Sport v Ománu

Ománci nejsou příliš sportovní národ. Nejpopulárnějším sportem v zemi je fotbal. V Ománu se hraje profesionální liga se 14 týmy. Většinu posledních ročníků vyhrál buď klub al Síb z předměstí hlavního města Maskatu nebo klub Dhafár z města Salála. Ománská liga však nemá takové podmínky jako ligy v okolních státech Perského zálivu, proto řada lepších fotbalistů odchází hrát do Spojených arabských emirátů nebo do Kataru. Fotbalový brankář Alí Abduláh Haríb al Habsí hrál dlouhá léta v nižších fotbalových soutěžích v Anglii a byl opakovaně vyhlášen nejlepším sportovcem země.

Leťte do Ománu v dobré partě

Z dalších kolektivních sportů je velmi populární kriket, který hrají hlavně přistěhovalci z indického subkontinentu. V roce 2010 vznikl ománský národní hokejový tým, který využívá jedinou umělou ledovou plochu v zemi umístěnou v obchodním centru v hlavním městě Maskatu. Pravidelně každoročně jezdí na soustředění do středočeského Berouna.

Tradičními sporty v Ománu jsou velbloudí a koňské závody a soutěže dravých ptáků. Ománskou specialitou jsou býčí zápasy. V nich ale na rozdíl od Španělska bojují dva býci proti sobě.

Žádný Ománec nikdy nezískal olympijskou medaili. Na letních olympijských hrách v Tokiu 2021 Omán reprezentovali čtyři sportovci – v atletice, plavání, střelbě a ve vzpírání. Zimní olympiády v Číně 2022 se Omán neúčastnil.

Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.