Cestování po Nepálu

Po Káthmándú - Autobusem - Džípem - Letecky - Na kole - Na motorce

Po Káthmándú cyklorikšou, taxíkem nebo autobusem

Na krátké vzdálenosti je po Káthmándú ideálním dopravním prostředkem cyklorikša, nebojte se smlouvat o cenu (norma je pro turisty kolem 50 NRs). Na delší trasy je lepší volit taxík (ty jsou v Nepálu levné, ale také se smlouvá, normální ceny dle vzdálenosti vychází asi na 200 až 300 NRs, z letiště 400 NRs). Nebo je dobré využít autobus. Na Bodnath a Pashupatinath stojí asi 20 NRs, do Patanu nebo Baktapuru (cca 40 NRs) vyjíždí autobusy ze starého nádraží – Old Bus Stand nedaleko Ratna Parku. Po městě jezdí prapodivná vozidla různého druhu a většina z nich by u nás rozhodně neprošla technickou kontrolou, nám však nezbývá než jim důvěřovat.

Leťte do Nepálu v dobré partě

Vydejte se na trek pod Mount Everest

Po Nepálu autobusem

Nejvyužívanějším dopravním prostředkem je v Nepálu autobus. Cesta je často velmi zdlouhavá a nepohodlná, ale také dobrodružná. Děravý asfalt se brzy změní v kodrcavou prašnou cestu, kde se člověk jen stěží udrží sedadla, aby se nepraštil do hlavy…

Do Pokhary jezdí buď turistické autobusy, mírně dražší, ale pohodlnější a rychlejší (cesta trvá 6 až 7 hodin a cena jízdenky je 8 až 12 USD), nebo státní linky (jedou z New Bus Stand asi každou hodinu, cena 500 až 600 NRs, délka jízdy je 8 až 10 hodin), které jsou přecpané lidmi a staví v každé dědině. Občas se může stát, že s vámi jede na sedadle několik dalších Nepálců, a ještě k tomu naplno řvou nepálské populární hitovky. Ale i tento způsob cestování má své kouzlo. Když vyjedete mimo město, je možné se přidat k místním a svézt se na střeše. Stejně je lepší si na střechu sám vylézt a pečlivě si připevnit své zavazadlo. Není třeba brát si svačinu, autobusy vždy staví v místních hospůdkách na oběd.

Kromě džípu nebo letadla je autobus nejlepším dopravním prostředkem do výchozích míst na treky. V horách bývá cesta dražší než ve městech, ale pravděpodobně neexistuje žádný přesný ceník. Pro některé destinace je třeba koupit lístek den předem a zamluvit si sedadlo. Nejjednodušší je oslovit některou z cestovních kanceláří v Thamelu (Káthmándú) a oni vám s malou přirážkou lístek zajistí.

Cestování džípem

Pokud chcete pohodlí a máte více peněz, je možné využít džíp z nabídek mnoha cestovních kanceláří nebo půjčoven aut v Káthmándú. Budete mít celé auto pro sebe, ani to však neznamená, že si urychlíte cestu, sesuvům půdy ani špatným cestám se stejně nevyhnete.

Cestování po Nepálu letecky

Do odlehlých horských oblasti se lze dostat pouze letadlem anebo pěšky. Kromě pravidelné vnitrostátní linky z Káthmándú do Pokhary se létá hlavně do hor. Mezi turisty je nejvyužívanější let z Káthmándú do Lukly (30minutový let stojí zhruba 170 USD jedním směrem) a odtud pěšky pod Everest nebo let z Jomosomu do Pokhary při návratu od Annapuren. Dále lze využít linku přes Nepalgunj do Juphalu, odkud začíná trek do bájného Lower Dolpa. Jména vnitrostátních leteckých společnosti jsou poetická, například Yeti Air, Buddha Air či Tara Air a i samotný let v šestnáctimístném letadle s výhledem na himálajské panorama stojí za to. Problém může být při špatném počasí, to se někdy nelétá i více dní, a proto je třeba mít časovou rezervu před odletem domů. V takovém případě je možnou (ale drahou) variantou vrtulník, ten léta i za horšího počasí.

Pokud je hezké počasí, koná se každé ráno asi hodinový vyhlídkový let k Everestu. Ceny za vyhlídkový let se pohybují kolem 300 dolarů.

Na kole

V Káthmándú či Pokhaře je možné půjčit si za minimální cenu kolo. Avšak dávejte pozor na technický stav, kolo se může rozpadnout i během desetikilometrového výletu! V Káthmándú je velký provoz a smog, proto bych volila spíše druhé největší město Pokhara, kde je možné projet se kolem jezera. Nezapomeňte, že se jezdí vlevo!

Nepálem na motorce

Zejména v Pokhaře je populární půjčit si motorku. Většinou ani není potřeba řidičský průkaz, jen je někdy nutné nechat v záloze pas. Předem si prohlédněte, v jakém stavu je vozidlo a rozmyslete si délku výletu, může být problém se sháněním benzínu.

Autorkou textu je Klára Jakešová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Nepálu v dobré partě

Vydejte se na trek pod Mount Everest

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.