Měna a ceny v Srbsku

Měna - Bankomaty - Ceny

Srbská měna

Srbský dinár si prošel řadou bláznivých výkyvů a jeho tendence je spíše slábnoucí. Někdejší Jugoslávie si se svým dinárem již v osmdesátých letech prodělala jednu radost za druhou, a to v podobě hyperinflací, kdy peníze ztrácely denně hodnotu několika řádů. Výplaty musely probíhat několikrát denně, aby si zaměstnanci stihli vůbec něco koupit.

Z výše uvedených důvodů není divu, že jsou Srbové zvyklí počítat ve "valutách" – dříve v markách, nyní v eurech. Většina velkých položek se automaticky probírá v eurech, většinou také není problém eury zaplatit. Například Černá Hora nebo Kosovo již v době před oddělením od Srbska platily pouze eury, dináry prakticky neuznávaly.

Dnes koupíte 100 RSD zhruba za 23 až 24 CZK, ale je lepší si aktuální kurz před odjezdem ověřit, může se mírně měnit. 1 dinár = 100 para.

Aktuální kurz ČNB

  • Srbský dinár: 100 RSD = 21.50 CZK

Bankomaty a bezhotovostní platby

Bankomaty jsou v podstatě na každém kroku, i ve větších vesnicích, ve městech na každém rohu. V podstatě platí to, že bankomaty v Srbsku najdete asi tam, kde byste je čekali třeba v České republice.

Mezinárodní platební karty jsou přijímány jak bankomaty, tak platebními terminály v obchodech. Někde chtějí při placení podpis, někde PIN a někde se ptají. Srbové, mimo hlavní město, ještě neplatí kartami v takové míře, jako jsme zvyklí, a tak omluvte, kdyby prodavačka nevěděla, jak platbu provést. Stává se to už spíše výjimečně.

Výběr peněz z bankomatu vám usnadní situaci s výměnou peněz. Jednoduše vyzvednete tolik dinárů, kolik potřebujete, nemusíte s sebou vozit koruny ani eura, nestrávíte svůj drahocenný čas obíháním směnáren a porovnáváním kurzů a poplatků a, jak již bylo zmíněno, bankomaty naleznete prakticky všude.

Ceny v Srbsku

Vzhledem k tomu, že Srbsko není příliš typická turistická destinace, ani ceny nemohou kopírovat finanční možnosti zahraničních turistů. A tak je možno říci, že celkově je zde levněji než ve většině Chorvatska nebo v Černé Hoře, o Slovinsku ani nemluvě. Pro místní jsou ceny tedy zpravidla poměrně vysoké, protože nezaměstnanost je vysoká, platy nízké. Ale z pohledu člověka přijíždějícího z České republiky možno říci, že si budete moci dovolit žít, nejen přežívat.

Ceny se mění a vyvíjejí s ohledem na vývoj kurzu, a tak bude asi jednodušší uvést, abyste si připravili asi tolik peněz, jako byste se chystali na dovolenou v Čechách – ceny jsou, řekněme, podobné.

Autorkou textu je Radka Nováková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.