Istanbul - svátky a festivaly

Istanbul je nejenom největším městem Turecka a jeho ekonomickým centrem, ale jedná se i o kulturní centrum země. Návštěva Istanbulu v době některého ze svátků nebo v době konání jednoho z mnoha festivalů, je ještě zajímavější než návštěva v „mrtvé sezóně”.

Turecké státní svátky zahrnují jednak svátky slavené v celé Evropě, jako je Silvestr a Nový rok. A ty jsou v Istanbulu pořádně divoké, vidět půlnoční ohňostroj na nábřeží Zlatého rohu je zážitek na celý život. Mezi typicky turecké státní svátky patří 23. duben – Den nezávislosti, 19. květen – narozeniny zakladatele moderního tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka, 30. srpen - Den vítězství nad Řeky v roce 1923 a 10. listopad - Den smrti Atatürka.

Jeďte do Turecka v dobré partě

Hlavním náboženským svátkem roku je postní měsíc ramadán (turecky ramazán) a především jeho závěr zvaný svátek cukru čili Șeker bayrami, někdy zkráceně jen Bayram. Datum ramadánu je v našem evropském kalendáři pohyblivé, každým rokem se posouvá přibližně o 12 dní zpátky. Data svátků v následujících letech lze nalézt například na Turkey Travel Planner. Zde najdete i datum dalšího pohyblivého náboženského svátku zvaného svátek obětování (kurban bayrami). Při plánování cesty do Istanbulu a Turecka vůbec je lépe se těmto náboženským svátkům vyhnout, i když jejich vliv na život a služby pro turisty není zdaleka tak velký jako v jiných ortodoxnějších islámských zemích.

V Istanbulu se též koná velké množství kulturních akcí, hudebních festivalů, sportovních klání či veletrhů. Jejich neúplný seznam lze nalézt například na Time Out. Většina těchto akcí se však odehrává mimo historické centrum města. Pokud tedy není příslušná akce přímo vaším cílem, návštěvu města nijak neovlivní a pravděpodobně se o jejím konání ani nedozvíte.

Noční život v Istanbulu

Noční život v centru Istanbulu je podobně jako ve většině muslimských měst nulový. Kolem desáté hodiny večerní město usíná, doprava přestává jezdit, obchody se zavřou, ulice vylidní a potkáte na nich maximálně několik málo turistů. Za nočním životem se zkrátka vydejte do jiných částí světa než do Turecka.

Pokud se přesto bez návštěvy diskotéky neobejdete, vydejte se do jiných čtvrtí než do starého města. Vyhlášené noční podniky se nachází například podél ulice Istiklal Caddesi ve čtvrti Galata. Ač vyhlášené, nemají tyto podniky nejlepší pověst. Mnoho cestovatelů zažilo příhodu podle následujícího scénáře. Při procházce po setmění po ulici Istiklal Caddesi se k evropskému turistovi připojí jedna nebo dvě dívky, popřípadě si přisednou v některém z místních barů. Po příjemně strávené hodince chce turista zaplatit a vydat se do postele. Na lístku se objeví naprosto nepřiměřené částky za drinky pro dámskou společnost. Personál podniku náhle přestává být vstřícný a na zaplacení velikých (a někdy opravdu velmi velikých) částek trvá. Těžko s tím cokoli dělat, když jídlo bylo opravdu snědeno a drinky vypity a o jejich ceně, která je smluvní, se turista neinformoval. Snad jen vzít si poučení pro příště…

Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Turecka v dobré partě