Oceán a pláže na Srí Lance

Síla oceánu - Nejkrásnější pláže

Srí Lanka je, jakožto ostrov, ze všech stran omývaná Indickým oceánem. Ten je svou rozlohou třetí největší ze všech a bývá označován za nejteplejší oceán světa. Někdy, zejména brzy ráno, bývá teplota vody vyšší než teplota vzduchu. Indický oceán umí být opravdu divoký, ne nadarmo Srí Lanku vyhledává mnoho surfařů. Velké vlny překvapily už nejednoho turistu, najdou se ale i zátoky, kde je hladina oceánu klidná a voda křišťálově čistá. Podél téměř celého pobřeží vede jedna hlavní silnice, ze které je krásně vidět oceán i pláže, což přímo vyzývá k dobrodružnému prozkoumávání terénu a hledání ideálních pláží.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Síla oceánu

Velmi rozbouřený je oceán na jižním a západním pobřeží v období od dubna do října. To stoupne hladina oceánu až tak vysoko, že doslova zmizí některé známé pláže a do oceánu opravdu není vhodný přístup. V tu chvíli nastává čas na turistickou sezónu na východním pobřeží, kde je oceán klidnější a přívětivější.

Z důvodu věčně se pohybujících vln mísících se s pískem není pobřeží ideální ke šnorchlování. Zrádné mohou být také proudy, které vás během chvilky mohou odnést velmi daleko.

Nejkrásnější pláže

Srílanské pláže jsou nádherné. Všechny jsou písečné a lemují je vysoko se tyčící kokosové palmy, na které v jednom kuse někdo z místních šplhá a shazuje ty nejčerstvější zelené nebo oranžové kokosové ořechy. Za opravdu symbolickou cenu je před vámi jedním, dvěma seky mačetou otevřou, a vy si tak můžete přímo na pláži vychutnat nezvyklý osvěžující nápoj, o kterém si určitě myslíte, že by měl chutnat jinak.

Podél celého pobřeží najdete nespočet velkých, ale i malinkatých pláží. Ne všechny jsou ideální ke koupání, a proto je potřeba si předem zjistit, v jakém městečku se ubytovat. Čím dál od hlavního nebo velkého města, tím čistší voda. Pokud se ale i v malinkém městečku do oceánu vlévá řeka, pláž a koupání ani tam nebude dokonalé jak z dovolenkového katalogu. Pokud si před dovolenou dáte práci s hledáním pláží, které na Srí Lance rozhodně musíte navštívit, většinou objevíte ty nejnavštěvovanější pláže plné turistů, restaurací a barů. Což ale není vždycky úplně na škodu, zázemí se při celodenní dřině na slunci hodí. Najdete ale i doporučení na maličké, tajné pláže, kde bude soukromí a klid tématem číslo jedna.

Turistické pláže

Na takových plážích bude bar vedle baru a z každé strany ještě hotel. Mezi tím vším bude několik stánků nabízejících výlety a sportovní aktivity a také restaurací, které vlastní minimálně pár lehátek. Ta si můžete půjčit většinou jen za to, že v dané restauraci ochutnáte něco z místní kuchyně. Výborné jsou freshe z čerstvého ovoce. Kdykoliv dostanete hlad, najíte se přímo na pláži s překrásným výhledem na oceán. To má své největší kouzlo hlavně večer, kdy přivezou rybáři své nejčerstvější úlovky z oceánu a vystavují je v chladících stáncích přímo na pláži. Skloubíte romantickou procházku při západu slunce s výběrem nejlákavější ryby, kterou je nejprve potřeba pořádně usmlouvat. Pak už se jen usadíte ke stolu, kde hraje příjemná hudba, na palmách svítí roztomilá světýlka a na stole hoří svíčka. Nohy naboso zabořené v písku, ve vzduchu typická vůně oceánu, vonných tyčinek a cívek proti komárům. Čekáte na nejchutnější rybu svého života a nasáváte tu nejkouzelnější atmosféru ostrova, která je cítit snad jen na Srí Lance.

Opuštěné pláže

Bezejmenných pláží je na Srí Lance opravdu mnoho a jsou oproti těm turistickým většinou někde zašité. Nejsou zastavěné luxusními vilami a hotely, jako to známe z moderních přímořských letovisek. Nenajdeme na nich ani bary ani restaurace, naopak jsou obklopeny přírodou a dost často okupovány kravami a jinou zvěří. Taková procházka po prázdné, několika kilometrové pláži se jen tak ničemu nevyrovná. Proto se vyplatí sednout na skútr a jet je objevovat na vlastní pěst.

Dávejte si ale pozor na koupání na takové velké, odlehlé pláži. Hned u pobřeží bývají dost silné proudy, které umí být nebezpečné. Na koupání jsou vždy lepší zátoky bez vln a menší pláže nebo právě ty turistické, kde je hodně lidí a občas i nějaký ten plavčík.

Jaké jsou ty nejkrásnější pláže na ostrově? Za nás zcela jistě tyto:

Mirissa Beach – krásná zátoka na jihu ostrova s průzračnou vodou a přívětivými vlnami. Celou pláž lemuje kromě palem také spousta barů a hodně to tam žije. Tato pláž je však hodně turistická, takže kdo hledá klid, určitě ne tady.

Talalla beach – poměrně klidná a dlouhá pláž na jihu ostrova poblíž města Matara. U pláže je jen pár restaurací a barů, které dobře poslouží pro osvěžení, ale zároveň vás nebudou rušit hlukem. Navzdory samotě tohoto místa se moderní hotely a vily se skvělými službami nacházejí jen pár kroků od pláže.

Goyambokka beach – krásná pláž, která je šikovně schovaná a hledat ji budete těžko. Díky malé navštěvovanosti je na pláži jen pár barů, a proto si zde užijete dostatek klidu a oceníte možnost se osvěžit a najíst.

Coconut beach – nedaleko zátoky Weligama se nachází specifická pláž, ze které můžete pozorovat surfaře ve vlnách a nádherné západy slunka. V oblasti se pohybují zejména surfaři a ve vzduchu je vždy cítit pozitivní vibe.

Kabalana beach – pláž s nejčistší vodou a nejbělejším pískem, jaký jsme na ostrově viděli. Je poměrně dlouhá, a proto není problém si najít klidné místo jen pro sebe. Vstup do vody je mírný a dlouho mělký. Je tedy vhodný pro méně zkušené plavce. V hloubce pak ale bývají celkem velké a zrádné vlny, tak pozor na to.

Nillaveli beach – velmi široká pláž, která je ozdobou východního pobřeží Srí Lanky. Nachází se poblíž města Trincomale a kromě skvělého koupání v průzračné vodě bez vln si na této pláže můžete užít i šnorchlování. Neuvěřitelně pestrý vodní svět je jen kousek od břehu pláže okolo takzvaného Holubího ostrova, jehož mořské okolí je obdařeno velkým množstvím korálů. Pláž je udržována pouze v sezóně, která je od května do října. Mimo toto období je pláž pustá a znečištěná.

Passikuda beach – pláž s krásně bílým pískem, kde nejsou téměř žádné vlny. Sociálních služeb v okolí pláže je hodně.

Arugambay beach – pláž která proslula hlavně díky surfování. Místo je hodně turistické, a tak je všude spousta lidí a barů. V okolí je hodně dalších menších pláží, které jsou stejně krásné, ale zcela bez barů a sociálních služeb.

Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě