Praktické informace o Patagonii (Argentina a Chile)

Vízum - Celní a devizové předpisy - Zastupitelské úřady - Elektřina - Internet a telefonování - Veřejné toalety

Vízum

Občané ČR nepotřebují ke vstupu na území Argentiny ani Chile vízum, pokud se jedná o turistickou cestu nepřesahující délku pobytu 90 dní. Při překročení hranic je cestující povinen vyplnit tzv. imigrační kartu, do které úředník vyznačí datum vstupu. Kopii karty je nutné mít při sobě a odevzdat při opuštění země.

Na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR najdete informace týkající se cestování do Argentinycestování do Chile.

Leťte do Patagonie v dobré partě

Celní a devizové předpisy

Do Argentiny i Chile je zakázán a přísně kontrolován dovoz čerstvých potravin živočišného a rostlinného původu (ovoce, zelenina, maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky apod.); dovážet se smí konzervované potraviny nebo tzv. potraviny „v prášku“. Kontroly se provádějí na letištích i na pozemních hraničních přechodech za pomoci rentgenů, psů či osobní prohlídkou. Vzhledem k časté vzájemné nevraživosti celníků Chile a Argentiny bývají tyto prohlídky velmi přísné a za porušení zákazu dovozu čerstvých potravin hrozí jejich zabavení až pokuta. Při cestování po Patagonii se střídavě pohybujeme po obou zemích a je tedy rozumné si potraviny na trek kupovat až na místě před trekem.

Z Argentiny lze vyvézt v hotovosti maximálně částku 10 000 USD, vzhledem ke značnému úniku hotovosti v „tvrdých” měnách z Argentiny jsou celníci při kontrole peněz v hotovosti velmi přísní. Dále se doporučuje celně deklarovat dražší fotoaparáty, notebooky a jiné elektronické přístroje; při nákupu tohoto zboží ve free shopech je doporučeno uchovat si fakturu. V případě ztráty nebo odcizení těchto přístrojů na argentinském nebo chilském území je zapotřebí mít příslušný policejní protokol (nutný i pro pojišťovny) pro případ kontroly při výjezdu ze země.

Jinak i v Argentině a Chile platí omezení dovozu a vývozu alkoholických nápojů, vína a tabákových výrobků. Na mezinárodních letištích jsou rentgenována všechna zavazadla bez výjimky, včetně příručních, a to i při příjezdu. Pokud při odletu z Argentiny nebo Chile hodláte nakupovat ve free shopech na mezinárodních letištích, nechte si nákupy zabalit tak, aby to odpovídalo bezpečnostním požadavkům na území EU. Nenakupujte argentinské vakuově balené hovězí maso, které se ve free shopech hojně nabízí – dovoz do EU je v této formě zakázán a nákupy vám budou při příletu do Evropy obyčejně zabaveny.

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví ČR v Argentině

Embajada de la República Checa
Junín 1461, 1113 Buenos Aires

Telefon: +5411 4807 3107
E-mail: buenosaires@embassy.mzv.cz

Velvyslanectví ČR v Chile

Embajada de la República Checa
Av. El Golf 254, Las Condes, Santiago de Chile

Telefon: +56 2 2321066
E-mail: santiago@embassy.mzv.cz

Elektřina

Používá se elektrická energie o napětí 220 V / 50 Hz. Zásuvky mají dva otvory a kulatý zemnící kolík, ale evropské dvoukolíkové zástrčky do nich nepasují, je nutné použít adaptér.

Internet a telefonování

Internetové kavárny jsou ve městech běžně dostupné. Přístup k internetu nabízejí i mnohé hostely a penziony, jen připojení bývá žalostně pomalé. Pro telefonování je ideální využít telefonní centra zvaná locutorio. Zde je vám přidělena kabinka s telefonním přístrojem a na počítadle můžete kontrolovat váš účet. Platí se po skončení hovoru u přepážky. Tato centra jsou běžně dostupná a spolehlivá pro vnitrostátní i mezinárodní hovory.

Veřejné toalety

Říká se jim baňos a dají se najít na autobusových nádražích či ve velkých obchodních centrech. Často se za jejich použití platí poplatek a chybí toaletní papír. Použitý papír se většinou neodhazuje do záchodové mísy, ale do odpadkového koše, aby se zabránilo ucpání odpadu.

Autorkou textu je Hana Tomsová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Patagonie v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.