Jazyk Nepálu – nepálština

Česko-nepálský slovník (on-line překladač)

Úředním jazykem je nepálština. Řadí se mezi indoárijské jazyky a kromě Nepálu se používá také v sousedním Sikkimu (stát na severu Indie). Na rozdíl od hindštiny, kde je patrný arabský vliv, je nepálština ovlivněná jazyky tibetsko-barmskými. Nepálština, stejně jako hindština a mrtvý jazyk sanskrt, používá písmo dévanágarí.

Leťte do Nepálu v dobré partě

V turistických oblastech umí většina lidí alespoň základy angličtiny a psát latinkou, ale pokud se odchýlíte od hlavního proudu, budete si muset vystačit s posunky. Nepálští průvodci mají na jazyky talent, a přestože se někteří neučili psát, angličtinu dokázali odposlouchat od svých západních klientů a domluví se velmi dobře. Angličtina je také obchodním jazykem.

Nejdůležitější slovo je v Nepálu namasté s krásně dlouhým a mečivým „ééé“ a sepnutými dlaněmi v úrovni srdce. Tento univerzální pozdrav můžete použít při setkání i loučení nebo prostě kdykoli, pokud nevíte, co říct. Slovo děkuji (dhanyabad) se v Nepálu příliš neužívá, poděkovat také stačí pouze sepnutím rukou a mírným úklonem.

Pokud chcete místní potěšit a trochu se s nimi sblížit, naučte se několik základních slovíček a frází:

Tapajko nám ke ho?Jak se jmenuješ?
Mero nám … ho.Jmenuji se …
Tapajlaj kasto ča?Jak se máš?
Tikča!Dobře.
Dalbhát míto ča!Ten dalbhát je velmi chutný.

Jak zní nepálština, můžete zjistit např. při poslechu národní hymny. Nová nepálská hymna s anglickými titulky byla představena v srpnu roku 2007. Každý den ji zpívají nepálské děti před začátkem vyučování.

Protože hradby hor rozdělují Nepálce do mnoha hlubokých údolí, mluví se v zemi mnoha dalšími jazyky a dialekty, celkem jich je prý 36. Patří mezi ně například tamangština, tibetština nebo newarština.

Autorkou textu je Klára Jakešová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vydejte se na trek pod Mount Everest

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.