Lidé v Nepálu

Nepálská populace sestává z 60 různých etnik a kastovních skupin. Lze je rozdělit na obyvatele tibetsko-nepálského (mongoloidní skupina) původu a indicko-nepálského původu (potomci indoárijských přistěhovalců). Mezi nejpočetnější patří Četrijové, Brahmáni, Nevárci nebo Gurungové.

Leťte do Nepálu v dobré partě

Nejznámější etnickou skupinou jsou pravděpodobně Šerpové obývající region Solo Khumbu v oblasti Everestu. Jsou to buddhisté a přišli z Tibetu, nyní pracují zejména v turistickém ruchu a mají pověst výborných vysokohorských nosičů. Mnoho z nich má dnes své turistické kanceláře nebo hotely a určitě si nežijí špatně.

Nevárci obývají káthmándské údolí, jsou to většinou hinduisté a často patří k vyšším kastám obchodníků. Dřevěné chrámy v Káthmándú nebo Bhaktapuru jsou jejich dílem. Správného nevarského muže poznáte podle barevné čepičky.

Další početnou etnickou skupinou jsou Tamangové, kteří obývají horské svahy obklopující Káthmándskou kotlinu, většinou vyznávají buddhismus a pracují v zemědělství. Patří na nižší příčky společenského žebříčku.

Gurungové žijí v okolí Annapuren a města Gorkha. Jsou to výborní vojáci a během první a druhé světové války tvořili legendární britskou armádu Gurkha. Bojovali proslulými zahnutými noži kukri a i teď nosí každý správný Gurung tento nůž při sobě.

Brahmáni patří k nejvyšší kastě a jsou to zpravidla kněží, politici nebo jiní státní zaměstnanci.

Náboženství

Státním náboženstvím je hinduismus, který vyznává 80 % obyvatel, dalším hojně zastoupeným vyznáním je buddhismus (10 %) a třetím nejrozšířenějším je islám se čtyřmi procenty obyvatel. Dále zde žije křesťanská menšina, džinisté a zastupitelé buddhistických sekt a šamanismu.

Hinduismus

V nížinách žijí spíše hinduisté, toto náboženství je vlastně součást životního stylu. Hinduistou se člověk může pouze narodit, přestože už kasty oficiálně neexistují a ve městech se na příslušnost nehledí. Na vesnicích v podstatě kastovní systém pořád přetrvává a podle kasty se domlouvá například sňatek. Ve většině rodin též stále probíhá „arranged marriage“, tedy domluvené manželství.

K hinduismu se hlásí asi miliarda lidí, převážná většina v Indii, Nepálu, Bangladéši a na Srí Lance. Zásady správného života hinduisty vedou ke spáse (mókša), a tedy k vymanění duše (átman) z koloběhu převtělování (samsára). Životní praxe, která samsáru ukončuje, se nazývá dharma, tedy správný způsob bytí. Náboženské, historické a filosofické texty a návody k mókše jsou sepsané ve védách.

Hinduisté uctívají mnoho bohů, z nichž jeden z nejoblíbenějších v Nepálu je Šiva, ničitel. Ničí svět, aby ho přetvořil. Jeho kult je spojen s dočasností a pomíjivostí všech stvoření. V Nepálu je často znázorňován ve formě lingamu, někdy spolu se svou ženou Párvatí jako joni. Joni a lingam znázorňují mužskou a ženskou energii. Jejich synové jsou Ganéša se sloní hlavou a opičí král Hanumán. Kálí je hrůznou podobou Párvatí, bohyně smrti a zkázy.

Dalšími hlavními bohy jsou Brahma, stvořitel, ten bývá nejčastěji zobrazován se čtyřmi hlavami. Další je Višnu, který uchovává svět. Toho poznáte podle atributů kyje, mušle a kotouče. Jeho nejslavnější formy převtělení jsou Rama a Krishna. Má za ženu Lakšmí, bohyni štěstí.

Zde se dozvíte více informací o hinduismu.

Buddhismus

Nepálské buddhisty poznáte již podle jiného vzhledu a povahy. Mají tibetský původ, šikmější oči a jsou klidnější a nesmělejší, ale asi také hrdější než hinduisté. U jižní hranice Nepálu s Indií leží město Lumbini, kde se narodil Buddha, ale živější centrum buddhistů se nachází v Káthmándú, zejména při klášterech Bodnath a Swayambhunath. Kromě toho buddhisté obývají spíše severní horské oblasti – překrásné kláštery Tengboche nebo Thamé, které najdete pod Everestem. Dále žijí v izolovaných oblastech jako Mustang nebo Dolpo.

Autorkou textu je Klára Jakešová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vydejte se na trek pod Mount Everest

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.