Sinhálština a další jazyky na Srí Lance

Česko-sinhálský slovník (on-line překladač)

Na Srí Lance jsou celkem tři úřední jazyky. Nejpoužívanější jazyk je sinhálština, kterým hovoří přibližně 75 % obyvatelstva. Sinhálština má také své vlastní písmo, které vypadá spíše jako symboly než písmo. Snažit se porozumět tomuto jazyku je pro nás Čechy téměř nemožné, a to i po několika letech života na ostrově. Proto je veškerá snaha připravit se na tento jazyk předem marná.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Další úřední jazyk je tamilština, kterou hovoří skupinové etnikum z Indie. Také tamilština s sebou nese vlastní písmo, které připomíná písmo sinhálské, ale údajně je zcela odlišné. Sinhálci a Tamilové se svými jazyky mezi sebou nedomluví.

Třetí úřední jazyk je angličtina, kterou na ostrov přivezli a zavedli kolonizátoři. Jelikož se angličtina vyučuje od samého počátku na škole, je to skvělý nástroj k dorozumění mezi Sinhálci a Tamily. Dá se říct, že se téměř s každým na ostrově dorozumíte anglicky bez problémů. Veškeré nápisy na obchodech, menu v restauracích a dalších službách včetně úřadů jsou vždy uvedeny v angličtině.

Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.