Ajurvéda na Srí Lance

Co je ajurvéda - Ajurvédské masáže - Ajurvédské pobyty

Co je ajurvéda?

Věda života. Zrodila se asi před 6 000 lety v Indii a dodnes je považována za „matku“ léčebných systémů o zásadách zdravého způsobu života s cílem lépe porozumět sobě samým. Ajurvéda se nezaměřuje na symptomatické projevy nemocí, ale především na jejich příčiny. Snaží se proniknout k jádru problému a odhalit příčinu či zárodek onemocnění. Původ nemoci může být např. v nezdravé a nevyvážené výživě, z psychických problémů, z negativního myšlení, dědičné indispozice nebo z emocionální nerovnováhy. Pracuje tedy se souvislostmi psychického i fyzického zdraví, které na sebe vzájemně působí, ať už si to připouštíme nebo ne. Ajurvéda se zaměřuje na vědomou prevenci a zdravý životní styl, protože léčit nemoci v začátcích je vždy jednodušší a úspěšnější než v pokročilých stádiích. Vznik většiny nemocí je tvořen z velké míry hlavně nesprávnou životosprávou a životním stylem. Úspěch ajurvédské terapie proto závisí hlavně na vyváženém jídelníčku a na naší pevné vůli ho dodržovat.

Ajurvédské masáže

Tyto masáže jsou jedním z velkých lákadel Srí Lanky. Ajurvédské masáže jsou hluboce relaxační a regenerační a zamezují předčasnému stárnutí. Mají obrovský účinek na tělo, protože se více než na techniku zaměřují na individuální přístup s použitím vhodných léčivých olejů a bylin. Tím se v těle navozuje klid a rovnováha. Hlavními cíli ajurvédské masáže jsou vyloučení odpadních látek a toxinů, regenerace, pročistění a udržení síly a energie, k čemuž pomáhají správně zvolené oleje a krémy, které jsou podle vzoru ajurvédy samozřejmě pouze přírodní.

Představte si překrásný výhled na oceán, příjemné klima, šumění vln a relax u masáže, která není zdaleka tak finančně nákladná jako u nás. Na Srí Lance snad každý plážový hotel nabízí tyto služby, kterých ale můžete využít i když zvolíte ubytování jinde. A pokud si náhodou nebudete vědět rady, kam na takovou masáž zajít, stačí poprosit o radu kohokoliv potkáte a každý vám vždy ochotně a rád pomůže a navede vás.

Ajurvédské pobyty

Na Srí Lance provozuje několik resortů ajurvédské pobyty s ozdravným cílem, který řídí kvalifikovaný lékař. Bývají to doslova oázy klidu splynuté s přírodou, snažící se uklidnit vaši mysl i tělo v minimalistických prostorách a kouzelných tropických zahradách vybízejících k procházkám.

Většinu času ale budete trávit v ajurvédském centru, kde budete absolvovat předepsané terapie a procedury na míru od lékaře, cvičit jógu a věnovat se meditacím s buddhistickým mnichem. Po celou dobu budete muset dodržovat speciální jídelníček sestavený na míru vašemu tělu.

Ajurvédské pobyty jsou vhodné pro osoby s onkologickým či jiným onemocněním, ale také pro zdravé osoby, které chtějí dopřát svému tělu to nejlepší a naučit se porozumět mu a preventivně předcházet nemocem.

Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.