Řecké ostrovy

Jónské ostrovy - Saronské ostrovy - Sporady - Severovýchodní egejské ostrovy - Kyklady - Dodekanésy - Kréta

Řeckých ostrovů je opravdu hodně... Ze správního hlediska se dělí na 7 oblastí, které si teď podrobněji popíšeme. Na ty ostrovy, které jsou nějakým způsobem turisticky atraktivní, se podíváme podrobněji. U každého ostrova je uvedena i cena za trajektové jízdenky. Tyto ceny jsou pouze orientační a pokud není uvedena jiná stránka, vyhledala jsem je na webu Paleologos Travel. Jízdné je vždy jedním směrem ekonomickou třídou, tudíž to nejlevnější.

Leťte do Řecka v dobré partě

Jónské ostrovy

Jónské ostrovy se rozkládají na západ od řecké pevniny v Jónském moři. Jejich ráz je úplně jiný než na jaký jsme zvyklí z ostatních řeckých ostrovů. Jsou zelené díky vydatným dešťům, jejich architektura je spíše italská (díky dlouhé nadvládě Italů) a po Turcích zde nenajdete ani památku (ostrovy se nikdy nedostaly do Osmanského područí). Ostrovy bývají zastávkou po cestě z pevniny do Itálie. Kerkyra, Kefalonie a Zakynthos mají mezinárodní letiště, jinak se sem dopravíte především trajekty z Patry, Kyllini a Igoumenitsy.

Kerkyra (Korfu) – je nejsevernější Jónský ostrov a téměř těsně přiléhá k Albánii. Masovému turismu se přizpůsobila už v 60. letech minulého století a říká se jí také ostrov císařovny Sissi. Ostrov měl štěstí v tom, že jej v novodobé historii, na rozdíl od jeho sousedů, nepostihlo zemětřesení a tak se mohly architektonické památky dochovat neporušené až dodnes. Určitě se projděte historickým centrem hlavního města Kerkyra, které ve vás zanechá dojem svými úzkými a romantickými uličkami (historické centrum je na seznamu UNESCO). Asi 4 km od hlavního města se nachází pompézní zámeček Achilleon, který postavili Němci právě pro Sissi (vstupné 6 €). Dalším turistickým lákadlem je vesnice Paleokastritsa na severozápadě, která skýtá nádherné výhledy.

Trajektem z Patry se na Korfu dopravíte za 7 hodin a za 31 €, z Igumenitsy za hodinu od 20 €.

Lefkada – v podstatě ani ostrov není, protože je spojen s pevninou dlouhou hrází přes uměle vytvořený průplav. To velice vyhovuje letecké dopravě turistů, jelikož na ostrově letiště není, musí létat do blízké Prevezy a na ostrov už to mají kousek. Název ostrova pochází od slova „lefkos“ – bílý, což nám napovídá barvu hornin na ostrově a také barvu pláží. Z Lefkady se podnikají jednodenní okružní plavby k soukromému Onassisovu ostrovu Skorpios, který leží nedaleko. Nejznámější pláží ostrova je Porto Katsiki, na kterou jsou nádherné výhledy shora a která je také náležitě nacpaná turisty.

Jelikož je Lefkada velmi dobře dostupná po souši, lodní spojení je zde omezené. Z hlavního města si můžete vyjet jen na blízký ostrůvek Meganissi nebo na vedlejší Kefalonii a Ithaku.

Kefalonie – je z Jónských ostrovů největší a současnému filmovému divákovi je známý jako ostrov kapitána Corelliho :-). Právě zde se odehrál knižní příběh Pelagie, Mandrase a Antonia a posléze zde byl i zfilmován. Za nejkrásnější městečko na ostrově je považováno Fiskardo, na rozdíl od hlavního města Argostoli nebylo v 60. letech postiženo zemětřesením, a proto se zde dochoval krásný italský architektonický ráz. Fiskardo leží na nejsevernějším cípu ostrova.

Kefalonie má hned několik přístavů. Z Killini na Peloponésu se dopravíte za 1,5 hodiny do Porosu (10 €), ale i do Argostoli na jihovýchodě ostrova. Jízdní řády zatím nejsou k dispozici, doporučuji sledovat stránku uvedenou na začátku povídání o ostrovech.

Ithaka – tento ostrov uvádím jen proto, že se nám vryl do paměti jako domov bájného hrdiny Odyssea, který po Trojské válce bloudí 10 let po světě, aby se pak šťastně vrátil domů ke své rodině. Loňské archeologické průzkumy prokázaly, že se krajina a vykopávky nápadně shodují s Homérovým popisem, takže na celé té báji asi přece jen bude něco pravdy. Jinak je ostrov turisticky nezajímavý kvůli nedostatku pláží a jen málokdo se zde zdrží déle než na jednodenní výlet z okolních ostrovů. Z Ithaky se pravidelným spojem dostanete do Patry za 4 hodiny a do Sami na Kefallonii za 45 minut.

Zakynthos – je nejjižnějším ostrovem Jónského souostroví. Architektura je zde stejně výrazně italská jako na ostatních Jónských ostrovech, i u samotných obyvatel je vidět, že jsou lehce „šmrnclí“ Itálií, ostatně stačí se zeptat na jejich příjmení. Ochráncem tohoto ostrova je sv. Dionýsis, proto hned v přístavu uvidíte jeho obrovský kostel. Ostrov se dá rozdělit na jižní a severní část, kdy jižní je turisticky vyhledávanější, ale pozor, je také chráněným přírodním územím, protože zde hnízdí želva obrovská Carreta-carreta. Z tohoto důvodu jsou na pláži vyžadovány bezpečnostní opatření, v noci je zde pohyb zcela zakázán. Bohužel si želvy mimo jiné vybraly zrovna zátoku Laganas, která je oblíbená u anglické mládeže jezdící se sem opíjet. Proto Zakynthos neustále bojuje mezi zanecháním prostoru přírodě nebo ekonomice. Na severu ostrova se nachází nejznámější řecká pláž – Navagio s vrakem obchodní lodi. Pokud budete na Zante, nenechte si ujít projížďku lodí okolo ostrova, zabere celý den, ale stojí na 100% za to. Trajektem se na Zakynthos dostanete z Killini za pouhou hodinu za 8,50 €.

Saronské ostrovy

Leží v Saronském zálivu hned u Athén a lemují severovýchodní pobřeží Peloponésu. Ostrovy jsou menší a jsou většinou vulkanického původu, díky blízkosti k Athénám se stávají oblíbeným výletním místem Athéňanů jak na prázdniny, tak i na víkendy. Nejoblíbenějším je asi Aigina, na Hydře a Spetses uvidíte i mnoho cizinců. Tyto dva poslední jmenované ostrovy sehrály velmi důležitou roli v novodobé historii Řecka. Na Saronské ostrovy se dostanete pouze trajektem.

Salamina – je Athénám nejblíž, leží asi 1 km od Pirea a je to znát i na čistotě jejích pláží. Turismus tady není prakticky žádný. Obyvatel je na Salamině asi 38 000, z toho přes 29 000 žije v hlavním městě a živí se především v oblasti průmyslu. Když se řekne Salamina, určitě si z dějepisu vybavíte slavnou námořní bitvu u Salaminy, kdy Řekové vyhráli nad obrovskou perskou přesilou. Za vidění zde stojí snad jen klášter Faneromeni s pozdně byzantskými freskami.

Pravidelné trajektové spojení je z přístavu Perama, asi 5 km od Pirea, kam vás doveze autobus. Cena je asi 1 € za jeden směr.

Aigina – je nejoblíbenější ostrov Athéňanů, protože je od pevniny vzdálený jen hodinu cesty trajektem, je malebný a dá se na něm krásně relaxovat. Ve starověku byla Aigina vážným soupeřem Athén a byla i ostrovem pirátů. Nějakou dobu zde sídlila vláda nového řeckého státu. Aigina je dnes vyhlášeným pistáciovým ostrovem, místní oříšky najdete v každém řeckém supermarketu a trhu. Stojí za to půjčit si na ostrově skútr a prozkoumat jej, nebude vám to trvat dlouho, protože ostrov je opravdu malý.

Za vidění zde stojí samozřejmě hlavní město, typicky ostrovní se vším kouzlem, které k tomu patří. Kousek za městem můžete navštívit archeologickou lokalitu s pozůstatky Apollónova chrámu (vstupné 3 €) a za návštěvu stojí i Markellosova věž v centru města – sídlo řecké vlády na začátku 19. stol. Další významnou památkou je kostel Agios Nektarios, jeden z největších kostelů v Řecku, který se nachází téměř uprostřed ostrova. Asi 1 km od kostela stojí vesnička Paleochora, která bývala hlavním městem ostrova, dnes je zcela opuštěná, ale nízké kamenné domečky tu ještě zůstaly. Afain chrám je jedním z nejlépe dochovaných v Řecku, uvidíte zde dokonce i druhé patro sloupů, které podpíralo střechu (vstupné 4 €).

Spojení s Pireem na pravidelných linkách „okřídlenou“ lodí nebo obyčejným trajektem společnosti Hellenic Seaways a ANES, jízdní řády na výše uvedeném webu pod odkazem How to get there. Cena jízdenek se pohybuje okolo 10 € jedním směrem.

Poros – byl původně spojen Peloponésem a dnes je od něj oddělen na nejužším místě jen 450 m širokým pásem moře. Díky této velmi dobré dostupnosti je ostrov velmi hojně navštěvován, i když je známý jako největrnější ze všech Saronských ostrovů. Hlavní město ostrova zabírá jeho téměř celou západní část, je zde zajímavá námořnická škola. Za zmínku stojí ještě zbytky Poseidonova chrámu asi 5 km východně od města Poros.

Společnost Hellenic Seaways a "létající delfíni" zajišťují dopravu na ostrov Z Pirea trvá cesta „delfínem“ přesně hodinu a cena se pohybuje okolo 23 €.

Hydra – je synonymem idylického zakonzervovaného řeckého ostrova, kde jsou zapovězeny automobily a moderní výstavba. Tím si ostrov zachovává svůj romantický a „nezkažený“ charakter. A jelikož přesně takováhle image táhne davy turistů, bude jich tady opravdu požehnaně. Pokud budete chtít ostrov prozkoumat, budete se muset spolehnout na svoje nohy, kolo nebo oslíka. Cokoliv poháněné motorem je zde zakázané. Ostrov je velmi oblíbeným místem umělců, kteří zde prý nabírají inspiraci. Každoročně se tu koná festival tradiční řecké hudby „Rebetika“. Orientační cena „létajícího delfína“ z Pirea je 26 € a cesta trvá přibližně 1,5 hodiny.

Spetses – stejně jako na Hydře jsou i zde zapovězena auta. Spetses leží nejdál od Pirea a nejblíž k peloponéskému městu Nafplio, proto se odtud dělají na Spetses jednodenní výlety s turisty, kteří bydlí v blízkých turistických centrech. V průvodcích se doporučuje pěší výlet kolem ostrova, je to jen 12 km. Jednosměrná cesta z Pirea opět „delfínem“ se pohybuje okolo 35,50 €.

Sporady

Název souostroví si můžeme odvodit i z češtiny od slova sporadický. Ostrovů je v tomto souostroví totiž velmi málo, ty největší jsou jen 3 a počítá se k nim i 2. největší ostrov Řecka, Euboia (novořecky Evia). Sporady v posledních letech zažívají obrovský turistický boom díky muzikálu Mamma Mia, který se zde natáčel :-). Letecky se dostanete pouze na Skiathos, na další ostrovy už budete muset trajektem. Ostrovy bývají i cílem jednodenních výletů z pevniny, ale samozřejmě je spojují i pravidelné linky, výchozí stanicí je především přístavní město Volos v Thessálii.

Skiathos – je malinký, ale turisticky velmi oblíbený ostrov, v hlavní sezóně je tu naráz i 50 000 turistů. Největším bohatstvím ostrova jsou jeho pláže a nesmíme opomenout ani velmi dobré podmínky pro pěší turistiku. Na celém ostrově je asi jen 17 km vozovky, takže jej budete mít prozkoumaný jedna dvě. Navíc zde jezdí velmi často i autobus z turistického střediska Kukunaries na západním konci do hlavního města, takže cestování po ostrově je jednoduché a pohodlné. Ve vnitrozemí je ukryto několik klášterů. Nejvyhlášenější pláže (a také nejlidnatější) jsou Kukunaries a tzv. „Banánová pláž“. Spojení z Volosu obstarává „létající kočka“ a za hodinu a půl cesty zaplatíte 36 €, obyčejným trajektem, který jede 2,5 hodiny asi 22 €.

Skopelos – je větší a členitější než Skiathos a i při stejném množství lidí jako na vedlejším ostrově zde najdete klidnější místa a možná se vám poštěstí narazit i na úplnou samotu. Ostrov je další baštou pěších turistů, pořádají se zde dokonce i organizované túry. Na ostrově není tolik památek, kvůli kterým by bylo nutné sem jezdit. Turisté zde spíš vyhledávají odpočinek a přírodu.

Z Volosu si můžete opět vybrat mezi „létající kočkou“ (2,5 hodiny, 46 €) a obyčejným trajektem (4 hodiny, 28 €). Spojení mezi Skiathosem a Skopelosem je v sezóně zajišťováno několikrát denně a bude stát od 10 €.

Alonissos – není turisticky příliš vyhledávaný, protože zde není letiště, ani neexistuje nějak výjimečně výhodné lodní spojení. Ostrov byl kdysi znám pro výrobu výborného vína, dnes už jsou bohužel vinice zničené. V současnosti zde existuje organizace na podporu ochrany vzácných tuleňů. S tím souvisí i mořský národní park, který vznikl v roce 1992 a součástí tohoto parku je i celý ostrov Alonissos.

Cesta z Volosu zabere 3 hodiny a stojí 46 €. Na Skiathos se dostanete za 2,5 hodiny za 18 €. Spojení je „létající kočkou“.

Euboia – neboli novořecky Evia je 2. největším ostrovem Řecka. Přístup na Euboiu je velmi jednoduchý, je totiž s pevninou spojena mostem, který vás dovede přímo do hlavního města ostrova – Chalkidy. Ostrov je velmi zajímavý ať už po stránce historické nebo pro své přírodní bohatství a je poměrně zvláštní, že zatím zůstává turisticky neobjeven. Zavítají sem spíš jen Řekové, především z Athén.

Severovýchodní egejské ostrovy

Tato skupina ostrovů se rozprostírá na východ od řecké pevniny a v severní části Egejského moře. Patří do ní poměrně velké ostrovy. Díky své strategické poloze jsou téměř všechny ostrovy řeckými vojenskými základnami s velkým množstvím kasáren rozesetých všude možně. Poznáte je především podle toho, že při míjení takových základen bude na cestě cedule, která zakazuje focení. Tento zákaz dodržujte, protože by vás mohl čekat postih v podobě zabavení foťáku! Ostrovy si nejsou významně architektonicky podobné, jedná se zde spíš o geografickou než kulturní příslušnost ke skupině. Každý ostrov je dá se říct unikátem sám o sobě. Níže uvedené ostrovy, kromě Samothraki, mají i svá mezinárodní letiště, takže dostupnost je velmi dobrá.

Samos – patří k nejnavštěvovanějším této skupiny. Je to ostrov krásně zelený, porostlý borovicemi, a proto i voňavý. Úžina mezi ostrovem a Tureckem měřící 2,5 km je nejužší v rámci těchto dvou států vůbec. Ve starověku patřil k nejbohatším ostrovům a mezi jeho slavné rodáky patří například Pythagoras nebo Ezop. Samos byl v dnešním slova smyslu pořádně osídlen až po tzv. Maloasijské katastrofě s uprchlíky z Malé Asie, a proto panuje na ostrově až dodnes tzv. „krize identity“. Je pravda, že Samos je jediné místo v Řecku, kde na mě z obyvatel nedýchl ten typický řecký patriotismus, lidé nebyli až tak „hyperpřátelští“ jako jinde, ale možná to byl jen následek pokročilé sezóny a jejich únavy. Na Samosu stojí za to vidět Pythagorovu jeskyni, která se nachází asi 2 km do kopce od turistického centra Votsalakia. Cesta je to příjemná, naskytnou se vám z ní krásné výhledy na okolní ostrůvky. Jeskyně je volně přístupná a říká se, že zde Pythagoras žil a přemýšlel. Pokud se vám nebude chtít pěšky, existuje samozřejmě i příjezdová cesta pro auta. Dalším cílem bude určitě městečko Pythagorio (památka UNESCO) na jihu, což je nejznámější letovisko ostrova a s jeho malebnými a romantickými uličkami a přístavem se ani není čemu divit. Kousek od města směrem na východ je archeologická lokalita Heraion (také památka UNESCO) a hned vedle možná ještě zajímavější pláž s bílým pískem.

Pokud budete hledat trajektové spojení na ostrov, hlavní město ostrova najdete pod názvem Vathi! Z Pirea bude cesta trvat 10,5 hodiny a zaplatíte od 48 €.

Chios – je 5. největším ostrovem Řecka a až donedávna se systematicky bránil masové turistice. Ani dnes zde však nepotkáte extrémní množství turistů ze zahraničí. Chios turismus nepotřebuje, jemu totiž dostatečně stačí příjmy z tzv. mastichy, neboli pryskyřice z keře řečík lentišek, která vyráží pouze na tomto ostrově, a to navíc jen na jeho jižní části. Díky léčivým účinkům látek obsažených v této pryskyřici jde i velmi dobře na odbyt. Na Chios už před 3 lety začali jezdit i čeští turisté, takže máte možnost tento ostrov navštívit i organizovaně, nejen na vlastní pěst. V hlavním městě Chiu stojí za to prohlédnout si pevnost, která byla kdysi sídlem tureckého místodržícího, dnes už je spíš sídlem „méně přizpůsobivých skupin obyvatel“, ale možná také proto, že majitelé nemají na opravu domů peníze a díky tomu si uchovávají svůj původní ráz. Nejzajímavější částí ostrova je jeho jižní část a „mastichové vesničky“. Jsou to vesnice, které se zabývají sběrem a zpracováním pryskyřice. Jejich hlavním centrem je Pyrgi s nádherně zdobenými domy ve stylu našich západních sgrafit. Jedna z nádherných ukázek středověkého města je Mesta nebo méně turisticky zasažená Armolia, jedná se o město uzavřené do mohutných hradeb s jediným malým otevřeným prostorem, náměstím. Turisté také nevynechají jeskyni Olympi a klášter Nea Moni. Ten je zapsán na seznam UNESCO spolu s kláštery Dafni a Osios Lukas jako jedinečná byzantská památka z 11. stol.

Trajektem z Pirea vám cesta potrvá 6 hodin a stát bude od 34 €, na sousední Lesbos dojedete za 2 hodiny za 21 €.

Lesbos – tento 3. největší řecký ostrov se proslavil především jako rodiště antické básnířky Sapfó. Ostrov není na první pohled nijak úchvatný, na rozdíl od Samosu není tak zelený, od Chiosu na první nádech tak nevoní. Architektura je zde typicky turecká. Hlavními atrakcemi Lesbosu je místní uzo, zkamenělý les, projížďka na oslech a obrovské slavnosti k Nanebevzetí Panny Marie. Zkamenělý les se nachází v západní části ostrova a asi před 20 miliony lety to býval prales, dnes sem proudí davy turistů, kteří se pečou ve vysokých letních teplotách, aby se mohli projít mezi kameny, které sálají ještě větší teplo než slunce :-). Za nejkrásnější město je považován. Město Molyvos, které se nachází asi 60 km od hlavního města Mytilini, se pyšní obrovským hradem a malebnými typicky ostrovními uličkami. Z Pirea trvá cesta 8,5 hodiny a stojí 37 €.

Samothraki – je poměrně zajímavý náhle vystupující z moře ostrov. Je pustý a turisty neobjevený. Ze starověku se dochovala významná památka nesoucí jméno ostrova – socha Niké Samothrácké (dnes v Louvru). Na ostrově najdete vše, co můžete očekávat od klidné dovolené v Řecku, čili starověké památky (Svatyně velkých bohů, kde se konaly obřady významově srovnatelné s eleusinskými mystérii, vstupné 3 €), spoustu taveren, netknuté vesničky téměř mimo civilizaci a divokou řeckou přírodu. Nezbývá než si tohle všechno krásně užít.

S dopravním spojením na ostrov to bude těžší, protože se neustále mění. Musíte sledovat stránky lodní společnosti SAOS, která spojení zajišťuje z města Alexandrupoli v Thrákii.

Kyklady

Jejich poloha v rámci Řecka je někde mezi Athénami a Krétou. Název Kyklady pochází od slova „kyklos“ – kruh – ostrovy jsou v pomyslném kruhu okolo posvátného ostrova Delos. Pro Kyklady je typická architektura bílých krychlových domků s modrými dveřmi a okenicemi a malou předzahrádkou. Ostrovů je v kykladském souostroví poměrně hodně, vybírám jen ty nejzajímavější z nich. Lodní doprava mezi ostrovy je poměrně hustá, vždycky se sem dostanete z Pirea, některé z nich mají spojení i s Krétou a ostatními egejskými ostrovy. Některé ostrovy mají i svá mezinárodní letiště.

Milos – je ostrov vulkanického původu, který díky svým četným plážím s bílým pískem nemá vůbec nouzi o turisty. Oblíbená je především Miloská zátoka, kde se můžete těšit na klidné moře a bizarní geologické útvary. Milos byl ve starověku znám i díky sochařské dílně na vysoké úrovni, příkladem za všechny je Venuše Miloská (originál v Louvru). Na Milos se jezdí spíš za zábavou, plážemi a kykladskou atmosférou než za památkami. Tento ostrov má ve své nabídce zájezdů jen velmi málo českých cestovek, takže spíš jej budete muset prozkoumat na vlastní pěst.

Na ostrov se dostanete jak trajektem, tak i letecky z Athén. Orientační cena trajektu z Pirea je asi 55 € a cesta trvá asi 5 hodin.

Mykonos – dnes patří k nejvyhledávanějším a nejdražším řeckým ostrovům. Od centrálního ostrova Delos je vzdálen jen několik málo kilometrů a od Pirea 3 hodiny cesty. Davy turistů zalidní ostrov především v srpnu, takže pokud si chcete vychutnat ostrov a jedinečnou kykladskou atmosféru, rozhodně doporučuji jiný měsíc. Mykonos je vyhlášený a vyhledávaný především díky svému nočnímu životu a je také oblíbeným turistickým cílem homosexuálů. Ostrov je díky bohu chráněný před obrovskými hotelovými komplexy zákazem jejich výstavby. Nenechte si ujít procházku hlavním městem.

Opět se sem můžete dostat letecky i trajektem. Orientační cena lodního lístku z Pirea je 32 €.

Delos – je vyprahlý, neobydlený, ale neobyčejně hojně turisticky navštěvovaný ostrov. Za vším vězí starověké posvátné místo, za které byl považován celý ostrov. Tady se nikdy nikdo nesměl narodit ani zemřít a tak byly těhotné ženy a nemocní převáženi na vedlejší malinký ostrůvek, aby zde porodily nebo zemřeli, později bylo z ostrova vykázáno všechno obyvatelstvo a od té doby zůstal neobydlen. Podle mytologie se zde narodil bůh Apollón a jeho sestra Artemis a ostrov byl považován výhradně za jejich domov. Ve starověku se ostrov stal i sídlem náboženského, obchodního a námořního spolku, zde byla jeho pokladnice až do doby, než ji nechal Perikles přenést do Athén. Historická lokalita je přístupná za 5 € a opět budete procházet svatou cestou okolo pokladnic všech řeckých států, které zde chtěly nechat uložit své poklady, aby jim je božstvo ochránilo. Hlavní je samozřejmě chrám boha Apollóna a v ceně vstupného je i muzeum. Celý ostrov je zapsán na seznam UNESCO.

Dopravíte se sem nejlépe z vedlejšího ostrova Mykonos, odkud vyjíždí trajekt denně kromě pondělka, kdy je lokalita zavřená. Cena jízdenky je 15 € tam i zpět.

Syros – název ostrova pochází od slova „suchý“ a ostrov dělá svému jménu čest :-). Turismem dotčený jen málo a když už, tak sem zavítají nejvíc Řekové. Hlavním městem ostrova je Ermupolis, díky své poloze kdysi nejdůležitější přístav celého Řecka. Je také zajímavé, že ve středověku to byl jediný řecký ostrov, kde katolíci převažovali nad pravoslavnými, dnes už se tento rozdíl vyrovnal a obě skupiny také koexistují vedle sebe. Ostrov je pro českého turistu spíš takovou třešničkou na dortu, asi ho nebudete úplně prvoplánově vyhledávat, ale určitě stojí za to se tady zastavit, pokud budete mít cestu okolo :-). Trajekt z Pirea vás bude stát asi 27 €, cesta potrvá něco málo přes 4 hodiny.

Santorini – pro Čechy asi nejznámější ostrov Kyklad ležící pár kilometrů od Kréty. Ostrov je sopečného původu, někým je považován za bájnou Atlantidu a obecně se mluví o tom, že výbuch tohoto vulkánu způsobil zánik minojské civilizace na Krétě. O tento úžasný ostrov se v posledních letech rozšiřuje nabídka většiny českých CK a tak máte možnost si sem pohodlně s některou z nich zaletět přímo z ČR. Santorini je mimo jiné producentem vína a tak najdete ostrov posetý vinicemi :-). Hlavní město Thira je známé ze všech řeckých pohlednic, je mimořádně romantické a se svými bílými domky přilepenými na strmých skalách velmi malebné. Pláže jsou s černým jemným vulkanickým pískem. Pokud ostrov navštívíte, nesmíte zapomenout na městečko Ia, které je považované za nejkrásnější na ostrově a všichni sem jezdí pozorovat západy slunce. Orientační cena z Pirea je 34,50 €, cestra potrvá asi 9 hodin.

Dodekanésy

Název ostrovů vznikl od řeckého slova „dodeka“, což znamená 12. Logicky z toho vyplývá, že souostroví Dodekanesy je tvořeno 12 hlavními ostrovy. Ostrovy jsou nejvíce vzdálené řecké pevnině a leží těsně u tureckého pobřeží. Díky své strategické poloze byly vždy v centru zájmu velkých mocností, naposledy patřily ostrovy Italům, kteří je oficiálně předali Řecku až v roce 1948. Hlavním centrem souostroví je Rhodos, který je největší, nejnavštěvovanější a je jakýmsi dopravním uzlem. Mezi Dodekanesy existuje jednoduché a pohodové trajektové spojení, dostanete se sem jak z Pirea (hlavně Rhodos a Kos), z Kréty (Rhodos a Karpathos) i na ostatní východoegejské ostrovy. Karpathos, Rhodos a Kos mají mezinárodní letiště, na Kalymnos, Patmos a potažmo i další ostrovy budete muset použít trajekty.

Karpathos – je úzký a dlouhý ostrov mezi Krétou a Rhodosem. Ostrov je klasicky rozdělen na turisticky vyhledávaný, pohostinný a úrodný jih a na skalnatý a „drsný“ sever. Hlavní atrakcí ostrova je právě onen sever, kam si turisti jezdí prohlédnout venkovský život a také za opuštěnými plážemi a božským klidem. Sever Karpathosu skrývá ale i další turistický cíl a tím je pěší turistika. Pohoří zde dosahuje až 1 200 m n. m. a terén je více než dobrý. Stezky jsou přehledně značeny a po cestě je i pár zdrojů pitné vody.

Trajekt z Pirea vás bude stát od 31 € a cesta trvá asi 16 hodin. Na Rhodos se dostanete za 3 hodiny a zaplatíte od 20 €. Do Iraklia na Krétě dojedete za 7 hodin a cena se pohybuje od 18 €.

Rhodos – už bylo řečeno, že je centrálním ostrovem Dodekanés. Zároveň je i turisticky nejnavštěvovanějším díky svým krásným a velmi četným plážím, množstvím dochovaných památek, širokou škálou nabídky ubytování od těch nejjednodušších hostelů až po vyhlášené 5* hotelové komplexy. A v neposlední řadě sem jezdí mládež za bujarým nočním životem. Na Rhodu je toho k vidění tolik, že se vyplatí půjčit si nějaké přibližovadlo a ostrov pořádně prozkoumat. Nejdůležitější je určitě hlavní město Rhodos a především jeho stará část, která je dodnes obehnána obrovskými hradbami a palácem velmistrů ze 14. stol. (vstupné 6 €), kdy na ostrově působil řád Johanitů, než se přestěhoval na Maltu. Za 6 € můžete vystoupit i na samotné městské hradby. Středověké město Rhodos je zapsáno na seznam UNESCO.

Lindos je malé městečko ležící na východním pobřeží asi 40 km od hlavního města. Krása okolní přírody, romantická zátoka sv. Pavla a zříceniny hradu udělaly z Lindosu další vyhledávané turistické středisko. Pokud si chcete náležitě vychutnat krásy tohoto rázovitého městečka, přijeďte před nebo po hlavní sezóně. Vstupné do pevnosti je 6 € a objevíte zde krásné spojení antické (chrám bohyně Athény) a středověké architektury (johanitské hradby).

Údolí motýlů se nachází ve středu ostrova a je další turistickou atrakcí. Do tohoto údolí se slétává obrovské množství motýlů, které sem láká vůně stromu ambroně východního. Je to nádherná podívaná, když kolem vás létá spousta červeně zbarvených křídel. Vstupné je podle ročního období 3–5 €.

Na Rhodos se trajektem dostanete naprosto pohodlně snad ze všech větších měst a ostrovů. Ze Soluně, z Pirea, z Kyklad, Kréty i z Egejských ostrovů. Jen pro představu rychlejší spojení z Pirea trvá 13 hodin a zaplatíte od 55 €, pomalejším se projedete 22 hodin a bude vás stát od 40 €. Do Iraklia na Krétě pojedete 12,5 hodiny za 28 €.

Kos – je druhým největším ostrovem Dodekanés a je z nich také nejúrodnější. Snad na žádném jiném řeckém ostrově neuvidíte tolik pasoucího se dobytka a obdělávaných polí. Kos leží velice blízko Turecku, a proto je také jednou z vojenských základen, ostatně jako většina Egejských ostrovů v okolí. Ve starověku byl Kos nejznámějším kultovním místem boha lékařství Asklepia a pozůstatky jeho posvátného okrsku najdete kousek od hlavního města. Hlavní město Kos je zmenšený Rhodos, také zde najdete johanitský hrad, úzké uličky, hlavní náměstí s kašnou. Jistou pozoruhodností je zde i Hippokratův platan (slavný Hippokrates se na ostrově narodil). Turisticky nejvyhledávanější je ale archeologická lokalita Asklepion (vstupné 3 €) ležící 4 km od města, pravidelně sem jezdí výletní vláčky. Z Pirea se na Kos dostanete za 10 hodin a cena se pohybuje od 47 €. Na Rhodos za 2,5 hodiny a za 19 €.

Kalymnos – je malý a velmi malebný ostrůvek proslavený především díky lovu mořských hub. Mořské houby sice už dnes vyhynuly, ale ostrov nemá nouzi o turisty. Sice ne v tak masovém měřítku jako třeba sousední Kos, ale to je jenom dobře. Na své si tady přijdou hlavně vyznavači sportu a především pěší turistiky. Jsou zde totiž velmi dobré podmínky pro túry i horolezectví. Na ostrově se dokonce i pravidelně pořádají horolezecké festivaly. Kalymnos se totiž skládá z vápencových pohoří a je zde mnoho jeskyní. Ostrov začal hrát do noty hlavně aktivním turistům, nabízí možnosti potápění a stále oblíbenější jízdy na kajacích. Hned vedle Kalymnosu je malý vulkanický ostrov Telendos, který má 15 stálých obyvatel. Za návštěvu stojí především díky božskému klidu a nerušeným procházkám.

Jelikož Kalymnos leží na hlavní trase z Pirea, trajekty zde dělají zastávky. A tak se sem z Pirea dostanete za 11 hodin od 45 €, z Rhodosu za 6 hodin od 19 € a z Kosu za necelou hodinu od 6 €.

Patmos – kdo by neznal Apokalypsu Jana Evangelisty? Málokdo však už ví, že byla napsána na řeckém ostrově Patmos. Tomuto malému ostrůvku s jedinečnou atmosférou vévodí klášter sv. Jana obehnaný obrovskými hradbami a ten je také cílem turistů, kteří sem přijíždí většinou jen na jednodenní výlety. Ke klášteru se dostanete buď autobusem, který tam pravidelně z přístavu vyjíždí nebo asi tak za 40 min pěšky (vstup je volný). Historické centrum městečka Chora, jeskyně, kde byla Apokalypsa napsána, a klášter sv. Jana jsou na seznamu UNESCO.

Patmos je především zastávkou výletních lodí, ale samozřejmě se sem dostanete i normální linkou z Pirea za 7 hodin a 35 €, z Rhodosu za 6 hodin a 30 €.

Kréta

Kréta je největším řeckým ostrovem a zároveň místem, kde vznikla nejstarší řecká civilizace. Je známá jako minojská, podle bájného krále Minoa. Odehrávaly se zde nejen slavné příběhy řecké mytologie (narodil se zde bůh Zeus, Daidalos a Ikaros odtud uprchli pomocí křídel slepených voskem, Theseus zde zabil Minotaura atd.), ale i současnosti. Věděli jste například, že Kréta byla prvním místem v historii, kterou se podařilo dobýt pomocí parašutistů? Se svou rozlohou přes 8 000 km2 vám ostrov nabídne vše, co si jen budete přát. Od těch nejkomerčnějších letovisek přes historické památky, téměř netknutou přírodu, hory a vesničky až po lodní výlety na okolní ostrůvky. Nejvyšší hora Kréty Psiloritis měří 2 456 m n. m. a nachází se v pohoří Idi, kde se podle pověsti narodil nejvyšší z bohů, Zeus.


Zobrazit větší mapu

Kréta tvoří jižní hranici Řecka, omývá ji moře Středozemní a dostanete se sem pohodlně letecky, ale i trajektem z Pirea a z blízkých Kykladských ostrovů. Centrální letiště je v hlavním městě Irakliu, další spíš turistická najdete v Chanii a Sitii. Trajektem z Pirea do Chanie trvá cesta asi 6 hodin a jízdenka se pohybuje od 28 €, do Iraklia bude cesta o půl hodiny delší a zaplatíte 31 €. Z Iraklia je nejlepší spojení na Ios, Mykonos, Paros, Milos, Santorini, Rhodos. Na západě ostrova je další větší přístav Sitia, což je výchozí bod trajektů na Rhodos a Karpathos. Opět si dejte pozor na období sezónní a mimosezónní, protože se mění časy a samozřejmě i hustota spojení. V létě pak fungují jako přístavy i jiná města a městečka, která mají přístup k moři. Hlavní společnosti zajišťující trajektovou dopravu jsou ANEK a Minoan Lines.

Na ostrově je dokonce vybudovaná dálnice, po které se přepravíte téměř po celém severním pobřeží mezi městy Chania a Agios Nikolaos. Autobusovou dopravu včetně jízdních řádů najdete opět pod označením KTEL. Pokud byste nechtěli po Krétě jezdit autobusem, můžete využít autopůjčovny v Heraklionu.

Iraklio – hlavní město ostrova a zároveň 4. největší město Řecka představuje spíš administrativní základnu než turistický cíl, každopádně ale jeho poloha téměř uprostřed ostrova je výborným výchozím bodem pro výlety, především pak do světoznámého Knossu, který leží nedaleko odsud. Město je obklopeno mohutnými benátskými hradbami,ve kterých je dokonce pohřben slavný řecký spisovatel Nikos Kazantzakis (autor Řeka Zorby a spolupracovník a přítel našeho Bohuslava Martinů). Ve městě se také nachází Archeologické muzeum (vstupné 7 €).

Knossos – leží asi jen 5 km od hlavního města Iraklio směrem na jih a vůbec celé okolí tohoto významného starověkého města je poseto památkami z doby více než 1 000 let př. n. l. Pokud sem budete chtít dorazit autobusem, doprava je snadná, z hlavního autobusového nádraží jezdí autobusy každých 10 min. Autem můžete zaparkovat na bezplatném parkovišti hned před areálem. Vstupné do lokality je 6 € a hned u vchodu se vám bude zdát, že jste vstoupili do legendárního Minotaurova bludiště. Snad nejznámější pohled se vám naskytne na část zrekonstruovaného královského paláce, tak jak si jej představoval objevitel Knossu, Arthur Evans.

Spinalonga – je malý ostrůvek jen kousíček od pevniny a od měst Elunda a Plaka. Spinalonga byla svého času domovem a vyhnanstvím zároveň pro nemocné leprou z celého Řecka. Nemocní zde žili své životy v naprosté izolaci a dnes už zde uvidíte jejich polorozpadlé domy...jako v nějaké rezervaci. O Spinalonze byl napsán slavný román Ostrov. Výletní lodě sem z Elundy jezdí každou půlhodinu za 8 € tam i zpět.

Chania – leží na západní straně ostrova, která není až tak přehlcena turisty a proto je klidnější, autentičtější a pohodovější. Ve městě můžete navštívit Archeologické muzeum (vstupné 3 €), minarety, Muzeum námořnictva (vstupné 2 €), ale i městskou pláž.

Rethymno – je jedním z nejkrásnějších měst na Krétě, jehož dominantou je opět benátská pevnost (vstupné 3 €) a co je příjemné, přímo ve městě se nachází i pláž. Ve druhé polovině července se ve městě koná zajímavý vinný festival :-) - za vstupné můžete vypít tolik vína, kolik jen budete chtít.

Autorkou textu je Michaela Smékalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Řecka v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.