Doprava do Finska

Letecky - Autobusem a vlakem - Autem - S cestovní kanceláří

Finsko letecky

Nejrychlejší způsob dopravy je pochopitelně letecky. Přímý let Praha–Helsinky zajišťují v tuto chvíli dvě letecké společnosti, a sice finská národní společnost Finnair a ČSA. Cena zpáteční letenky začíná na cca 4 000 Kč. Dobrou variantou pro všechny cestovatele s omezeným rozpočtem může také být let s nízkonákladovou společností Norwegian. Zde dvojnásob platí pravidlo výhodnosti včasné koupě letenky.

Jeďte do Finska v dobré partě

Jak z letiště?

Pokud vám to cestovní rozpočet dovoluje, z letiště v Helsinkách–Vantaa můžete odjet do města taxíkem. Za půlhodinovou projížďku zaplatíte 45 až 50 €. Do centra vás dopraví i expresní autobus společnosti Finnair nebo autobusová linka systému veřejné dopravy. Například autobusem číslo 615 se dostanete k vlakovému nádraží, nebo autobusem číslo 617 do centra města na Hakaniemi market square.

Autobusem a vlakem do Finska

Pokud máte hodně času a chcete poznat atmosféru polského východu a Pobaltí, můžete zkusit do Finska dojet linkovou dopravou. Přímé autobusové linky z Prahy jezdí až do Rigy. Z hlavního města Lotyšska už to není daleko do Tallinnu, odkud vyjíždí každou chvilku trajekt do Helsinek. Cena nejlevnější zpáteční jízdenky Praha-Tallinn s přestupem v Rize začíná kolem 3 000 Kč a na cestě strávíte cca 27 hodin. Jízdenky lze koupit přes portály Getbybus nebo Onlinebus. Trajekt z Tallinnu do Helsinek pluje zhruba 2,5 hodiny a cena za zpáteční lístek bez auta se pohybuje okolo 50 €.

Alternativně lze do Finska dojet přes Švédsko, kam jezdí z České republiky několik autobusových společností. Cena zpáteční jízdenky Praha-Stockholm se pohybuje okolo 4 000 až 4 500 Kč. V letních měsících počítejte i více. Ze Stockholmu denně vyjíždí trajekty do Turku a Helsinek. Doba plavby do Turku se pohybuje okolo 11 hodin a lodní lístek seženete od cca 50 do 150  € v závislosti na zvoleném ubytování. Delší plavba až do Helsinek trvá necelých 17 hodin a za zpáteční lístek bez auta zaplatíte v letních měsících od 200 do 280 € (opět v závislosti na zvoleném ubytování a lodní společnosti). Veškeré informace k trajektům naleznete na Directferries.

Další alternativou je procestovat část trasy vlakem. Z Prahy jezdí 2x denně přímé spojení do Varšavy. Cena jednosměrné jízdenky Praha-Varšava v rámci speciální nabídky českých drah pro cesty do Polska (tzv. Včasná jízdenka Evropa) se pohybuje okolo 600 Kč. Zbytek cesty poté projet autobusy. Cesta je velmi zajímavá, není příliš drahá, ale je dlouhá.

Autem do Finska

Cesta vlastním automobilem má tu obrovskou výhodu, že budete mít ve finské pustině vlastní dopravní prostředek. Nicméně jde o cestu velmi dlouhou. Lze jet přes Pobaltí. Na cestě Vás čeká celkem pomalý přejezd Polska a pak už poměrně komfortní cesta přes Litvu a Lotyšsko do Estonska, odkud jezdí trajekt do Helsinek. Celkem najedete okolo 1 800 km, ale máte možnost zajet se podívat do Rigy či Tallinnu.

Další možností je využít trajekt společnosti Finnlines plující z německého Travemünde (30 hodin plavby). Ceny jsou relativně vysoké, ale když budete znát termín vaší cesty s předstihem, lze v nejvyšší sezóně pořídit jednosměrnou jízdenku pro celou rodinu i s automobilem od 15 000 Kč.

S cestovní kanceláří

Chcete-li si starosti s dopravou ušetřit, můžete se do Finska vydat také s cestovní kanceláří. CK Mundo pořádá poznávací zájezd do Finska, v rámci kterého navštívíte národní parky a zajímavosti země tisíců jezer, včetně zastávky v Pobaltí a Stockholmu.

Autorem textu je Jan Brotánek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Finska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.