Ubytování na Srí Lance

Guesthousy - Hotely - (Ne)vyžádané rady - Klasický srílanský dům

I ubytování je, jako všechno na Srí Lance, velmi pestré. Můžete si vybrat z velké škály nabídek ubytování od nejlevnějších pokojů po luxusní plážové vily. Je však potřeba počítat s tím, že je srílanský standard úplně o něčem jiném než standard evropský. Počty hvězd nejsou tedy v tomto případě moc směrodatné, a proto je nejlepší rozhodnout se podle dobrých recenzí a vyhovujících fotek. Pokud cestujete na vlastní pěst, můžete si zamluvit ubytovaní klasicky přes Booking nebo třeba přes AirBnb.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Guesthousy

Guesthouse je nejběžnější ubytování na ostrově. Jde o poměrně dobré ubytování za super ceny. Vlastní je obyčejní místní lidé, kteří ve svém domě pronajímají pokoje a zázemí pro nenáročné turisty. Stačit vám bude pokoj s postelí a vlastní koupelnou. Někteří movitější místní si na zahradě za domem postaví guesthouse oddělený, což zajišťuje větší soukromí a příjemnější pobyt. V ceně je skoro standardně božská snídaně a po domluvě je možný i domácí oběd nebo večeře. Majitel každého takového ubytování vám dokáže zajistit auto s řidičem, které můžete využít na výlety nebo cestu na letiště. Nějaký all inclusive nebo polopenzi v takových typech ubytování nečekejte.

Turisté jsou z Evropy zvyklí na určitý standard, jako je třeba teplá voda, klimatizace, a hlavně asi pokoje bez hmyzu a ještěrek. Guesthousy jsou většinou spíš pravý opak. V pokoji bude místo klimatizace větrák na stropě, nad postelí růžová nebo modrá moskytiéra proti hmyzu a ještěrkám a z kohoutků poteče jenom studená voda. V nížinách ostrova je ale takové horko, že na teplou vodu možná nebudete mít ani pomyšlení. A jestliže přeci jen ano, máte ještě velkou šanci, že vám vodu, která je ukrytá v plastových černých nádržích na střechách všech domů na Srí Lance a teče samospádem do trubek ve sprše, ohřeje sluníčko, a první minuty sprchování budou přeci jen horké. Teplotu vody ale nemáte šanci nijak ovlivnit a poteče zrovna prostě taková, jaká je.

Hotely aneb není 5hvězda jako 5hvězda

Možná jste po přečtení předchozího odstavce rozhodnutí, že guesthouse musí být peklo a radši se tak rozhodně ubytujete v hotelu. Jenže... klimatizace a teplá voda vás sice čeká, ale i v těch nejluxusnějších hotelech je potřeba počítat s ještěrkami a hmyzem na pokojích a rozhodně se nehodí běžet si kvůli nim stěžovat na recepci. Přeci jen jste v Asii – „Welcome to the wild life!“

Výhodou hotelů bude asi to, že bývají přilehlé k plážím a pokud jste spíš plážoví povaleči, ušetříte za cesty na pláž. U hotelů také bývají bazény, které u guesthousů určitě nenajdete. Můžete zvolit all inclusive a zajímavá bude také určitě nabídka ayurvédských masáží a výletů s řidičem po okolí.

(Ne)vyžádané rady

Pokud se do svého zamluveného ubytování necháte zavést náhodným řidičem, dejte si pozor na to, že se spousta místních tuktukářů snaží získat další kšeft tím, že se vás, často lží, pokusí dostat do jiného ubytování – svého nebo nějakého kamaráda. Dostávají za to provizi. Proto se nenechte opít rohlíkem a všechno místním rozhodně nevěřte.

Abyste čas na ostrově využili co nejefektivněji, můžete svou dovolenou pojmout buď jako okružní cestu po ostrově, kdy se stěhujete z ubytka do ubytka a pokaždé s sebou berete všechna svá zavazadla. Nebo zvolíte jedno hlavní ubytování, ze kterého odjíždíte klidně i na několikadenní výlety a pak se do něho zase vracíte. Ubytování na Srí Lance obecně není moc drahé, takže si můžete dovolit platit dvě zároveň a největší výhoda této varianty je, že si věci necháte v prvním ubytku a s sebou na cestu si vezmete jen to nejnutnější. Ať už se ale ubytujete v hotelech nebo levnějších guesthousech, bereme skoro jako povinnost nezůstat na jednom místě a procestovat alespoň vnitrozemí Srí Lanky.

Ubytování se platí ve většině případů hotově a obvykle na konci pobytu.

Je potřeba počítat s tím, že na Srí Lance nejsou evropské zásuvky. V lepších ubytováních už s tím počítají a mají na pokojích redukce, a kde nejsou, dají se redukce za pár korun dokoupit klidně i v supermarketech.

Klasický srílanský dům

Abyste z ubytování nakonec nebyli zklamaní a věděli na co se připravit, přiblížíme vám, jak vůbec takový klasický srílanský dům střední třídy vypadá.

Rozhodně to není luxus. Srílančané jsou zvyklí bydlet s rodiči v jednom domě a soukromí moc nepotřebují. Některé domácnosti postrádají v domě dveře, které nahrazují jenom obyčejnými závěsy, a i ty bývají často odsunuté na stranu.

Své domy staví podle jasně daných pravidel, kdy např. nemůžou vybudovat dveře v domě přesně naproti sobě, ale musí být alespoň trochu nepravidelně odsunuté. Proč, to ví jen oni sami, nejspíše jde o nějaké pověry. Dalším nepsaným pravidlem je, podobně jako u nás, stavět u vchodu do domu a na terasu několik schodů. Je to samozřejmě z důvodů velké vody, ale také kvůli hadům. Nezabrání to sice všem ve vniknutí do domu, ti zvídavější se tam dostanou docela snadno, ale většinu prý schod odradí a odplazí se jinam. Na Srí Lance je totiž běžné, že se vchodové dveře zavírají jenom na noc a přes den jsou otevřené dokořán. Je tam takové vlhko, že se větrá, jak jen to jde. Proto mají některé domy místo oken jenom mříže nebo nad okny otevřené prostory k větrání. Není na škodu připevnit na taková okna síťku, ale i tou si malé ještěrky a mravenci umí najít cestičku.

Asi každý domek má na zahradě vlastní studnu, ze které čerpá vodu do černých nádrží na střechách. Z těch potom samospádem teče voda do domácnosti. A protože se tahle stejná voda ze studny i pije, mívají po vypití někteří turisté problémy. To může vyřešit pití výhradně balené vody nebo očkování proti břišnímu tyfu.

V klasické srílanské kuchyni budete jen stěží hledat pro nás tak běžnou troubu. Nebo sporák. Na maličké betonové pracovní desce zabere nejvíce místa veliký plynový vařič pouze s jednou nebo dvěma plotýnkami. Pod deskou nejsou žádné skřínky a šuplíky na talíře nebo příbory. Je tam prostě prostor, který vyplní plynová bomba a často modré plastové barely s odstátou vodou. V už tak spoře vybavené kuchyni nenajdete mnoho dalšího. Doslova pár hrnců, rýžovar, několik mističek na curry a v bohatších rodinách malou lednici.

I v dnešní době pere prádlo v ruce početná skupina žen. Automatické pračky, které známe z Evropy, jsou na Srí Lance velmi ojedinělé. Běžnější jsou poloautomatické pračky, které si ale neumí ohřívat vodu a perou tak prádlo ve studené vodě. Nemají ani takový výkon a prádlo se v ní spíš převaluje.

Srílanský obývák je místnost s televizí, plastovými židlemi místo gauče a spoustou nepotřebných dekorací, nejlépe plastových, ještě zabalených v plastových obalech, aby se nezničily. Na zdech strojené rodinné fotografie od profi fotografů a v rohu místnosti rozhodně nesmí chybět buddhistická svatyně: nazdobený stoleček se soškou Buddhy, mističkami s květy a vonnými tyčinkami.

Ač se možná z popisu běžného srílanského domů zdá, že žijí místní v chudobě a mají těžký život, jsou tyhle domy ještě docela luxusní. Na Srí Lance je samozřejmě spousta dalších rodin, které žijí v mnohem horších podmínkách. Jejich domy nemají kolikrát ani elektřinu ani podlahu a vařit musí na ohni.

Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.