Outdoorové aktivity v Patagonii

Pěší turistika - Cyklistika - Horolezectví - Rafting - Rybaření - Jízda na koni - Lyžování - Surfování

V Patagonii je možné provozovat širokou škálu venkovních aktivit. Není vždy nutné brát si s sebou vlastní sportovní vybavení, v navštěvovaných oblastech je většinou možné si všechno vypůjčit na místě. Otázkou samozřejmě bývá kvalita takového vybavení. Nejlepší volbou pro cestovatele, který chce zkusit od každého trochu, je domluvit se s některou z mnoha místních cestovních agentur, jejichž nabídka kratších i delších sportovních výletů je přepestrá.

Leťte do Patagonie v dobré partě

Pěší turistika

V Patagonii se nacházejí jedny z nejkrásnějších pěších tras na světě. Nabízejí se jednodenní túry i několikatýdenní trekingové trasy, od nenáročných vycházek vhodných i pro lidi s dětmi či seniory až k túrám divokým a náročným terénem, které jsou nejen neznačené, ale často chybí jakýkoliv náznak cesty či pěšiny. Vybere si prostě každý. Mezi nejoblíbenější oblasti pěší turistiky patří národní parky Torres del Paine v Chile a Los Glaciares v Argentině, které jsou ovšem ve zdejší letní sezóně plné turistů z celého světa. Vynikající možnosti pro turistiku v klidné divočině nabízí Ohňová země. Nejnáročnější trasy hledejme v oblasti obtížně přístupných ostrovů zejména podél jižního pobřeží.

Cyklistika

Najdeme zde velké množství málo používaných prašných cest, které jsou ideální pro výlety na horském kole, třebaže často plné děr a výmolů. Nevýhodou cykloturistiky v Patagonii jsou velké vzdálenosti, nedostatek náhradních dílů a také nevyzpytatelné počasí.

Horolezectví

Patagonské Andy nabízejí spoustu možností různě náročných výstupů, oblíbené jsou zejména výstupy na vrcholky sopek či přechody ledovců. V navštěvovanějších oblastech je možné si horolezecké vybavení zapůjčit na místě, případně si najmout místního vůdce. U většiny výstupů je nutné povolení místních úřadů.

Rafting a jízda na kajaku

Vhodné řeky se nacházejí zejména na území Chile, obvyklý rozsah obtížnosti je WW 2-5. Vybavení je také možné si zapůjčit na místě. Ještě lepší je využít místních sportovních cestovních agentur a vydat se na řeku organizovaně s místními zkušenými vodáckými vůdci. Opět je možné volit mezi jednodenními akcemi a vícedenním splouváním řek protékajících nádhernou divokou přírodou.

Rybaření

Oblíbený je zejména lov pstruhů a lososů, nejatraktivnější oblastí je Jezerní oblast (Los Lagos). Vždy je nutno si předem zakoupit rybářský lístek v kanceláři národního parku, v turistických informacích nebo v obchodech s vybavením pro rybáře.

Jízda na koni

Projet se na koni není v Patagonii, zemi rančů a kovbojů, žádný problém. Nevýhodou může někde být náročný terén a častá nepřízeň počasí. V každém případě se vždy jedná o fantastický zážitek.

Lyžování

Lyžování v Patagonii není pro našince nejatraktivnější aktivitou, protože lyžařská sezóna zde spadá do období, kdy sem jezdí minimum Evropanů. Nicméně lyžařských středisek je k výběru hodně. Za doporučení stojí zejména okolí města Ushuaia na samotném jihu.

Surfování

Surfování se tady věnuje jen málo cizinců. Tichomořské pobřeží má skvělé vlny, ovšem díky chladnému Humboldtovu proudu je teplota moře dost nízká.

Autorkou textu je Hana Tomsová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Patagonie v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.