Meditace a jóga v Indii

Jóga, jógové kurzy - Ášramy

Cestovatelé, kteří se zajímají o duchovno, jógu a meditace, nemohou najít zemi s větší škálou kurzů, středisek a různých pobytů s duchovním zaměřením, než je Indie. Vždyť zrovna tato země je bájnou zemí mudrců, duchovních vůdců a kolébkou jógy, meditace, manter a ayurvédy.

Jóga, jógové kurzy

Pravděpodobně nejmódnější trend na světě – jóga – vznikla v Indii asi před 5 000 lety. Podle jogínské tradice předal Adiogi, první jogín, vědu o józe sedmi mudrcům. Představil a vysvětlil 112 způsobů, jakými mohou smrtelné bytosti překonat svá omezení a projevit svůj skutečný potenciál.

V Indii existuje mnoho míst, kde se můžete naučit různé jógové techniky, jako např. Hatha jógu, Iyengar jógu a další odnože jógových škol. Naleznete zde stovky kurzů jógy. Uveďme zde pár nejznámějších míst:

Ášramy

Pokud chcete strávit nějakou dobu v ústraní, daleko od ruchu města anebo si prostě vyzkoušet něco typicky indického, je pro vás ideální ášram. Slovo ášram doslova znamená „místo snažení“, neboť je místem, kde kdysi hledali útočiště hinduističtí poutníci. Po Indii je rozeseto mnoho ášramů, některé jsou malé se skromnými podmínkami k životu, některé mají podobu obrovských komplexů budov. Dříve poskytovali ášramy nocleh poutníkům zadarmo, ale v dnešní době se za pobyt musí platit. Pokud chcete pobýt v ášramu, připravte se, že se musíte podřídit určitým pravidlům. Pravidla se mohou vztahovat na zásady oblékání, dále je např. zakázán alkohol, k dispozici je pouze vegetariánská strava, budíček je brzy ráno. Každý ášram má svého duchovního vůdce, tzv. guru, který vyznává určité pojetí duchovního života. V některých ašrámech můžete pracovat jako dobrovolníci za nocleh a stravu.

Autorkou textu je Kateřina Hapalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.