Doprava na Kypr

Letecky - Trajektem

Kypr je ostrov a navíc od kontinentální Evropy relativně vzdálený, proto neexistuje téměř žádná jiná možnost, jak se sem dopravit než letecky. Trajekty, které by byly používány i pro osobní přepravu cestujících, nemají pravidelné jízdní řády, jedná se spíš o sezónní výletní lodě.

Turisté, kteří vstoupí na území Kyperské republiky přes legální hraniční přechody (ať už letiště, nebo přístav), mohou cestovat na severní část ostrova (tj. na území tzv. „Severokyperské turecké republiky“) a pobývat zde bez omezení. Při návratu do řecké části však může být požadováno předložení letenky či lodního lístku jako důkaz, že občan vstoupil na Kypr legálně. Vždy je také dobré si na stránkách Ministerstva zahraničních věcí zkontrolovat aktuálně fungující přechody.

Naopak přechod ze severu na jih platí bez problémů pouze pro turecké Kypřany (nebo osoby s trvalým pobytem na území severního Kypru). Pokud se tedy ze zahraničí dopravíte nejdříve do turecké části a budete chtít navštívit část řeckou, hrozí, že vám vstup do země nebude umožněn.

Na Kypr letecky

Na území Kypru bylo kdysi jedno hlavní letiště poblíž hlavního města Lefkosia. Po okupaci se letiště dostalo do blízkosti demilitarizované zóny, a tak muselo být vybudováno letiště nové. V řecké části se hlavní mezinárodní letiště nachází na jihu, u města Larnaka. Druhé menší, které slouží především v sezoně, se nachází v blízkosti Pafosu na západě země.

V severní (turecké) části ostrova se nachází letiště u města Ercan. Jako mezinárodní je uznáno pouze Tureckem a Ázerbájdžánem. Existuje zde přímé spojení pouze s Tureckem.

Z Prahy do řecké části ostrova (na letiště Larnaka) létá přímý spoj společnosti Smartwings, ovšem cena nejlevnější zpáteční letenky se pohybuje okolo 10 000 Kč. Levnější variantou je letět s jedním přestupem, například s Ukraine Airlines, Air Baltic, Aegean Airlines či Air Serbia. Cena zpáteční letenky v tomto případě začíná na 5 500 Kč (spíš více).

Pokud byste chtěli navštívit severní část ostrova, poletíte na trase Praha-Ercan buď s Turkish Airlines, nebo s tureckou nízkonákladovou společností Pegasus (vždy s přestupem v Istanbulu). Ceny letenek začínají na 9 000 Kč.

Na Kypr trajektem

Kypr nemá žádné pravidelné trajektové spojení s ostatními zeměmi, které by umožňovaly přepravu osob. Jediná možnost, jak se na Kypr dostat lodí, je využít některé ze sezónních výletních plaveb. Také si svůj pobyt na Kypru můžete nějakou takovou plavbou jen zpestřit. Výletní lodě vyplouvají zpravidla z přístavu v Lemesosu (Limassol) a jejich nejčastějším cílem je Egypt, Izrael, Řecko a řecké ostrovy. Tyto plavby se provozují zpravidla od března do listopadu. Rezervovat si výlet a zjistit ceny můžete například na webových stránkách společnosti Salamis Cruise Lines.

V severní části ještě před okupací sloužila jako mezinárodní přístav města Ammochostos (Famagusta) a Kyreneia, od roku 1974 jsou však pro styk se světem uzavřena (opět kromě Turecka).

Autorkou textu je Michaela Smékalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.