Sport ve Finsku

Finský hokej - Nejlepší komentátor - Automobilové sporty - Emil Zátopek - Běh na lyžích - Další sporty na sněhu - Letní sporty

Finsko je zemí v pohybu. Dvě třetiny populace se věnují sportu minimálně dvakrát týdně a každý pátý Fin je členem nějakého sportovního klubu. Mezi nejpopulárnější sporty v zemi patří lední hokej, běžecké lyžováníatletika. Z nových sportů získává na popularitě florbal.

Jeďte do Finska v dobré partě

Finský hokej

Lední hokej je finským národním sportem. Zápasy na mistrovství světa a olympiádě sleduje celá země. Finové se svého „Nagana” dočkali v roce 1995, kdy poprvé v historii vybojovali titul mistrů světa. Od té doby byli mnohokrát stříbrní a bronzoví, často po smolně prohraných zápasech. Finští diváci už si zvykli, že k „lejonat” (lvi, jak se říká národnímu týmu) se nikdy nepřikloní štěstí. Památný je například jejich zápas proti odvěkému nepříteli Švédsku ve čtvrtfinále domácího mistrovství světa v roce 2003, kdy za stavu 5:1 ještě zápas ztratili. Teprve po šestnácti letech dokázali Finové v roce 2011 získat další titul.

Mezi nejlepší hokejisty všech dob patří Jari Kurri, Esa Tikkanen a Teemu Selänne.

V zimě se ve Finsku všechna hřiště napustí vodou, která v listopadu nebo v prosinci zmrzne. Celou dlouhou sezónu pak za pomoci roleb udržují kvalitní led. Vstup na hřiště je samozřejmě zdarma a umělé osvětlení je zapnuté dlouho do noci.

Nejlepší komentátor na světě

K finskému hokeji neodlučitelně patří i špičkový komentátor Antero Mertaranta, který už je známý i v Česku. Na tomto videu se můžete přesvědčit o nefalšované radosti, se kterou prožívá Antero (a celé Finsko) vyřazení Švédů českými hokejisty v roce 2010. A Finům jsme Antera záviděli při zlatém hodu Barbory Špotákové. Všimněte si výborné výslovnosti českých jmen! Mimochodem i oštěp je disciplínou, ve které Finové, stejně jako Češi, dosahují nejlepších výsledků na světě.

Automobilové sporty

Těžko říct, proč se ve Finsku rodí tolik špičkových automobilových závodníků. Na silnici totiž téměř všichni řídí klidně a málokdo jede rychleji než 80 kilometrů za hodinu. Snad jen když napadne první sníh, mnoho Finů neodolá a vyzkouší na parkovišti několik smyků. Možná právě chladná finská povaha a schopnost maximálního soustředění svědčí vypjatým momentům při závodech Formule 1 a rallye. Mezi nejznámější piloty Formule 1 patří Kimi RäikkönenMikä Häkkinen.

Každoročně se poblíž města Jyväskylä ve střední části země koná Rally Finland. Na populární závod se uprostřed prázdnin sjíždí statisíce diváků z celé Evropy. Jen málokdy dokáže tento náročný závod vyhrát zahraniční závodník.

Pohádkový Péťa – Emil Zátopek

Finové milují vytrvalostní běh. I přes nepříznivé podmínky k tréninku disponují řadou vynikajících běžců. Možná nejslavnějším sportovcem v historii země je špičkový předválečný vytrvalec Paavo Nurmi a jeho slávě se v sedmdesátých letech přiblížil i Lasse Virén.

Finským miláčkem se v roce 1952 stal i Emil Zátopek. Dokázal na olympijských hráchHelsinkách vyhrát všechny tři vytrvalostní závody včetně maratonu, navíc zlato přidala i manželka Dana! Finové mu říkali Satupekka – pohádkový Péťa. Finská televize nabízí ke zhlédnutí unikátní videa.

Běh na lyžích

Běh na lyžích je ve Finsku extrémně populárním sportem. Jakmile napadne sníh, vytvoří Finové po celé zemi tisíce kilometrů běžeckých stop, mnohé z nich upravují strojově a zůstávají osvětleny dlouho do nočních hodin. Mladá generace už na pohyb na běžkách trochu zapomíná, ale starší lidé vyjíždějí do stopy pravidelně.

Finové dosahovali na mezinárodní scéně řady úspěchů. Obrovský šok však přišel v roce 1991 na světovém šampionátu pořádaném v domácím Lahti, kdy byl celý národní tým usvědčen ze systematického krevního dopingu. Událost zasáhla celé Finsko, které se za své nepoctivé sportovce hluboce stydělo a dodnes stydí.

Další sporty na sněhu

Ve Finsku není mnoho vysokých kopců, ale i na těch nižších nalezneme řadu krátkých sjezdových tratí. Populární je jízda na snowboardu. I skok na lyžích je sport, jehož obliba nás s Finy spojuje. Kdo by v Česku neznal Janne Ahonena?

Letní sporty

Orientační běh je dalším velmi populárním sportem v této severské zemi. Kombinuje fyzickou zdatnost, inteligenci a schopnost rychlého rozhodování. Spousta Finů hraje fotbal. Je to jeden z nejoblíbenějších sportů v zemi. Místo nevýrazného národního týmu a finské ligy však Finové raději sledují na placených kanálech zahraniční fotbalové soutěže. Pesäpallo, neboli finská obdoba baseballu, je ve Finsku velmi populární a dokonce se hraje i v několika dalších zemích.

Autorem textu je Jan Brotánek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Finska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.