Cestování po Finsku

Letadlem - Vlakem - Autobusem - Autem z půjčovny - Vlastním autem - MHD - Na kole a stopem - Lodí

Letadlem

Cestování letadlem po Finsku je rychlé, ale poměrně drahé. Pokud chcete ušetřit dlouhé hodiny na silnici nebo ve vlaku na cestě do Laponska, kupte letenku s předstihem. Velkou většinu vnitrostátních letů obsluhuje společnost Finnair. Na některých linkách jí konkuruje nízkonákladový NorwegianSAS. Zpáteční let z Helsinek do Oulu nebo Rovaniemi lze pořídit už od přibližně 1 400 Kč (počítejte s doplatkem za větší batohy). Pokud ovšem budete kupovat na poslední chvíli nebo nevyužijete nějakou ze speciálních nabídek, zaplatíte podstatně víc.

Jeďte do Finska v dobré partě

Vlakem

Finsko má relativně rozsáhlou a moderní železniční síť, kterou spravuje státní vlakový dopravce, společnost VR. Vlaky lze využít jak na kratších cestách, tak na cestě do Laponska. Stejně jako v Česku, narazíte i ve Finsku na komfortní vlaky Pendolino. I zde však mívají italské jednotky občas problémy – především v zimě.

Pokud míříte do Laponska, nabízí se noční vlak. Večer v Helsinkách nebo kdekoliv na jihu Finska nasednete do vlaku a ráno se probudíte až u polárního kruhu. Většina vlaků končí v laponském hlavním městě Rovaniemi. Jednosměrná jízdenka stojí od 40 do 80 € a doba jízdy je 8 až 12 hodin v závislosti na vybraném spoji. Některé spoje pokračují dále do městeček Kemijärvi a Kolari, v nitru severské divočiny.

Pro delší nebo vícedenní cestování vlakem zvažte nákup síťové jízdenky EUrail nebo Interrail. Například varianta, která umožňuje tři dny cestování během jednoho měsíce po celém Finsku, vyjde přibližně na 3 000 Kč, což je pro cestu k polárnímu kruhu výrazně levnější než ostatní nabídky. Mládežníci do 25 let mají asi třetinovou slevu. Ve vlacích vyšší kvality počítejte samozřejmě s možností připlatit si za rezervaci lůžka nebo místenek.

Autobusem

Autobusy obsluhují zejména ty části Finska, ve kterých není železniční síť. Většinu linek zaštiťuje společnost Matkahuolto. Nízkonákladový přepravce Onnibus nabízí levnější alternativy na několika hlavních trasách. Ceny jízdenek na meziměstských trasách (např. Helsinki–Rauma) při včasném on-line nákupu začínají na neuvěřitelných 4 eurech. Veškeré jízdní řády v celém Finsku najdete na obdobě českého iDosu – Journey.fi.

Autem z půjčovny

Pronájem automobilu přímo ve Finsku není nic složitého, existuje zde velká řada různých autopůjčoven (například Rentalcars, Budget, Sixt a další), ale není to levná záležitost. Při rezervaci automobilu s dostatečným předstihem můžete objevit nabídky začínající na 1 500 Kč za den. Návštěva odlehlejších národních parků v Laponsku bez skutečně pečlivého plánování je bez automobilu nebo cestovní kanceláře velmi komplikovaná.

Silnice jsou pěkné a pečlivě značené. Cena nafty a benzínu je v přepočtu asi o pět korun dražší. Ceny pohonných hmot jsou vyšší dále na severu.

Vlastním autem

Pokud přijedete do Finska vlastním autem, měli byste dodržovat finská pravidla provozu.

Pokuty

Pokuty jsou poměrně vysoké a nemáte-li na jejich zaplacení, může vám policie zabavit automobil, případně jeho vybavení. Když Fin spáchá vážnější dopravní přestupek, jeho pokuta se počítá v procentech z platu. Jeden velmi bohatý finský podnikatel v roce 2003 musel zaplatit v přepočtu přes 4 miliony Kč za jízdu 80kilometrovou rychlostí v zóně, kde rychlost byla omezena na 40 km/h.

Klidná jízda

Finové jsou na silnicích velmi opatrní. Často se na konci víkendu dostanete do kolony, která se pohybuje konstantní rychlostí kolem 80 kilometrů za hodinu. Nikdo se nesnaží zbytečně předjíždět. Řada cest v méně obydlených oblastech je bez asfaltu. Za prudkými krátkými kopečky není do poslední chvíle vidět za obzor. Právě v těchto oblastech se rodí hvězdy světových automobilových soutěží.

Pozor na soby!

Největším nebezpečím na finských silnicích jsou překvapivě sobi. Nezkušené oko zahraničního řidiče často není schopné zvíře do poslední chvíle identifikovat. I Finové z nich mají velký strach, a jakmile zaregistrují jejich přítomnost, okamžitě prudce brzdí. Sobi nemají jakoukoliv snahu silnici opustit a jsou to podle Finů velmi hloupá zvířata.

Pokud vás na dalekém severu neodradí od rychlé jízdy po rovné krásné silnici riziko vysoké pokuty, měl by vás odradit strach o vlastní život. Ročně ve Finsku při nehodách zemře více než 3 000 sobů. Některé nehody bývají smrtelné i pro osádku automobilu.

V zimě opatrně

Při zimní cestě po Finsku vlastním automobilem se ujistěte, že víte, jak nastartovat ve 30 stupních pod nulou, pořiďte si zimní pneumatiky (nejlépe s hřebíky) a vězte, že zimní rychlostní limity jsou nižší než letní. Kuriozitou jsou sezónní silnice. Vznikají na zamrzlých jezerech. Jsou oficiálně značené a stávají se regulérní součástí finské silniční sítě. Často zkrátí cestu až o několik desítek kilometrů!

Městskou hromadnou dopravou

Příměstské vlaky představují skvělý pilíř dopravy v okolí Helsinek. Do jednotlivých čtvrtí metropole i do širokého okolí se po železnici dostanete mnohem rychleji než po silnici. Autobusy obstarávají veřejnou dopravu ve všech finských městech. V Helsinkách ji navíc doplňuje krátká linka metra a tramvají. V Helsinkách stojí jedna jízdenka na všechny typy dopravních prostředků 2,9 € a celodenní vás vyjde na 9 €.

Taxi je ve Finsku velmi drahé, přitom nedostatkové. Jedna z dopravních taxi špiček nastává například po zavření barů po třetí hodině ranní. V Helsinkách se vytvoří dlouhé fronty a taxíkáři nestíhají jezdit. V taxi můžete platit kartou. Základní nástupní cena do taxíku je 5,9 €, cena za kilometr se pak liší podle počtu pasažérů. Mezi známé taxislužby patří například Taksihelsinki nebo Kovanen.

Na kole a stopem

Cyklostezky jsou vystavěny prakticky ve všech obydlených oblastech. Obvykle jsou od silnice odděleny pruhem trávy nebo příkopem. Pro cestování po městech a okolí je kolo ideálním dopravním prostředkem. Stejně jako v řadě zemí západní Evropy i ve Finsku na kole jezdí do práce jak dělníci, tak manažeři.

Stopařů ve Finsku příliš nepotkáte, nicméně řada řidičů ochotně zastaví. Navíc pravděpodobně hovoří plynulou angličtinou. Na mnohých silnicích projíždí malé množství aut, a čekání se tak může značně prodloužit.

Lodí

Obrovská vodní soustava Saimaa na jihu Finska je i pro velké lodě přístupná z moře kanálem přes Rusko. Samotné jezero je dále kanály propojeno s řadou dalších míst. Pokud máte tu možnost, můžete strávit ve vlastní nebo pronajaté lodi nádherné a zcela originální prázdniny na finských jezerech. Ve Finsku je téměř 8 000 kilometrů splavných jezer, řek a kanálů! Mezi jednotlivými ostrovy a ostrůvky funguje také řada krátkých trajektů či přívozů, které pendlují tam a zpět. Informace o cenách a jízdních řádech naleznete na stránkách Finferries.

Obrovská vodní soustava Saimaa na jihu Finska je i pro velké lodě přístupná z moře kanálem přes Rusko. Samotné jezero je dále kanály propojeno s řadou dalších míst. Pokud máte tu možnost, můžete strávit ve vlastní nebo pronajaté lodi nádherné a zcela originální prázdniny na finských jezerech. Ve Finsku je téměř 8 000 kilometrů splavných jezer, řek a kanálů!

Autorem textu je Jan Brotánek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Finska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.