Amsterdamská muzea

Muzeum Vincenta van Gogha - Rijksmuseum - Amsterdamské historické muzeum - Dům Anny Frankové - Rembrandtův rodný dům - Nemo - Námořní muzeum - Královský palác

Amsterdam nemůžete vynechat. Pokud na něj máte jen jeden den, bloumejte ulicemi v centru, zaplaťte si okružní jízdu po grachtech (cca 8 euro), užijte si květinový trh na ulici Singel (denně) nebo bleší trh, prostě nadýchejte tu atmosféru. Víc nestihnete.

Obecně se k nizozemským muzeím dá říct, že stojí za to. Nizozemci jsou rození obchodníci a dokážou své pozoruhodnosti (ale nejen ty) dobře prodat. Expozice bývají prezentovány zajímavě, moderně, často multimediálně nebo prožitkově (můžete si exponáty vyzkoušet).

Jeďte do Beneluxu v dobré partě

Informace ve větších muzeích jsou nabízeny i v angličtině. V mnohých také nabízejí sluchátka, ve kterých procházíte muzeem a dostáváte do nich výklad ve vybraném jazyce. Muzea jsou bezbariérová a perfektně uzpůsobená i návštěvníkům s dětmi. Nemůžu si vzpomenout na žádné, které by takové nebylo. Vstupenky je velmi často možné zakoupit online.

V Nizozemsku si můžete zakoupit tzv. muzejní kartu - Museumkaart, která platí rok a získáte díky ní vstup více než 400 holandských muzeí, včetně těch nejatraktivnějších, zdarma.

Muzeum Vincenta van Gogha

Van Goghovo muzeum (Van Gogh Museum, Museumplein) je perlou pro milovníky tohoto malíře. Jdu tam pokaždé, když jsem v Amsterdamu. Kromě toho, že si tam prohlédnete chronologicky seřazené obrazy Van Gogha (holandsky samozřejmě vyslovováno [fan choch]) s komentáři, případně i nějakou dočasnou expozici, můžete si nakoupit nejrůznější suvenýry s jejich reprodukcemi. Je to velmi rušné muzeum. Máte-li raději klid, přijďte v pátek večer, kdy je muzeum otevřeno do 22 hodin.

Rijksmuseum

Rijksmuseum (Museumplein) je umístěno v nádherné historizující budově z roku 1885 navržené Pierrem Cuypersem. V současné době (několika let) prochází celkovou rekonstrukcí, takže si pohled na ni patřičně nevychutnáte. K největším turistickým lákadlům tohoto muzea patří obraz Noční hlídka od Rembrandta, několik obrazů Johannese Vermeera a mnoha dalších malířů zlatého věku i raného období.

Amsterdamské historické muzeum

Historické muzeum (Amsterdams Historisch Museum, Kalverstraat 92) velmi poutavě představuje historii Amsterdamu a jeho obyvatel a můžu jej vřele doporučit i těm, kteří dějepisu příliš neholdují. Dozvíte se zde například, jak město vzniklo (a to je dost zajímavé!), jak vznikl městský znak, jak vypadá typický dům u grachtu, jak se zde dařilo nemocným leprou, židům, imigrantům, squatterům, malým dětem, drogám atd. Můžete si tady krásně porovnat poválečný vývoj v naší komunistické vlasti a extrémně liberální kapitalistické zemi.

Dům Anny Frankové

Muzeum Anny Frankové (Anne Frank Huis, Prinsengracht 263-7) je extrémně populární především pro zahraniční turisty, takže zde vřele doporučuji zakoupit si vstupenky s časovým předstihem na webu muzea. Jinak v letní sezóně strávíte čas od otvíračky do zavíračky ve frontě a do muzea se stejně nedostanete. Jedenáctiletá židovská dívka Anna se v přístavbě tohoto domu skrývala před fašisty a během pobytu v tajné skrýši si psala deník, který její otec (jediný přeživší z rodiny) po válce vydal. Přečtěte si jej, navštivte tento dům a zkuste si to představit.

Rembrandtův rodný dům

Rodný dům Rembrandta van Rijna (Museum Het Rembrandthuis, Jodenbreestraat 4). Ano, zde Mistr opravdu žil a tvořil. Dole jeho hospodyně (a milenka) Hendrickje vařila, v dalším patře spal a přijímal návštěvy a nahoře měl ateliér. Zde zažíval svou největší slávu, smrt svých blízkých a taky svou velkou chudobu na sklonku života. Dům má rozhodně atmosféru.

Nemo

Nemo (Oosterdok 2) nepřehlédnete. Budova vypadá jako zelený lodní kýl a tyčí se nad tunelem pod řekou Ijsel. Nejde o muzeum v pravém slova smyslu – spíše o interaktivní přehlídku vědy a techniky. Můžete si tu vyzkoušet spoustu fyzikálních pokusů – například postavit most či zavřít kamaráda do bubliny z bublifuku. Taky si můžete vyzkoušet jízdu v opilosti na trenažéru, komunikaci s robotkou, psychotesty, estetické a prostorové vnímání i hudební sluch. Několikrát denně zde vysvětlují dětskému publiku řetězovou reakci. Je to super, hlavně pro větší děti a teenagery. Užijete si však i vy – tedy pokud nebudete mít smůlu a v Nemu nebude zrovna na exkurzi několik tříd školáků. To se pak k pokusům neprobijete. V tom případě raději vylezte na střechu, lehněte si s drinkem na terasu a kochejte se výhledem na Amsterdam.

Námořní muzeum

Nově zrekonstruované námořní muzeum (Scheepvaartmuseum, Oosterdok 2) je krásně vidět z muzea Nemo. Přibližuje slavnou námořní minulost Nizozemců. K muzeu patří i nádherná loď Východoindické společnosti, kterou můžete v rámci vstupného do muzea navštívit. Ta nyní po čas rekonstrukce kotví u vchodu do muzea Nemo.

Královský palác

Královský palác (Koninklijk Paleis, Náměstí Dam) je jedním ze tří sídel nizozemské královny. Původně ovšem amsterdamská radnice, pak pět let až do roku 1813 palác Ludvíka Napoleona. Vystavuje nádherné barokní sály a zdobný vrcholně barokní interiér. Samozřejmě zde najdete mnoho obrazů. Kromě stálé expozice jsou tu i dočasné výstavy holandských umělců, a to i současných.

Autorkou textu je Lenka Havrdová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Beneluxu v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.