Nepál - národní parky

Sagarmatha National Park - Royal Chitwan National Park

V podstatě celá země by mohla být jedním velkým národním parkem, ale oficiálně bylo v Nepálu vyhlášeno patnáct národních parků a chráněných území. Z nich nejznámější jsou pravděpodobně Royal Chitwan National Park a Sagarmatha National Park. Sagarmatha je nepálské jméno pro Everest. Oba dva parky jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Leťte do Nepálu v dobré partě

Sagarmatha National Park

Park se nachází v chráněné zóně Himálají severovýchodního Nepálu a zejména v oblasti Mount Everestu. Byl založen roku 1976 a nalézá se v něm obrovské přírodní bohatství. Ledovcové zóny, alpínské louky a vegetace až po lesy s rododendrony podél řeky Dudh Kosi. Žijí zde sněžní leopardi, modré ovce, černí medvědi nebo vlci, ale šance spatřit je se blíží nule, protože se drží daleko od turistických cest. Pravděpodobnost vidět sněžného leoparda je prý asi stejně velká jako potkat yettiho. Vstup do parku stojí 1 000 rupií (rok 2012) a návštěvní centrum je v Namche Bazaar.

Royal Chitwan National Park

Tento první národní park v Nepálu byl založen roku 1973 a zaujímá 932 čtverečních kilometrů subtropické nížiny, takzvané teraje, na jihu země. Je zde džungle s nosorožci, tygry a krokodýly a dalšími 43 druhy savců a přes 500 druhy ptáků. Kromě hor je to jedna z nejpopulárnějších destinací v Nepálu a turisté sem často jezdí relaxovat po treku. Můžete džípem navštívit safari, projet se na slonovi nebo podniknout túru džunglí, ale vždy jen s průvodcem, protože přítomní nosorožci mohou být velmi nebezpeční. Vstupní branou do parku je město Sauhara, cesta autobusem trvá z Káthmándú kolem šesti hodin a z Pokhary asi čtyři. Zajímavé informace o národním parku Chitwan naleznete na cestovatelském webu eCesty.

Autorkou textu je Klára Jakešová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.