Suvenýry a nákupy v Moskvě

Tradiční ruské suvenýry (matrjošky všech možných barev a některé dokonce i s podobiznami významných osobností, perníky apod.) koupíte v centru Moskvy téměř na každém kroku nebo je možné je zakoupit v obchůdcích kolem nejvýznamnějších památek Moskvy. Na stánky se suvenýry v centru narazíte hned, jak se vydáte ze zastávky metra Ochotnyj rjad na Rudé náměstí. Dalším oblíbeným místem na nákup suvenýrů je ulice Arbat (viz Ulice Moskvy) nebo vyhlídka na Vrabčích horách (viz Parky Moskvy). Avšak suvenýry za nejpříznivější ceny najdete u Izmajlovského parku, na Izmajlovském šosé, které je lehce dostupné od stanice metra Partinzanskaja.

Pokud chcete vyrazit za módou, zajděte do nákupního centra Ochotnyj rjad přímo v centru, které je dostupné ze stejnojmenné stanice metra. Toto třípatrové obchodní centrum je skryté pod zemí a najdete v něm spoustu obchodů s oblečením, obuví, parfumerií i rychlým občerstvením.

Poněkud luxusnějším místem na nákupy je světově známý GUM na Rudém náměstí, avšak cenová úroveň odpovídá proslulosti místa. Ale i tady se dá najít zboží, které si může dovolit obyčejný smrtelník a posedět tu v příjemných kavárničkách si může dovolit snad každý.

Pracovní a otevírací doba

Jednou z věcí, které se Rusové na našem území diví, je jak brzo se u nás zavírají obchody. Není divu, jsou rozmazlení otevírací dobou obchodů v Rusku. Obchody s potravinami mají většinou otevřeno od 8 do 20 hodin nebo od 9 do 21 hodin. Větší obchody často fungují nonstop. Ostatní obchody fungují většinou od 8 do 20 hodin, ale některé i nepřetržitě 24 hodin.

Banky otevírají od 9 do 18 hodin (největší ruská banka Sberbank je otevřena většinou od 8 do 20 hodin, některé pobočky i se sobotním provozem od 8 do 18 hodin). Obvyklá pracovní doba v Rusku je 40 hodin týdně.

Autorkou textu je Pavla Tomášková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.