Svátky a tradice v Ománu

Světské státní svátky - Náboženské svátky

Světské státní svátky

V Ománu se slaví tři světské státní svátky:

 • 1. leden – Nový rok
 • 23. červenec – Renessaince day, datum puče, kterým sultán Kábús v roce 1970 svrhl svého otce Sajída, nastoupil na trůn a zahájil modernizaci a obnovu země.
 • 18. listopad – National day, narozeniny otce národa Kábúse bin Sajída al Bu Sajída.

Po dobu těchto svátků bývají zavřené státní instituce, konají se lidová shromáždění, pochody, sportovní utkání a podobně.

Leťte do Ománu v dobré partě

Náboženské svátky

Kromě světských svátků se v Ománu jakožto převážně muslimské zemi slaví svátky náboženské islámské. Jelikož muslimský rok je o zhruba 12 kratší než náš rok občanský, jsou tyto svátky v našem kalendáři pohyblivé. Dva nejdůležitější svátky, se kterými by měl turista při plánování své cesty počítat, jsou následující:

Ramadán

posvátný měsíc muslimského půstu. Během ramadánu by muslimové od východu do západu slunce neměli jíst, pít a pracovat a měli by se věnovat jen modlitbám a rozjímání. Zdaleka ne všichni muslimové ramadán dodržují takto striktně. Přesto mohou být přes den restaurace a obchody zavřené a obzvláště na venkově může být cestování obtížné. Jelikož ve 20. letech ramadán zasáhne do zimních měsíců, a tedy do turistické sezóny, je s ním nutno při plánování výletu do Ománu počítat.

Svátek obětování

Svátek Id al adhá připomíná Abrahámovu oběť Bohu. V tento den se obětují zvířata, obvykle ovce, a část oběti se rozdává kolemjdoucím a potřebným. V případě bohatších muslimských zemí, jako je Omán, se část oběti posílá do zemí chudších. V tento den též vrcholí hadždž, tedy pouť do Mekky. Svátek oběti se slaví zhruba dva měsíce po konci ramadánu. Ve dvacátých letech tohoto století tedy připadne na měsíce jarní až letní, kdy do Ománu mnoho turistů nejezdí.

Další svátky různých odnoží islámu i jiných náboženství, která se v Ománu vyskytují, se pochopitelně také slaví. Jejich význam však není takový, aby výrazně ovlivnil turisty přijíždějící do země.

Data ramadánu a svátku obětování v nejbližších letech:

 • 2022: ramadán 3. dubna – 2. května, svátek obětování 9. července
 • 2023: ramadán 23. března – 21. dubna, svátek obětování 28. června
 • 2024: ramadán 11. března – 9. dubna, svátek obětování 16. června
 • 2025: ramadán 1. března – 30. března, svátek obětování 6. června
 • 2026: ramadán 18. února – 19. března, svátek obětování 26. května
 • 2027: ramadán 8. února – 9. března, svátek obětování 16. května
 • 2028: ramadán 28. ledna – 26. února, svátek obětování 4. května
 • 2029: ramadán 16. ledna – 14. února, svátek obětování 23. dubna
 • 2030: ramadán 6. ledna – 4. února, svátek obětování 13. dubna

Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Ománu v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.