí ráno v práci). Jejich hudba se zakládá na vtipných textech (ve finštině). Tato skupina za 25 let své existence nikdy nevystoupila naživo. Jedním z nejpopulárnějších zpěváků ve Finsku byl Kari Tapio.

Autorem textu je Jan Brotánek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Finska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.