Nepál - zajímavosti a památky

Káthmándú - Okolí Káthmándú - Pokhara - Lumbiní

Hlavní město Káthmándú

V metropoli Nepálu Káthmándú žije přes milion obyvatel. Nečekejte tedy klidné městečko pod horami, ale město plné ruchu a nepořádku. Ale i v tomto velkoměstě se najdou krásná místa. Jak v celém Nepálu, tak i v samotném Káthmándú se mísí buddhismus s hinduismem a výsledný dojem je překvapivě kouzelný. Město se nachází ve výšce 1 400 m n. m. a i v zimních měsících se zde teploty pohybují kolem dvacítky. Slouží jako výchozí základna pro cesty do hor a dokoupíte zde snad cokoliv.

Leťte do Nepálu v dobré partě

Pokud vám po treku zbude několik volných dní, v Káthmándú se rozhodně zabavíte. Hlavní turistické a baťůžkářské centrum se jmenuje Thamel, jsou zde hotely, restaurace, obchůdky se suvenýry i výbavou do hor a supermarkety. Večer můžete do horolezeckého baru Tom a Jerry nebo třeba na rockový koncert. Pokud hledáte klidnější bydlení, doporučuji čtvrť Freak Street, kde dříve pobývali hippies. V Káthmándú můžete navštívit jedny z nejstarších hinduistických a buddhistických svatyní nebo prostě brouzdat městem a nechat se překvapovat schovanými nádvořími a pozorovat život, který se odehrává venku na ulici.

Náměstí Durbar

V údolí Káthmándú najdeme přesně tři „Durbar Square“. Jedno přímo v hlavním městě, druhé v Patanu a třetí v Bahtapuru, všechna tato města byla kdysi královským sídlem a náměstí Durbar stála hned naproti královským palácům. Nyní patří mezi památky UNESCO. To káthmándské se nalézá jen deset minut pěšky od Thamelu. Náměstí sestává z dřevěných chrámů, z nichž nejstarší pochází z dvanáctého století. Chrámy představují vrchol newarského řezbářského umění.

Na západní straně náměstí stojí královský palác, nazýván Hanuman Dhoka. Ten poznáte podle červené opičí sochy před chrámem, věřící potírají tohoto boha na znamení úcty červenou barvou. Za povšimnutí stojí též sídlo živoucí bohyně Kumari na jižní straně náměstí. Zde můžete spatřit mladou dívku, která žije v izolaci v paláci. Nejvyšším palácem na náměstí je Maju Devalu ze sedmnáctého století, z jehož vrcholu je krásný výhled na náměstí a pouliční ruch.

Swayambhunath

Buddhistický opičí klášter se nachází na kopci čtyři kilometry západně od Thamelu. Chrámový komplex sestává ze středové stúpy a několika dalších budov, kde žijí mniši. Abyste se k němu dostali, musíte vystoupat po 365 prudkých schodech a odolat útoku opic, které asi tuší, že jsou svaté. Dávejte pozor, pokud si nesete nějaké jídlo, opice se nenechají pobízet. Říká se, že celé údolí bylo kdysi naplněno vodou, ze které vykvetl lotus, jejž bohové prohlásili za swayambhu (vzniklý sám od sebe) a na tomto místě vznikla svatyně.

Swayambhunath patří mezi nejstarší památky v Nepálu, prvotní základy pochází z pátého století. V roce 2010 byla stúpa restaurována a k opravě se spotřebovalo 20 kg zlata. V kopuli stúpy se skrývá mnoho symbolismu, jsou to stavby, které vyjadřují moment osvícení, jednotu mysli. Věřící ji obcházejí dokola, což jim pomáhá očistit negativní dojmy a hromadit ty pozitivní.

Bodnath

Asi sedm kilometrů od centra Káthmándú se nachází jedna z největších buddhistických stúp na světě. Kolem ní vyrostlo díky četné komunitě tibetských uprchlíků centrum s buddhistickými kláštery. Bodhath byl postaven v pátém stolení a nyní slouží jako důležité poutní místo pro tibetské i nepálské buddhisty. Stúpa je 36 metrů vysoká a její obvod činí 150 metrů.

Můžete se přidat k davu poutníků proudících dokola po směru hodinových ručiček a opakujících mantru „Om mani padme hum“ nebo povečeřet tibetské momo knedlíčky v jedné z restaurací s výhledem na svatyni. Také navštivte některé z více než čtyř desítek buddhistických klášterů v okolí. Mnoho z nich má školy, které učí mladé mnichy. Do Bodnathu se jednoduše dostanete autobusem z káthmándského Old Bus Stand, také sem jezdí taxíky asi za 300 rupií.

Pashupatinath

Jeden z nejsvatějších hinduistických chrámových komplexů se nachází u řeky Bagmati pět kilometrů od centra. Pashupatinath je zasvěcen bohu Šivovi, který je zde znázorňován ve formě tzv. lingamu. Do hlavního chrámu je vstup pro nehinduisty zakázaný, to ale vůbec nevadí, protože to nejdůležitější je k vidění na ulici. Stejně jako ve slavném indickém Váránasí se i zde na břehu řeky Bagmati každodenně odehrávají kremační ceremonie, které můžete sledovat z protější strany řeky.

Nejprve mrtvého omyjí ve svaté řece a převlečou do svatého oranžového roucha, následně je spálen na hranici na jednom z pohřebních ghátů a nakonec je jeho popel vysypán do řeky. Toto je pro věřící nejrychlejší cesta k další reinkarnaci. Budovy chrámů jsou bohatě zdobeny detailní dřevořezbou a můžete zde zahlédnout i výjevy z Kámasútry. Poutníci a sáhuové putují do Pashupatinathu z velkých dálek, a to zejména během únorového hinduistického svátku Shivaratri.

Okolí Káthmándú

Z Káthmándú je možné podniknout půldenní nebo jednodenní výlety na mnoho zajímavých památek, měst a horských vesniček.

Patan (Lalitpur)

Součástí aglomerace Káthmándú je Patan, jedno ze tří bývalých královských měst (další jsou Káthmándú a Bhaktapur). Největší atrakcí je překrásné hlavní náměstí Durbar s patrovými dřevěnými chrámy s dřevořezbami, život zde působí poněkud klidněji než v hektickém Káthmándú a můžete třeba poobědvat v patrové restauraci s výhledem na náměstí.

Za návštěvu stojí také muzeum se starými bronzovými sochami a dalším tradičním náboženským uměním. Asi dvě stě metrů od náměstí se nachází krásný buddhistický Zlatý chrám z dvanáctého století. Na okrajích města byly na každé světové straně vystavěny Ašókovy stúpy údajně pocházející z roku 250 před naším letopočtem.

Bhaktapur

Na návštěvu bývalého královského města si nechte celý den. Pokud máte více času, vyberte si jeden z hotýlků v historickém centru a vychutnejte si večerní náladu u osvětlených starobylých chrámů. Toto středověké město se nachází dvacet kilometrů od Káthmándú, autobusy sem jezdí z nádraží Old Bus Stand a za vstupné do města se platí 700 rupií, rozhodně však nebudete litovat. Z centrální historické části byla vyloučena automobilová doprava a vy si můžete snadno představit, jak to asi vypadalo ve středověku.

Ve městě, které bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO, jsou nedaleko od sebe čtyři překrásná náměstí s dřevěnými chrámy a detailně propracovanými dřevořezbami. Na hlavním Durbar Square věnujte pozornost královskému paláci se Zlatou bránou a také chrámu Pashupati Mandir s erotickými dřevořezbami ve velmi zajímavých polohách, přičemž nechybí ani styk se zvířaty. Nedalekému náměstí Taumadhi Tole vévodí nejvyšší pagoda v Nepálu Nyatapola s pětistupňovou střechou. Na náměstí Tapachal Tole si povšimněte umně vyřezaného okna ve tvaru dřevěného páva (Peacock window) a nezbytnou zastávkou je též Hrnčířské náměstí (Potters´ Square), kde se přímo na ulici vyrábí džbánky či hrnečky.

Changu Narayan

S výletem do Bhaktapuru můžete spojit návštěvu chrámu Changu Narayan, který se nachází na kopci asi čtyři kilometry od města a patří mezi světové památky UNESCO. Můžete jet autobusem nebo podniknout procházku přes nádherná terasová políčka. Chrám je považován za nejstarší v Nepálu, jeho základy byly položeny ve čtvrtém století a můžete zde vidět dokonalou ukázku newarské architektury a dřevořezby, stejně jako jejich sochařské umění. Chrám je zasvěcen bohu Višnuovi, jenž bývá zobrazován s tmavou pletí a čtyřma rukama, v nichž drží ulitu, disk, lotos a palcát.

Nagarkot

Pokud se nechystáte na trek, ale přesto chcete spatřit panorama Himálaje, výbornou variantou je výlet do vesnice Nagarkot asi čtyřicet kilometrů od Káthmándú. Autobusy sem jezdí z Bhaktapuru. Většina turistů přespí v jednom z mnoha hotelů a přivstane si brzy ráno na východ slunce nad Himálají. Uvidíte zejména sedmitisícovky v Langtangu, ale při dobré viditelnosti i Mount Everest. Půl dne můžete věnovat procházce po okolních terasových políčkách a objevovat nepálský venkov.

Dakshinkali

Asi dvacet kilometrů od Káthmándú se nachází chrám zasvěcený hinduistické bohyni Kálí, bohyni smrti a zkázy. Každou sobotu a úterý sem přijíždí stovky lidí, aby krvelačné bohyni obětovali svou kozu, jehně nebo kohouta a zajistili tak blahobyt své rodině. Na řezníky u obětního oltáře se čeká několikahodinová fronta, ale vy můžete z blízkosti pozorovat krvavý chrám. Oběť si nakonec odveze svůj majitel domů a s chutí jí spotřebuje.

Kirtipur

Malé univerzitní městečko na kopci nedaleko Káthmándú je sídlem vzdělání, kromě univerzity Tribhuvan může město nabídnout mnoho náboženských svatyní a chrámů. Do Kirtipuru mnoho turistů nezavítá, tak zde můžete v klidu pozorovat typickou newarskou kulturu, objevovat sochy a chrámy a pozorovat místní obyvatele v tradičních newarských krojích.

Pokhara

Druhé největší město v Nepálu se nalézá dvě stě kilometrů na západ od Káthmándú. Slouží jako základna pro treky k Annapurnám, ale také zde můžete relaxovat po návratu z hor. Pokhara je klidnější a zelenější než Káthmándú a najdete zde kompletní turistický servis. V centru města není nic zajímavého, všechny služby jsou na břehu jezera Phewa, asi tři kilometry od autobusového nádraží, kde si můžete vybrat z mnoha hotelů všech cenových relací.

Najděte si ubytování s přístupem na střechu a při dobré viditelnosti můžete při snídani obdivovat nádherné panorama Annapuren, Manaslu, Machapuchare i Dhaulagiri. Pak si u jezera Phewa můžete půjčit loďku a podívat se na ostrovní hinduistický chrám nebo se jen tak povozit a pokochat výhledem. Také si můžete půjčit kolo nebo motorku a projet se kolem jezera či na kopec nad jezerem s nádhernou vyhlídkou z Pagody míru.

Dále je možné zde zkusit tandemový paragliding z nedalekého vršku. Poblíž letiště se nachází Mezinárodní horské muzeum věnované historii himálajského horolezectví, v parku u muzea je model Manaslu a malý skanzen. Do Pokhary jezdí z Káthmándú autobusy vždy ráno a dopoledne, cesta trvá přibližně 8 hodin a stojí asi 400 rupií.

Lumbiní – Buddhovo rodiště

Místo, kde se narodil princ Siddhárta a prožil své dětství. Později se tento muž stal Buddhou. V sedmdesátých letech dvacátého století vznikl obrovský plán na výstavbu pět kilometrů dlouhého a dva kilometry širokého buddhistického komplexu, který ještě není zdaleka dokončený, autorem je japonský architekt Kenzo Tange. Má zde stát mnoho desítek buddhistických chrámů a škol různých tradic.

Jádrem obdélníkového půdorysu je Ašókův sloup, který král nechal vztyčit ve třetím století před naším letopočtem. Také zde zůstaly pozůstatky chrámu královny Máji, Buddhovy matky, uvnitř můžete spatřit kámen, jenž značí místo Buddhova narození. Pod velkými stromy s modlitebními praporky je jezírko, kde byla Mája těsně před porodem. Na severním konci areálu byla vystavěna bílá Pagoda světového míru.

Hotely a autobusová zastávka se nachází na východním konci komplexu, na návštěvu areálu je vhodné půjčit si kolo, protože je velmi rozlehlý. Do Lumbini se dostanete autobusem z dvacet kilometrů vzdáleného hraničního přechodu Sonauli nebo z Pokhary či Káthmándú, odkud cesta trvá přibližně osm hodin.

Autorkou textu je Klára Jakešová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Nepálu v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.