Nepál - měna a ceny

Měna v Nepálu

V Nepálu se platí nepálskou rupií (označovaná zkratkou NRs nebo NPR). Deset korun je aktuálně 44 rupií (rok 2013), stačí tedy cenu v rupiích vydělit čtyřmi a máte ji přibližně v korunách. Pozor, pokud vám někdo vrací v indických rupiích a říká, že je to to samé, nevěřte mu. V Indii platí jiný kurz.

Leťte do Nepálu v dobré partě

Nejlepší je přivézt si dolary nebo eura a směnit je v Káthmándú či Pokhaře. Bankomatů je po celém městě mnoho a platební karty (nejlépe Visa) většinou normálně fungují, pokud není nějaká porucha přímo na bankomatu (což není neobvyklé). Mimo hlavní město a Pokharu bankomat asi nenajdete. Placení kartou je možné v některých turistických obchodech nebo v lepších hotelech a restauracích v Káthmándú, jinak s tím příliš nepočítejte. Před odjezdem do hor je lépe si vybrat nebo směnit větší částku a rozměnit ji na menší bankovky, někde může být problém s vracením peněz. Směnárnu najdete i v Lukle, Namche Bazaar a Manangu.

Aktuální kurz ČNB:

  • Nepálská rupie: 100 NPR = 17.88 CZK

Ceny v Nepálu

Nepál je pro nás levný, a to zejména ve městech a nížinách. V restauracích dáte asi 100 NRs za oběd, často i méně. Dražší je pivo i jiný alkohol, který stojí přibližně 150 NRs. Veřejná doprava po městě stojí kolem 10 NRs a po Nepálu od 100 do 400 NRs. V turistických obchodech s potravinami jsou ceny podobné našim a suvenýry bývají často skoro zadarmo, pokud cenu dokážete šikovně usmlouvat. Nejvyšší částkou jsou povolení do hor, kdy za vstup do národního parku dáte 1 000 až 2 000 NRs.

V horách ceny rostou s výškou a vzdáleností od silnice nebo letiště a dalo by se říct, že ceny jídla v restauracích se přibližně vyrovnají našim, někdy jsou mírně vyšší. Za jídlo dáte 300–400 NRs, za chléb 200 NRs, pivo 350 NRs, ubytování 100 NRs.

Autorkou textu je Klára Jakešová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vydejte se na trek pod Mount Everest

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.