Cestování po Slovinsku

Dálniční známky a dálnice - Autobusy a vlaky - Autopůjčovny

Dálniční známky a dálnice

Slovinci se můžou pochlubit velmi dobrým stavem dálnic. Hlavním důvodem je, že masivní výstavba probíhala v posledních dvaceti letech, takže je většina úseků relativně mladá. Ve srovnání se situací na konci minulého století, kdy byly kolony směrem do Lublaně a na pobřeží každodenní záležitostí, se už dnes po Slovinsku díky dobré dálniční síti cestuje většinou opravdu pohodlně.

Jeďte do Slovinska v dobré partě

Dva hlavní dálniční tahy, které propojují celé Slovinsko:

  • A1: Maribor – Celje – Lublaň – Postojna – Koper (resp. od rak.-slov. hranic až k Jadranu)
  • A2: Jesenice – Kranj – Lublaň – Novo Mesto – hranice s Chorvatskem – směr Záhřeb

Další významné kratší dálniční a rychlostní úseky jsou:

  • A3 (spojení s italskými hranicemi): přes Sežanu – směrem na Terst
  • H4: Nanos – Vipava – Ajdovščina – Nova Gorica

Propojení východního Slovinska:

  • A4 – Maribor – Ptuj
  • A5 – Maribor – Murska Sobota – chorvatské hranice

Pochváleni budiž Slovinci i za zbudování lublaňského a mariborského obchvatu, které usnadnily život jak místním, tak i projíždějícím turistům. Zde jsou k nalezení veškeré potřebné informace (v angličtině) o slovinských dálnicích, silnicích, dálničních známkách apod.

Pokud je na vaší trase jen minimální úsek dálnice a máte trochu času navíc a dobré nervy na případné popojíždění za traktorem či jiným „rychlým“ vozidlem, dá se samozřejmě vymyslet trasa po vedlejších silnicích, které jsou zdarma. To je pak na zvážení, co se vyplatí víc (finančně i časově).

Autobusy a vlaky

Slovinci mají dobrou dostupnost všech míst autobusem či vlakem, ale je potřeba upozornit, že ceny jsou o dost vyšší než u nás. Pro vyhledání autobusových spojů po Slovinsku je dobrý web AP Ljubljana, kde stačí zadat místo odjezdu a příjezdu a čas, následně vyjedou všechny možné varianty i s itinerářem cesty.

Pokud je to možné, cenově výhodnější je jízda vlakem. Jediný poskytovatel železničních služeb jsou Slovenske železnice, na jejich stránkách lze stejným způsobem jako u autobusů vyhledat vhodné spoje a informovat se o možných slevách. Existuje např. 30 % sleva, když si zakoupíte zpáteční jízdenku a budete cestovat během víkendu nebo o svátcích.

Autopůjčovny

Výhodnější je rezervovat si půjčení auta ještě z domova. Nejlevnější varianta (menší ekonomický vůz) vyjde při půjčení na týden zhruba na 150 € na den. Zkusit můžete autopůjčovny Europcar, Avis, či Avantcar Slovenia.

Autorkou textu je Alena Šamonilová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.