Doprava do Holandska - jak se tam dostat?

Autem - Autobusem - Vlakem - Letadlem - S cestovní kanceláří

Do Holandska autem

Pokud se rozhodnete jet do Holandska autem, je několik možností, jak přejet přes Německo. Ať tak nebo tak, cesta je dlouhá přibližně 900 km a doba jízdy se pohybuje okolo 9 hodin. Záleží to na vaší cílové destinaci v Holandsku. Pokud pojedete směr Amsterdam, je ideální jet severní trasou (hraniční přechod Krásný Les, směr Lipsko, poté Hannover a Apelnoor). Naopak při cestě do Rotterdamu či Eindhovenu se vyplatí jet o něco jižnější trasou (hraniční přechod Krásný Les, směr Lipsko a poté Dortmund). V samotném Holandsku se dálniční známka neplatí, ale v případě Německa nás od roku 2018 tento poplatek zřejmě nemine.

Jeďte do Beneluxu v dobré partě

Na řízení po Nizozemsku potřebujete stejné doklady jako v České republice (tj. platný řidičský průkaz, technický průkaz vozidla, doklad o zaplacení povinného ručení). Maximální povolená rychlost na dálnicích je 120 km/h, na ostatních silnicích 80 km/h, v obci 50 km/h. Toleruje se nanejvýš 0,05°% alkoholu v krvi řidiče. U řidičů začátečníků je to pouze 0,02°%. Svícení je povinné za zhoršené viditelnosti. Podrobnější informace naleznete na webu ÚAMK.

Do Holandska autobusem

Linkové autobusy odjíždějí z České republiky několikrát týdně, cena zpáteční jízdenky se pohybuje do 3 500 Kč. Pokud však vychytáte nějakou akční cenu nebo kupujete jízdenku s předstihem, seženete ji i za polovinu. Vhodné autobusové spojení můžete vyhledávat např. přes portál Onlinebus. Nejvýznamnější společnosti provozující linky do Nizozemska:

Odjezdy z ČR i Holandska: 4x týdně celoročně, červenec – srpen: 7x týdně
Trasa: Brno / Praha, Plzeň, Norimberk, Frankfurt, Eindhoben, Arnhem, Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam
Délka cesty: 14 hodin a 30 minut na trase Praha – Amsterdam

Odjezdy z ČR i Holandska: 7x týdně
Trasa: Ostrava, Frýdek Místek, Nový Jičín, Olomouc, Brno, Praha, Plzeň, Norimberk, Würzburg, Frankfurt nad Mohanem, Bonn, letiště Kolín/Bonn, Düsseldorf, Venlo, Eindhoven, Breda, Rotterdam, Utrecht, Amsterdam
Délka cesty: 17 hodin na trase Praha – Amsterdam

Do Holandska vlakem

Vlakem se dá do Nizozemska dojet s jedním přestupem v Německu, přímé spojení zatím neexistuje. Cesta z Prahy do Amsterdamu trvá něco málo přes 12 hodin. České dráhy nabízí jednosměrné jízdenky do 2. třídy zhruba za 1 700 Kč.

Do Holandska letadlem

Přímé lety z Prahy do Amsterdamu nabízejí například české aerolinky ČSA nebo holandské aerolinky KLM. Ceny zpátečních letenek začínají na cca 3 500 Kč. Zpáteční let do Eindhovenu pořídíte od 2 500 Kč. Z nízkonákladových společností létají přímými linkami do Amsterdamu například aerolinky SmartWings provozované společností Travel Service. Zpáteční letenku lze zakoupit za cca 2 500 Kč. Zhruba za stejnou cenu můžete letět i s britským nízkonákladovým dopravcem EasyJet.

Přiletíte-li na amsterdamské letiště Schiphol, dostanete se do všech dalších destinací pohodlně vlakem. Vlaková zastávka je umístěna přímo pod letištěm. Do centra Amsterdamu se dostanete přibližně za 20 minut, do Leidenu za 10 minut, v Haagu budete za půl hodiny.

Přiletíte-li do Eindhovenu, musíte před letištěm nastoupit do autobusu č. 401 a jet k vlakovému nádraží Eindhoven Centraal. Nepřejedete, protože je to konečná zastávka. Odtud je možné přímým spojením přes Utrecht dojet do Amsterdamu za 1 hodinu a 20 minut.

S cestovní kanceláří

Chcete-li si starosti s dopravou ušetřit, můžete se do Holandska vydat také s cestovní kanceláří. CK Mundo pořádá poznávací zájezd do Beneluxu, v rámci kterého navštívíte kromě Holandska také Belgii a Lucembursko.

Autorkou textu je Lenka Havrdová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Beneluxu v dobré partě