Suvenýry a nákupy v Nepálu

Nepál je rájem pro nákupy dárků a suvenýrů. Nejlépe se zřejmě nakupuje v samém turistickém centru, v Thamelu (čtvrť v Káthmándú určená turistům). Nenechte si zkazit náladu všudypřítomnými pouličními prodavači, kteří se vám budou vehementně snažit vnutit tygří mast nebo dřevěnou flétničku. Smlouvejte! A smlouvejte s úsměvem, pak určitě dostanete speciální cenu pouze pro vás. Další nákupní zóna pro turisty je v druhém největším městě Pokhaře u jezera. A také ve Freak StreetKáthmándú, to je snad jediné místo, kde se nesmlouvá, protože ceny už jsou nasazené velmi nízko.

Leťte do Nepálu v dobré partě

Všude můžete sehnat krásné barevné šátky, trička či kabelky, dalším oblíbeným suvenýrem jsou sošky Buddhů, modlitební mlýnky nebo náušnice z tyrkysového kamene a mnoho jiných krásných šperků. Dřevěné masky různých hinduistických bohů levně koupíte na náměstí v jižní části Durbar Square. V Káthmándú také letí různé plstěné výrobky jako kabelky či květiny do vlasů. Hodně se prodávají také čaje, různé druhy koření a všechno bývá krásně dárkově zabalené.

V Káthmándú se také dobře kupuje outdoorové oblečení, značkové péřovky či funkční trička jsou až podezřele levné. Přestože to nebývají originály, tričko Mammut za sto korun už se mnou zažilo mnoho a pořád drží. Na druhou stranu můžete v Thamelu najít originální a kvalitní značkové obchody a dokoupit vše, co jste zapomněli doma, většinou ale za skoro stejnou cenu jako u nás.

Pokud se zajímáte o horskou literaturu a nevadí vám číst v angličtině, seženete v Káthmándú snad vše, co kdy o horách vyšlo, jak dobrodružné romány, tak i krásné publikace s barevnými fotografiemi nebo knihy o Káthmándú a o Nepálu. Asi nejvybavenější knihkupectví se jmenuje Pilgrim Book House v Thamelu.

Nakupování jídla, drogerie, lékárny

Jídlo seženete na každém rohu v malých a skromně vybavených obchůdcích, které mají otevřeno téměř nepřetržitě. Ovoce se dobře nakupuje na ulicích. Pokud si potřebujete dokoupit nějaké zásoby na trek, je nejvhodnější navštívit jeden ze supermarketů v Thamelu, kde seženete vše od čokolád, instantních polévek a těstovin, sušeného ovoce a ovesných vloček až po plně vybavenou drogerii. Ženy zde seženou tampony i vložky.

Lékáren je po městech mnoho, jedna i v Namche Bazaar u Everestu. Seženete zde přibližně stejné léky jako u nás, asijskou specialitou jsou volně prodejná antibiotika i jiné léky!

Autorkou textu je Klára Jakešová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.