Fauna a flóra Kypru

Flóra - Fauna

Flóra

Na Kypru se vyskytuje 1 908 druhů rostlin, z nichž je 140 endemických a cca 360 vzácných nebo velmi vzácných. Nejbohatším místem na výskyt endemických rostlin jsou pohoří Troodos a Pentadaktylos.

Kyperská půda je díky poloze ostrova na mnoha místech zcela vyprahlá a jsou oblasti, kde neroste vůbec nic. Na druhou stranu se může pyšnit vysokými horami, kde největší procento stromů představují borovice pinie, ty rostou až ve výšce 1 400 m n. m. Druhé nejčetnější jsou černé borovice, které rostou od výšky 1 200 m n. m. až k nejvyšším vrcholkům Troodosu. Velmi významné jsou zde i cedry, které jsou místními endemickými stromy a vyskytují se pouze na malé ploše poblíž města Pafos.

Bohatě je zastoupen rohovník obecný („svatojánský chléb“), myrta obecná, oleandr obecný, zajímavá je endemická květina Bosea cypria. Řada rostlin, které se z Evropy vytratily během posledního stadia doby ledové, zde stále rostou, protože tímto stádiem nebyl Kypr zasažen.

Důležitou roli zde hrají i ovocné stromy, které jsou běžné pro středomořské podnebí, a vinice. Místní vláda se snaží o obnovu vinařské produkce a tak začala s hustším vysazováním vinic. Velkou plochu zabírají pastviny pro dobytek a bohatě zastoupené jsou i „neužitečné“ macchie, tedy trnitá křovitá vegetace.

Fauna

Podle zpráv cestovatelů, kteří na Kypr přijížděli mezi 15. a 19. stoletím, můžeme vysledovat, že zvířat na ostrově drasticky ubývalo. Dnes žije na Kypru 32 druhů savců, zato ptáků se zde vyskytuje stále velmi mnoho, některé druhy jsou endemické a tudíž přísně chráněné. Na ostrově se nikdy nevyskytovaly divoké šelmy jako například lvi, vlci, hyeny atd.

Největším volně žijícím zvířetem je dnes na Kypru muflon kyperský (Ovis orientalis ophion). Je to druh muflona vyskytující se pouze na Kypru a stal se jeho národním symbolem (najdete ho např. na zadní straně kyperských eurocentů). Zvíře žije především v lesích okolo Pafosu.

Kypr je místem, kde se na své cestě z Evropy do Afriky a naopak zastaví miliony ptáků, a to hlavně díky vodním biotopům v okolí Larnaky a Lemesosu. Ozdobou těchto jezer a vůbec kyperské živočišné říše je např. ostříž jižní a orel královský. Mezi ony endemické druhy patří mimo jiné sýkora uhelníček kyperský (Parus ater cypriotes) nebo výreček malý kyperský (Otus scops cyprius). Jelikož si Kypřané svojí ptačí říše velmi váží, existují internetové stránky o ptácích Kypru, kde se dozvíte podrobnosti.

I přesto, že kyperská fauna není bohatá, pořádají se tu hony na lišky, zajíce a především křepelky. Žijí zde také hadi, konkrétně byste zde našli osm druhů, z nichž tři jsou jedovaté. Endemickým druhem hada je užovka kyperská (Coluber cypriensis).

Jelikož je Kypr ostrov, dá se logicky předpokládat rybolov a zpracovávání darů moře. Z ryb a mořských plodů jsou v okolí ostrova především sardinky, modrák ostronosý (Spicara smaris), chobotnice, kalamáry, makrely, krabi atd.

Autorkou textu je Michaela Smékalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.