Hindština a další jazyky v Indii

Hindština (hindi) - Angličina

Neexistuje jeden indický jazyk, ústava Indie dokonce uvádí osmnáct jazyků. Ty jsou rozděleny do dvou velkých skupin: indické neboli indoárijské a drávidské jazyky. Kromě toho existuje na 1 600 menších jazyků a dialektů. Hindština není národním jazykem Indie, a to proto, že převládá pouze na severu, zatímco na jihu většina obyvatel hindsky nerozumí, mluví drávidskými jazyky.

Většina jazyků Indie má své vlastní písmo, běžně se píše také latinkou.

Hindština (hindi)

Česko-hindský slovník (on-line překladač)

Hindsky se píše zleva doprava písmem, které se nazývá devanagari. Gramatika je naprosto odlišná od anglické či české, nejen ve čtení, ale i ve slovosledu. Hindština například řadí sloveso na konec věty. Také čtení je velmi odlišné od angličtiny. V hindštině existuje spousta souhlásek, které se vyslovují s přídechem, například souhláska r se čte jako „ra“. Dále mají spoustu souhlásek, které angličtina či čeština nemá a je velmi těžké je vyslovit. Budete však překvapeni, kolik anglických slov zaslechnete, pokud se zaposloucháte do hovoru místních. Tento trend si Indové velmi oblíbili a čím dál více kombinují hindštinu s angličtinou.

Angličtina

V některých státech, jako například Gudžarátu, stěží uvidíte anglické slůvko, jinde ale, například ve státě Himáčalpradéš, je v angličtině prakticky vše. Mnozí vzdělaní Indové považují angličtinu v podstatě za svůj první jazyk a velké množství Indů ji považuje za svůj druhý jazyk. Proto je velmi snadné pohybovat se po Indii, pokud znáte angličtinu.

Autorkou textu je Kateřina Hapalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.