Ubytování v Istanbulu

Není vůbec žádný problém sehnat i v centru Istanbulu ubytování v podstatě v jakýchkoliv cenových relacích. Lze předpokládat, že čtenáři tohoto textu nebudou hledat ubytování v drahých mezinárodních interhotelích, i když i ty lze nepochybně v Istanbulu nalézt.

Většina batůžkářů volí v Istanbulu ubytování v levných hotelích/hostelech v centru starého města. Rozdíl mezi pojmy hotel a hostel není v Turecku tak zřetelný jako v západní Evropě, v žádném případě neplatí pro ubytování v hostelech jakékoliv věkové omezení a není potřeba vlastnit žádný průkaz. Turci nazývají i zařízení se společnými ložnicemi hotely, pojem hostel používají jen při styku s cizinci. V typickém istanbulském levném hotelu jsou k dispozici jak soukromé pokoje se dvěma nebo třemi postelemi a samostatnou koupelnou, tak společné ložnice s 10, 20, někdy i třeba 40 lůžky a sociálním zařízením na chodbě. Některé hotely nabízí i ubytování „na terase“ nebo „na střeše“, tedy velký prostor s mnoha postelemi, často palandami, zakrytý jen stanovou plachtou. Mnohdy bývá takovéto ubytování na čerstvém vzduchu příjemnější než vydýchané místnosti uvnitř hotelu.

Leťte do Turecka v dobré partě

Cena v hotelích závisí na druhu pokoje, ročním období, obsazenosti hotelu a také na vašem umění smlouvat. V ceně ubytování bývá obvykle snídaně, ale s nějakými velehody nepočítejte, sklenka čaje, jeden rohlík, rajče a krabička marmelády je standard.

Mnoho hotelů zmíněného typu lze nalézt a rezervovat na celosvětových vyhledávačích levného ubytování, například na stránkách Hostely.com. Počítejte však s tím, že rezervace pro Turky mnoho neznamená. Spát určitě budete, postel se pro vás najde, ale možná to bude v jiném hotelu, v jiném pokoji a za jinou cenu. Pokud tedy nechcete mít paranoidní jistotu (kterou stejně mít nebudete), nebo necestujete ve veliké skupině, je rozumnější vydat se do Istanbulu bez rezervace ubytování. Stačí odpoledne zajít třeba do ulice Kutlu Sokak ve svahu od Modré mešity k Marmarskému moři a postel zcela jistě najdete. Navíc budete nezávislí a můžete zkusit vybírat či smlouvat o cenu. Další podobné hotely lze nalézt také v uličkách mezi vlakovým nádražím a náměstím Sultanahmed nebo ve čtvrti Galata pod náměstím Taksim.

V Istanbulu lze spát i v kempu, nepočítejte však s tím, že ušetříte. Nocování nebude o mnoho levnější než právě zmíněné hotely, a když k tomu připočtete náklady na cestu do centra, vyjde to dráž. Nemluvě o času. Pokud však na spaní v kempu trváte, lze doporučit místa na pobřeží Černého moře například v letovisku Kiliyos. Cesta do centra veřejnou dopravou ovšem trvá minimálně dvě hodiny a vlastním autem to nebude o mnoho rychlejší, nehledě na problémy s parkováním. Majitelé obytných vozů často přespávají přímo na nábřeží Marmarského moře pod starým městem, kde je několik příhodných parkovišť. Problémem je ovšem velká koncentrace bezdomovců a podobných existencí, pro které je tento prostor také velmi příhodný.

Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.