Počasí ve Finsku

Léto - Podzim - Zima - Jaro - Aktuální počasí a předpověď

Počasí je nejčastějším tématem hovorů ve Finsku. Většinou jsou tyto hovory neveselé.

Léto – kesä

Nejšťastnější období. Snad všichni Finové jsou venku a užívají si sluníčka a krásného počasí. V červenci si většina Finů bere minimálně čtyři týdny dovolené. Na jihu Finska může letní počasí začít už koncem května a trvá někdy až do září. Teploty často přesahují 20 stupňů a sluníčko se schová těsně pod obzor jen na několik hodin. Jakmile teplota přesáhne 25 stupňů, téměř všichni Finové odcházejí ze zaměstnání už krátce po obědě!

Jeďte do Finska v dobré partě

I v létě může ovšem být zima a deštivo. V některých letech se tak období s hezkým počasím zkrátí pouze na několik týdnů. V Laponsku je léto mnohem kratší, ale o to intenzivnější. I za polárním kruhem dosahují teploty více než 20 stupňů, 24 hodin denně svítí sluníčko a voda v řekách a jezerech se ohřeje na příjemnou teplotu.

Podzim – syksy

První polovina podzimu bývá nádherná. Přes den už je jenom kolem deseti stupňů nad nulou, v noci občas mrzne. Obvykle je ale slunečné počasí a i ve Finsku znají babí léto, ačkoliv ho nazývají indiánské léto. Příroda vybízí k procházkám. V Laponsku se změní koncem září barva listnatých lesů na intenzivní odstíny žluté a červené a občas zde už trochu sněží. Tento jev se nazývá „ruska“ a patří vůbec k těm nejsilnějším zážitkům, jaké může příroda ve Finsku nabídnout.

V říjnu a listopadu postupně ubývá světla a přibývá srážek. Ty občas bývají sněhové, nicméně trvalá sněhová pokrývka na jih Finska přichází většinou až v prosinci. Místo toho se od listopadu tající a znovu mrznoucí sníh i déšť přemění v nepříjemný led. Často fouká silný vítr. Nejlepší je trávit většinu tohoto období ve vyhřátém domově.

Zima – talvi

V zimě už je veseleji. Mezi říjnem a lednem od severu postupně celé Finsko zasype sněhová pokrývka. Ačkoliv sluníčko dokonce i v Helsinkách vychází jen na několik hodin denně, vše je hned světlejší. Na severu nastává polární noc (kaamos), která trvá podle zeměpisné polohy až dva měsíce.

Teploty se někdy drží jen těsně pod nulou, jindy klesají až k 30 stupňům pod bod mrazu a v Laponsku i pod 40 stupňů. Osvětlené běžkařské tratikluziště lákají rekreační sportovce. Také je možné pozorovat polární záři - na jihu Finska jen výjimečně, na severu za jasných zimních nocí pravidelně. V Laponsku zima trvá až do května.

Jaro – kevät

Finové jaro milují. Po dlouhém náročném období bez světla se vystavují každému slunečnímu paprsku. Od konce března rychle rozmrzá moře i jezera a neuvěřitelnou rychlostí se probouzí příroda. Teploty jsou stále velmi nízké, ale slunečný den při deseti stupních Celsia působí po dlouhé zimě velmi teple. Do Laponska jaro přichází až v květnu.

Spoustu informací o počasí a klimatu ve Finsku, včetně aktuálních předpovědí se dozvíte v angličtině na stránkách Finského meteorologického úřadu.

Aktuální počasí ve Finsku a předpověď počasí na tři dny

Počasí je aktuálně nedostupné.

Autorem textu je Jan Brotánek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Finska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.