Ubytování v Nepálu

Ve městech - V horách - Stanování

Káthmándú, Pokhara a jiná města

V turistických oblastech je nepřeberné množství ubytovacích možností, podle vašeho standardu seženete vše od jednoduchých levných hotýlků až po drahé luxusní hotely a resorty. Většina baťůžkářů, trekařů i horolezců bydlí v Káthmándú ve čtvrti Thamel, další možnou variantou je bývalé centrum hippies nedaleko Durbar Square – klidnější i levnější Freak Street.

Leťte do Nepálu v dobré partě

V Pokhaře se hotely soustřeďují kolem jezera Phewa. Ubytování v levných hotýlcích je většinou velmi prosté, holá místnost s postelemi, sociální zařízení je většinou na chodbě a sprcha bývá dohromady s tureckým záchodem. Teplá voda teče jen v určitou dobu, pokud ji ohřeje solární zařízení na střeše hotelu. I v jiných městech najdete většinou jednoduché ubytování, často nedaleko autobusového nádraží. Bydlení je nejvhodnější hledat až na místě, volný pokoj se vždy najde a cena se lépe domlouvá osobně. Samozřejmě je též možné hledat přes internet.

Ubytování v horách Nepálu

Na populární treky (Everest, Annapurny, Manaslu, Langtang, Mustang) je již zbytečné nosit si stan, ubytovací kapacita se přizpůsobuje poptávce a zejména pod Everestem či Annapurnami se najde v každé vesnici mnoho hotýlků, není tedy nutné zamlouvat místo předem, i když v hlavní sezoně se může stát, že budete spát v jídelně na zemi.

Většinou to jsou jednoduché lodže (lodge) s prázdnými studenými pokoji se dvěma postelemi a velikou vyhřátou jídelnou, někdy jsou i zdarma, ale nepsaným pravidlem je, že ve stejné lodži budete i večeřet. Nečekejte však žádný luxus, koupelny obvykle spočívají v kýblu s ledovou vodou na tureckém záchodě, přičemž někdy bývá voda zamrzlá. Pokud toužíte po sprše, můžete si ji zaplatit a dostanete opět kýbl s vodou, tentokrát ale ohřátou.

Stanování

Na některé méně turistické treky je třeba nést si svůj stan, který si můžete postavit na jakémkoliv příhodném místě. Zpravidla bývají daná tábořiště, kde nocuje většina výprav. Stan je nutné mít na treku kolem Dhaulagiri, Makalu nebo na treku do Dolpa. Klasické kempy v Nepálu nejsou.

Autorkou textu je Klára Jakešová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.