Tenerife - zajímavosti a památky

Hlavní město Tenerife - Pláže a letoviska - Zábavné parky a atrakce - Historická městečka - Přírodní krásy a vyhlídky

Na Tenerife je mnoho krásných a zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Každý si na tomto ostrově jistě najde to své, ať už jde o milovníky moře nebo milovníky hor. To nejlepší na Tenerife je asi to, že ostrov není velký, dá se autem objet za jeden den, ale je rozmanitý, takže během tohoto jednoho dne můžete stihnout jak túru v horách, tak koupání v moři. Asi nejjednodušší způsob, jak ostrov dobře poznat, je půjčit si auto a naplánovat jeden den cestu jedním směrem, druhý den jet tím opačným a třetí den se vydat do národního parku Teide. A kam se vydat? Krásných míst je na ostrově skutečně hodně a není možné je zde vypsat všechny, tak se vám na následujících řádcích pokusíme popsat alespoň ty nejoblíbenější, které byste při své návštěvě ostrova neměli vynechat.

Leťte na Tenerife v dobré partě

Hlavní město Tenerife

Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz leží na severovýchodním pobřeží Tenerife a je hlavním městem ostrova. Jeho přístav se stal jedním z nejrušnějších ve Španělsku, a když se vydáte na Tenerife lodí ze španělské pevniny, připluje vaše loď právě sem. Procházku po tomto příjemném městě můžete začít na náměstí Plaza de España, které leží nedaleko přístavu, a pak se vydat směrem na náměstí Plaza de Candelaria. Okolní ulice zastíněné velkými stromy jsou plné malých obchodů a kaváren, takže to bývá příjemná procházka, kterou můžete přerušit posezením v jedné z kaváren či restaurací. Na náměstí Plaza de la Iglésia si můžete prohlédnout kostel Iglesia de Nuestra Senora de la Concepción, který byl postaven v 16. století. Další krásný kostel s názvem Iglesia de San Francisco najdete na náměstí Plaza San Francisco. Tento kostel je považován za nejlepší příklad barokní architektury na Kanárských ostrovech.

Na pobřeží nemůžete přehlédnout nejznámější budovu na Tenerife, Auditorio, která připomíná budovu opery v australském Sydney. Na pobřeží najdete také komplex bazénů se slanou vodou Parque Marítimo César Manrique. Hned vedle akvaparku se nachází Palmetum, což je velká botanická zahrada s jednou z největších sbírek palem na světě. Čas byste si měli udělat také na návštěvu trhu Mercado de Nuestra Señora de Africa, který se nachází v krásné budově koloniálního stylu a má unikátní autentickou atmosféru. Nakoupíte zde hlavně ovoce, zeleninu, koření, květiny a suvenýry.

Santa Cruz se pyšní krásnou pláží, která se jmenuje Las Terasitas. Pláž je chráněná vlnolamy, a proto je ideální pro rodiny s malými dětmi. Jemný písek zlatavé barvy byl dovezen ze Sahary a kousek za pláží se již zvedají hory Anaga, takže je tato pláž vskutku fotogenická, koupání na ní nezapomenutelné a mnozí ji považují za nejkrásnější pláž na Tenerife.

Každý únor se v Santa Cruz koná karneval, který je hned po karnevalu v Rio de Janairo považován za druhý největší na světě. Ulice v okolí přístavu se zaplní kolotočovými atrakcemi a stánky s jídlem a po zhruba týdnu oslavy vyvrcholí velkolepým průvodem podél nábřeží.

Pláže a letoviska

Costa Adeje

Costa Adeje je nově vystavené turistické letovisko, kde se nacházejí ty nejlepší hotely na Tenerife. Na promenádě u pláží najdete všechno, co budete na své dovolené potřebovat – hotely, bary, restaurace, malé supermarkety, obchody se suvenýry a noční kluby. Pláže jsou v Costa Adeje skutečně krásné, za nejkrásnější je považována Playa del Duque, která má zajímavou barvu písku, středně velké vlny a azurově zbarvenou vodu. Hned vedle ní je Playa Fanabe, kterou upřednostňují rodiny s malými dětmi, protože se zlatý písek na této pláži svažuje do vody jen velmi pozvolně a jsou na ní malé vlny. Vedle pláže Fanabe se nachází Playa Torviscas, která má také pouze malé vlny, protože ji chrání vlnolamy. Další velmi hezká pláž, která má zlatý písek a chrání ji vlnolamy, se nazývá La Pinta a nachází se u přístavu Puerto Colón. Letovisko Costa Adeje je ideální pro zimní dovolenou, protože je umístěné na místě, kde téměř nikdy nefouká, a tak v něm bývá krásně teplo celý rok.

Playa de las Americas

Playa de las Americas se nachází poblíž letoviska Costa Adeje a i toto místo je ideální pro strávení zimní dovolené u moře, protože i zde fouká jen výjimečně, a tak je v něm teplo celoročně. I tady najdete vše, co budete na klasické dovolené u moře potřebovat – restaurace, bary, diskotéky, obchody s potravinami a se suvenýry. Pláže jsou se zlatým pískem a chráněné vlnolamy tak, aby se v moři mohly koupat i děti. Pokud surfujete, vydejte se na Playa de Guincho, kde jsou velké, pro surfaře vhodné vlny. U pláže najdete surfovací školy i půjčovnu surfů. Podél pobřeží vede dlouhá promenáda, která se táhne z Los Cristianos do Las Americas. Na této promenádě se nachází mnoho různých restaurací, obchodů a hotelů.

Los Cristianos

Los Cristianos se nachází nedaleko letoviska Las Americas a i toto místo je ideální pro trávení zimní dovolené, protože je v něm teplo i v zimě. Los Cristianos je příjemné přístavní město, kde najdete několik pěkných pláží se zlatým pískem. Pobřeží lemuje dlouhá promenáda s restauracemi a obchody, která vás dovede až do Las Americas. Když se po této promenádě vydáte směrem na Las Americas, projdete nejprve kolem přístavu, odkud odplouvají lodě na okolní ostrovy a vy můžete pozorovat, jak se na ně naloďují auta a nákladní vozy. Když budete pokračovat směrem Playa de las Americas, dojdete na pláž Playa de las Vistas, která má vybavení pro lidi se sníženou pohyblivostí. Je na ní také velký přístřešek s dřevěnou podlahou, ke kterému vede prkenná cesta pro vozíčkáře.

Las Galletas

Las Galletas je přístavní městečko na jižním pobřeží, které se pyšní tradiční rybářskou komunitou. V novém přístavu je zakotvených hned několik rybářských lodí, které každý den přijíždějí s úlovkem, jež se pak prodává na každodenním rybím trhu. Hned u přístavu najdete také malou pláž s černým pískem, která je hojně frekventovaná především místními obyvateli. U přístavu se nachází také promenáda, která je posetá malými rybími restauracemi. Pokud máte rádi dlouhé procházky podél pobřeží, určitě si pobyt zde užijete. Podél pobřeží Las Galletas totiž vede dlouhá stezka, po které dojdete jedním směrem až do Los Abrigos, a druhým k majáku Faro de Punta Rasca.

Golf del Sur

Letovisko Golf del Sur leží na jižním pobřeží Tenerife a jeho název vám napoví, kdo v něm tráví svou dovolenou. Ano, toto město je určeno pro milovníky golfu. Podél pobřeží najdete mnoho hotelů s velkými bazény, kam se jezdí rekreovat především Britové v důchodovém věku. Zástavbu nad hotely tvoří hlavně apartmánové komplexy, kam jezdí trávit dlouhou zimu také zejména Britové. Okolo toho všeho se zelenají golfová hřiště. Uprostřed města se nachází malé venkovní obchodní centrum San Blas, kde najdete supermarket, restaurace a menší obchody. I toto městečko si užijí ti, kteří mají rádi dlouhé procházky podél pobřeží, protože leží na dlouhé stezce, která vede mezi Los Abrigos a Costa del Silencio. Pobyt v městečku Golf del Sur ocení také ti, kteří rádi pozorují přistávající letadla. Město totiž leží na přistávací trase a letadla vám při přistávání budou prolétávat přímo nad hlavou. Jediné, co v Golf del Sur chybí, je pláž – najdete v něm totiž jen kamenité pobřeží nebo místa, kde je vstup do moře po žebříku, takže místo není vhodné ke koupání dětí nebo osob s pohybovým omezením.

Los Abrigos

Los Abrigos je malé rybářské městečko na jižním pobřeží Tenerife, kde žijí místní lidé, ale narazíte v něm i na pár turistů, kteří si užívají posezení v jedné z restaurací na malé promenádě u přístavu. Tamtéž najdete i rybárnu, kde si můžete koupit čerstvě vylovené ryby. V Los Abrigos se nachází malá pláž s černým pískem a vykoupat se můžete také v přístavu, kde je přístup do moře po žebříku. Za příjemným koupáním se můžete vydat i kousek za město směrem k el Médano, kde najdete hned několik hezkých přírodních pláží a krásné přírodní bazény. Z Los Abrigos vede stezka do Golf del Sur, odkud můžete pokračovat až za město Costa del Silencio. Milovníci letadel si v polopoušti za Los Abrigos mohou najít skvělé místo na pozorování přistávajících a vzlétajících letadel.

El Médano

El Médano je malé město na jihovýchodním pobřeží Tenerife, které je oblíbené především milovníky outdoorových sportů, protože v něm často fouká a nabízí tak perfektní podmínky pro kitesurfing a windsurfing. V El Médano jsou pouze čtyři hotely, ale najdete mnoho možností ubytování v soukromých apartmánech. Hned u hlavního náměstí se nachází dlouhá pláž, která vybízí ke koupání i k dlouhým procházkám. Pláž je přírodní se světle hnědým pískem a do moře se sváží jen velmi pozvolně, takže je ideální pro rodiny s malými dětmi. Podél pláže se táhne promenáda s mnoha restauracemi, které přímo vybízejí k posezení. Když dojdete na konec promenády a budete pokračovat dál, dorazíte ke krásným písečným vlnám. Za nimi začíná stezka, po které se dostanete až na pláž La Tejita, která se nachází za horou Montana Roja a je velmi fotogenická, proto ji najdete snad na každém pohledu El Médana, který se dá koupit.

Los Gigantes

Los Gigantes je příjemné městečko na západním pobřeží Tenerife, kterému dominuje působivý 500 až 800 metrů vysoký útes, jež strmě trčí z moře. Ve městě se nachází malý přístav, odkud vyjíždějí na volné moře za pozorováním delfínů a velryb malé lodě s turisty. Za přístavem se nachází malá pláž s černým pískem a nedaleko se můžete vykoupat v krásném přílivovém bazéně, ke kterému vedou schody.

Playa de la Arena

Playa de la Arena je malé turistické letovisko v těsné blízkosti Los Gigantes, které je známé pro svou krásnou a jedinečnou pláž, jež je zasazena mezi dva útesy. Tato pláž má své velké kouzlo, protože písek se na ní zdá být černější než jinde a vlny mají ohromnou sílu. Snažit se odolávat na této pláži silnému vlnobití je zábavné, bohužel jsou ale vlny často tak silné, že na pláži většinou vlaje červená vlajka, a platí tudíž zákaz vstupu do moře. To je důvod, proč tato pláž není vhodná pro rodiny s malými dětmi.

Zábavné parky a atrakce

Siam Park

Siam Park je velký akvapark, který se nachází nedaleko letoviska Las Americas a který byl zvolen nejlepším vodním parkem na světě. Siam Park byl postaven v thajském stylu a velké množství skluzavek, bazénů a tobogánů je zasazeno v krásné subtropické zahradě.  Jelikož je Siam park plný zeleně, najdete v něm i uprostřed parného léta příjemné místo, kam se před žhavým sluncem schovat. Siam Park je vhodný především pro ty, kteří mají rádi adrenalinové atrakce, protože těch v něm najdete skutečně hodně. Dále si můžete užít jízdu v nafukovacím kruhu po líné řece a velký bazén s umělým vlnobitím. Do Siam Parku se dostanete autem, veřejnou dopravou nebo svozovými autobusy, které sváží turisty z nedalekých hotelů. Pokud chcete svozový autobus využít, zeptejte se na recepci svého hotelu nebo navštivte webovky Siam Parku. Pokud chcete zároveň navštívit i zoologickou zahradu Loro Park (viz níže), vyplatí se vám koupit zlevněné vstupenky, které slouží k návštěvě obou parků. Do Siam parku není dovoleno nosit vlastní jídlo a pití. Před vchodem obvykle stojí někdo, kdo vám letmo zkontroluje tašky. Jídlo a pití si můžete koupit uvnitř areálu v jednom z kiosků a restaurací. Vstupenky je nutné z důvodu omezení kapacity zapříčiněné hygienickými předpisy koupit online předem. Často bývají vyprodané, takže si je raději zakupte alespoň s týdenním předstihem.

Loro park

Loro Park je zoologická zahrada ve městě Puerto de la Cruz, které leží na severu ostrova. Loro park se proslavil svými představeními s kosatkami a delfíny. Kromě vystoupení s těmito krásnými savci si můžete užít i představení s tuleni a papoušky. Dále si ve výbězích budete moct prohlédnout ostatní zvířata, především tučňáky, pandy, šimpanze, gorily, hrochy, kapybary, mravenečníky, tygry, lvy, lenochody a surikaty. Po vstupu do parku dostanete letáček s časy představení se zvířaty, a pokud nechcete o nic přijít, je dobré si návštěvu trochu naplánovat. Představení jsou celkem vtipná a pobaví se u nich i dospělí. Dále najdete v Loro parku obří akvárium, kterým vede tunel ze skla, jímž budete procházet a pozorovat podmořský život kolem sebe. Nad hlavou vám budou proplouvat různé ryby včetně žraloků. Do Loro parku jezdí zdarma turistický vláček z náměstí Plaza Reyes Catolicos v centru města Puerto de la Cruz. Více informací o Loro Parku najdete na jejich oficiálních stránkách. Pokud chcete během dovolené na Tenerife navštívit i Siam Park, vyplatí se koupit zlevněné vstupenky, které slouží k návštěvě obou parků. Vstupenku je vzhledem k omezenému vstupu nutné koupit online s alespoň týdenním předstihem.

Aqualand Costa Adeje

Aqualand je velký akvapark v Adeje na jihu Tenerife. Tento akvapark je starší, než výše zmiňovaný Siam Park a vstup do něj je také o něco levnější. Mnoho lidí Aqualand upřednostňuje před jeho konkurentem. Proč? Všichni vám svorně odpoví, že v Aqualandu je více atrakcí pro děti. Další výhodou je to, že si na rozdíl od Siam parku můžete do areálu vzít vlastní jídlo a pití. Poslední podstatný rozdíl je v tom, že zatímco v Siam parku je voda sladká a upravovaná chlorem, v Aqualandu je voda slaná. Kromě bazénů a mnoha různých skluzavek a tobogánů se v něm nachází také oblíbené delfinárium, takže kromě zábavy ve vodě je v ceně vstupenky i představení s delfíny. Pokud se v Aqualandu rozhodnete strávit den, můžete využít autobus, který zdarma sváží turisty z hotelů v letoviscích Costa Adeje, Los Cristianos a Las Americas. Informační letáček s časy a trasami autobusu najdete zde. Pokud chcete navštívit kromě Aqualandu i zoologickou zahradu Jungle Park, vyplatí se koupit zlevněnou vstupenku pro oba parky.

Jungle Park

Jungle Park je menší zoologická zahrada nedaleko města Los Cristianos. Celkem v ní můžete vidět více než 500 zvířat, například šimpanzy, leopardy, jaguáry a orangutany. Tato zoologická zahrada se však specializuje na ptáky, a proto v ní uvidíte také nespočet velkých voliér s exotickým ptactvem. V průběhu dne se konají různá představení, během kterých vám budou předvedeny dovednosti dravých ptáků nebo se můžete pobavit během zábavného představení s papoušky. Subtropická zahrada je zajímavě řešená a vy se můžete projít sestavou různých atrakcí ve formě lanových mostů, tunelů a průchodů. Do Jungle Parku si můžete vzít vlastní jídlo a pití. Na místě najdete několik restaurací rychlého občerstvení, kde můžete poobědvat. Do Jungle Parku jezdí zdarma svozové autobusy, které objíždějí hotely v nedalekých letoviscích Los Cristianos, Adeje a Las Americas.

Monkey Park

Monkey Park se nachází nedaleko města Los Cristianos a je to místo, kde se můžete blízce setkat především s opicemi a morčaty. Během návštěvy procházíte ohromnými klecemi, které jsou plné opic, jež můžete během návštěvy krmit a dotýkat se jich. Svou návštěvu začněte ideálně ihned po otevření, kdy jsou zvířata ještě čilá a mají na vámi nabízené pamlsky chuť. Pamlsky pro opice jsou k prodeji u pokladny, nebo si můžete přinést své vlastní hroznové víno.

Historická městečka

Buenavista del Norte

Městečko Buenavista leží v severozápadním cípu ostrova a má asi 5 000 obyvatel. Je to staré město s historickým centrem, které bylo pro krásu svých starobylých ulic prohlášeno za kulturní dědictví. Centrum města tvoří náměstí Remedios a v jeho okolí se nachází mnoho malebných ulic s pečlivě restaurovanými starobylými domky. Z města můžete po klikaté pobřežní stezce dojít až k majáku nebo na pláž s černým pískem. Buenavista del Norte je také ideálním výchozím bodem pro výlety do pohoří Teno, které se nachází v jeho těsné blízkosti.

Garachico

Městečko Garachico má zhruba 5 000 obyvatel a nachází se na severním pobřeží Tenerife. Je to jedno z nejkrásnějších měst na ostrově, a nabízí jak procházky po krásném starobylém centru, tak skvělé koupání v přílivových bazénech na pobřeží. Město Garachico má bohatou historii – bylo založeno již v 15. století, ale v roce 1706 byla většina města, včetně přístavu, po výbuchu sopky zavalena lávou a zničena. Ani výbuch sopky a jiné živelní pohromy však nezabránily městečku rozkvétat a zachovat si svůj půvab a atmosféru. Domy v malebných ulicích města mají krásné čerstvé omítky a romantické dlážděné ulice spojují stromy zastíněná náměstí. Malebné ulice přímo vybízejí k procházce a k zastavení v jedné z místních restaurací. Hlavní náměstí s názvem La Libertad se pyšní krásným kostelem a klášterem. Hrad Castillo de San Miguel na pobřeží je nejstarší budovou ve městě, jelikož přežil výbuch sopky v roce 1706.

Icod de los Vinos

Icod de los Vinos je historické město na severu ostrova, v jehož centru najdete malebné náměstí Plaza de la Pila, které obklopují dlážděné ulice se starými domy postavenými v tradičním kanárském stylu. Jeden z domů na náměstí, Casa de los Caceres, je nyní muzeum. Nedaleko se nachází další krásné náměstí s názvem Plaza Andres de Lorenzo Caceres, na kterém stojí malebný kostel Iglesia de San Marcos, který má bohatě zdobený stříbrný oltář. Vedle kostela se rozléhá Parque del Drago, kde najdete asi 800 let starý dračí strom, který je asi 16 metrů vysoký a obvod jeho kmene měří asi 6 metrů. Kousek od náměstí najdete vstup do jeskyně Cueva del Viento, která je součástí jeskynního systému vytvořeného proudy lávy z hory Pico Viejo. V jeskyních jsou pořádány prohlídky s průvodcem a spatříte v nich zajímavé skalní útvary. Prohlídka trvá asi 2 hodiny a budete na ní potřebovat pevné boty a dlouhé kalhoty. Prohlídka jeskyně není vhodná pro děti do pěti let a pro osoby s omezenou pohyblivostí.

Puerto de la Cruz

Puerto de la Cruz je krásné město na severním pobřeží ostrova s úchvatnými černými plážemi a krásným centrem plným zeleně. Město vzniklo z malé rybářské vesnice, která postupně přerostla v přístav u města La Orotava. Během 17. století se stalo Puerto de la Cruz nejdůležitějším přístavem ostrova, jež byl používán k přepravě vína a cukrové třtiny. Puerto de la Cruz je turisty velmi oblíbené město, ve kterém se nachází mnoho hotelů. Centrum města najdete hned vedle malého přístavu a tvoří ho ulice Calle Lomos a náměstí Plaza del Charco de los Camarones. V okolí najdete mnoho historických budov, z nichž byste neměli opomenout prohlídku kostela Nuestra Seňora de la Pena de Francia na náměstí Plaza de la Iglesia, který byl postaven v 17. století. Krásných starých budov s dřevěnými vyřezávanými balkony však najdete ve městě nespočet, takže si zde milovníci architektury určitě přijdou na své. Městská pláž Playa Jardín má černý písek a nachází se trochu dále od historického centra. Pláž je nádherná a unikátní, protože se nad ní rozprostírá krásný park. Bývá tam ale dost silné vlnobití, takže není vhodná pro děti a je na ní často červená vlajka. Dalším skvělým místem ke koupání je koupaliště Lago Martinéz, které se nachází na pobřežní promenádě v centru města. Je to krásné a příjemné koupaliště, které se skládá z několika bazénů s mořskou vodou, jež jsou zasazeny v subtropické zahradě.

Bajamar

Pobřežní městečko Bajamar leží na západním okraji pohoří Anaga, což jej dělá ideálním výchozím bodem pro túry po tomto krásném koutu ostrova. Bajamar je navíc oblíbeným místem ke koupání, jelikož na pobřeží města byly vybudovány dva velké přílivové bazény, které leží u malé chráněné pláže. Po osvěžujícím vykoupání v přílivových bazénech můžete zavítat do centra města, kde najdete mnoho starých domků a malebných zákoutí. Prohlédnout si můžete i kapli San Juana Bautisty, která byla postavena v roce 1628.

La Orotava

La Orotava je starobylé město obklopené úrodnou krajinou na severu Tenerife. La Orotava bylo vždy bohaté město a to, že v něm žili lidé vyšších vrstev, lze i nyní vidět na mnoha krásných budovách s bohatě vyřezávanými dřevěnými balkony. Casa de los Balcones a Casa del Turista jsou dva domy, které mají veřejně přístupná vnitřní nádvoří a jejichž návštěvu byste si neměli nechat ujít. Prohlédnout si můžete také velké nádvoří domu Casa Mendez-Fonseca, který dnes slouží jako muzeum. Krásně vyřezávané dřevěné balkony má také dům Casa Lercaro, který byl postaven v 16. století a nyní slouží jako restaurace a obchod. Staré město La Orotava bylo prohlášeno za místo národního historického a uměleckého zájmu a najdete v něm také skvostné kostely a kláštery. Za návštěvu stojí například barokní kostel Iglesia de Nuestra Seňora de la Concepción, který byl postaven v 18. století, kaple Calvario, kostel San Augustin, Liceo de Taoro a kostel San Benito Abad. Ti, kteří rádi obdivují krásné zahrady, by neměli vynechat návštěvu terasovité zahrady Jardines del Marquesado a botanické zahrady Hijuela del Botanico, ve které roste více než 3 000 druhů rostlin.

V okolí Orotavy se nachází vodní mlýny, okolo kterých budete procházet, pokud se vydáte po stezce Los Molinos. Začíná u Villa Arriba a dovede vás k devíti vodním mlýnům, které byly postaveny v 17. a 18. století.

San Cristóbal de La Laguna

Město La Laguna se nachází v severovýchodním cípu ostrova a jeho historické centrum je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Ve městě najdete mnoho elegantních budov, které byly postaveny v 15. až 17. století. Milovníci architektury by si neměli nechat ujít návštěvu kostela Iglesia de la Concepción, který byl postaven v roce 1502 a má nádhernou věž a dřevěný mudejarský strop. Z jeho vysoké zvonice můžete obdivovat krásný výhled na město. Na náměstí Plaza de los Remedios najdete katedrálu, která byla postavena počátkem 20. století a její neoklasicistní fasáda byla inspirována katedrálou v Pamploně. Uvnitř si můžete prohlédnout barokní retablík (oltář) z 16. století a obrazy malíře Cristobala Hernandeze de Quintana. Náměstí Plaza del Adelantado se pyšní radnicí s velkým balkónem a nádherným palácem Palacio de Nava. Další památkou, kterou byste si neměli nechat ujít, je římskokatolický kostel Real Santuario del Santísimo Cristo de La Laguna. Město La Laguna je centrem kulturního dění na ostrově a koná se v něm mnoho slavností. Například na Velký pátek nesou starobylými ulicemi kříž náboženské cechy oblečené v tmavých kápích. Dále se zde druhou červencovou neděli koná pouť Romeria de San Benito Abad, které se účastní umělecké skupiny z celých Kanárských ostrovů. Lidé se obléknou do tradičních šatů, udělají průvod a tancují.

Candelaria

Candelaria má přibližně 26 tisíc obyvatel, leží na severovýchodním pobřeží ostrova a od té doby, co domorodci v roce 1392 našli sošku patronky Kanárských ostrovů Panny Marie Candelárské, se stalo důležitým poutním místem, kde se každý rok shromažďují v místní bazilice tisíce lidí. Spojení kultury původních domorodců Guančů a španělské kultury je vidět na památkách města, především na bronzových sochách guančských králů, které zdobí náměstí Plaza de la Patrona de Canarias. Podél pobřeží města vede krásná promenáda, kde se můžete zastavit na oběd nebo večeři v jedné z restaurací a pochutnat si na čerstvé rybě či jen kávě se zákuskem.

Přírodní krásy a vyhlídky

Pohoří Teno

Pohoří Teno se rozkládá v severozápadním cípu ostrova a je známé krásou své divoké přírody. Sytě zelené stráně a hluboké rokliny dokážou zaujmout svým půvabem snad každého návštěvníka, a proto je toto pohoří oblíbené na horské túry a najdete v něm nespočet dobře značených turistických tras.

Vesnice Masca

Masce se říká, že je to nejkrásnější vesnice na Tenerife, protože je obklopena horami a je z ní krásný výhled do okolí. Nachází se v pohoří Teno v severozápadním koutu ostrova a pořádná silnice byla do ní vystavěna teprve nedávno. Nyní se do Masky dostanete po malé silnici plné ostrých zatáček, která není vhodná pro řidiče slabé povahy. Ve vesnici se nachází několik restaurací, obchodů a jeden malý kostel, do kterého se vejde jen osm lidí. Z vesnice se můžete vydat po stezce dolů k moři. Je to nádherná procházka v krásném prostředí a pohledy do okolí jsou skutečně úchvatné.

Pohoří Anaga

Anaga je pohoří, které se nachází v severovýchodním cípu ostrova a v roce 2015 bylo prohlášeno za biosférickou rezervaci UNESCO. Ostré hřebeny a hluboké rokle tohoto úžasného pohoří jsou hustě zalesněné především vavřínem a pohledy z jeho vrcholů jsou úchvatné. Národní park Anaga je přístupný veřejnosti bez povolení a zdarma, s výjimkou horkých letních dnů, kdy hrozí požáry a do Anagy je pak vstup zakázán z tohoto důvodu. Svůj výlet po Anaze můžete začít v místě Cruz del Carmen u silnice TF-12, kde začíná stezka Vueltas de Taganana. Zavítat můžete do historické osady Taganana, odkud lze sejít k moři a osvěžit se na oblázkové pláži. Pokud jste si půjčili auto, určitě si užijete vyhlídkovou jízdu po Anaze. Silnice jsou úzké a klikaté, a proto se po nich jezdí jen velmi pomalu. Každou chvíli se po straně silnice objeví odpočívadlo s vyhlídkou, kde můžete zastavit a užívat si pohledy na hory a moře. Za jasných dnů lze pořídit skutečně krásné fotografie, pokud je však polojasno, budou okolo vás proudit mraky a v horách může být hodně sychravo a zima. Nezapomeňte si proto přibalit i teplé a nepromokavé oblečení.

Národní park Teide

Národní park Teide se nachází ve středu ostrova a obklopuje sopku Teide, která je stále aktivní a naposledy vybuchla v roce 1909. Národní park je na Seznamu světového dědictví UNESCO a jeho krásy jezdí každý rok obdivovat nespočet turistů. Hora Teide, která je dominantou ostrova a je to vlastně sopka v kráteru sopky, vznikla tak, že před miliony let vybuchla velká sopka a zanechala po sobě 16 km široký kráter. Později na severní straně kráteru vznikla nová malá sopka, kterou dnes nazýváme hora Teide. Celá tato oblast nyní tvoří unikátní krajinu plnou lávových kamenů, lávových polštářů, lávového popela a lávových pramenů. Kráterem sopky vede pouze jedna cesta, která se jmenuje Las Caňadas a vede k horské chatě Parador a k lanovce. Lanovka vás doveze téměř na vrchol hory Mount Teide, která měří 3 718 metrů, což ji činí třetí nejvyšší sopkou světa. Výšlap od horní stanice lanovky až na vrchol vám zabere asi 40 minut, budete však potřebovat povolení, o které je nutné požádat několik měsíců předem a je platné jen na jeden den. Povolení získáte zdarma zde. Na Teide bývá většinou příjemně, přesto si raději na cestu přibalte teplé oblečení, především v zimě, kdy může i sněžit. Když na Teide napadne sníh, je to pro místní obyvatele velké pozdvižení, které si nemohou nechat ujít. Obléknou se do teplého oblečení, do kufru auta dají bodyboardy, které jinak používají pro jízdu na mořských vlnách, a vydají se na hory „pekáčovat.“ Auta nemají zimní pneumatiky, takže policie silnice na Teide uzavře až do té doby, než se stanou sjízdné a místní lidé si musí zkrátka počkat. Pak se ale zase utvoří zácpy, protože všichni chtějí sníh vidět.

Autorkou textu je Kamila Tkadlecová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Tenerife v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.